Samanlıören, Taşköprü


Samanlıören, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

bizans döneminde samanla duvar örüdükleri için bu isim verilmiştir

Kültür

kültürü eski osmanlı adetleri vardır ama bu dönemde batı kültürü ile çatışmaya girmiştir ve çeşitli baskılar sonucunda islamdan uzaklaşma oluşmuştur. seki adetler hala mevcuttur. kırık çıkık için eski uygulamalar uygulanmakla birlikte doktorlara taş çıkarmaktadır.

Coğrafya

Kastamonu iline 24 km, Taşköprü ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.bu genellikle coğrafya dersi için geçerlidir. gerçek iklimi karasala yakındır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 233
1997 236

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.öncelikle haşhaşa dayanan tarımı devlet tarafından yasaklanınca kendir üretimine başlandı. bu da devlet tarafından yasaklanınca sarımsak gözde tarım ürünü hale gelmiştir. belediye başkanlarının buraların ekonomik durumuna bakarak tarıma yardımcı olmamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2011 yılmaz yağızoğlu (2010 yılmaz yağız oğlu 2009 - Yılmaz Yağızoğlu 2004 - Yılmaz Yağızoğlu 1999 - Cemali Bulut --------vefat etti 1994 - Cemali Bulut---------vefat etti 1989 - Cemali Bulut---------vefat etti 1984 -niyazi baltacı

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak sadece 15 öğrenci gitmektedir lakin şimdi okula öğrenci gitmemesinden dolayı okulun kapısına kilit vurulmuş ve eğitim taşımalı eğitim olarak 8 km uzaklıktaki alatarla germeç köyündeki ilköğretim okulunda devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi 2010 yılından beri vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol [asvalt] olmayıp karayolu ile yani normal köy yolu ile ulaşım sağlanmaktadır . köyde elektrik vardır 1979 yılından beri .1984 yılından beri Sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Samanlıören, Taşköprü Hakkında Bilgi

Samanlıören, Taşköprü

Samanlıören, Taşköprü
Samanlıören, Taşköprü

Samanlıören, Taşköprü Hakkında Video


Samanlıören, Taşköprü konusunu görüntülemektesiniz.
Samanlıören, Taşköprü nedir, Samanlıören, Taşköprü kimdir, Samanlıören, Taşköprü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video