Mon . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Şaloş Regalim

şaloş regalim jewish holidays, şaloş regal imax
Şaloş Regalim (Türkçe: Üç Bayram, İbranice: שלוש רגלים‎), Üç Hac Festivali'dir. Antik İsrail ve Yehuda zamanında İsrailoğulları Tora'da emredildiği üzere Pesah, Şavuot ve Sukot bayramlarında Kudüs'e hacca giderlerdi. Kudüs'teki bu festivale katılanlar Kohen (rahip) önderliğinde Kudüs Tapınağında ibadet ederlerdi.

Tapınağın yıkılmasından sonra Yahudilerin hac zorunluluğu kalktı. Hac yerine sinagogda yapılan bu ibadet sinagogun ortasında bulunan Bima'da Tora'dan bayramla ilgili bölümler yüksek sesle okunarak icra edilir. Fazla revaçta bir icra şekli olmamasına rağmen İsrail'deki bazı Yahudiler antik zamanların haccını taklit edip Ağlama Duvarı'na giderek ibadetlerini yerine getirirler.

Tora'da kaynaklar

 • Çıkış kitabı: "Yılda üç kez bana bayram yapacaksınız. Size buyurduğum gibi, Aviv ayının belirli günlerinde yedi gün mayasız ekmek yiyerek Mayasız Ekmek Bayramı'nı kutlayacaksınız... Tarlaya ektiğiniz ürünleri biçtiğinizde ilk ürünlerle Hasat Bayramı'nı kutlayacaksınız. Yıl sonunda tarladan ürünlerinizi topladığınızda Ürün Devşirme Bayramı'nı kutlayacaksınız. Bütün erkekleriniz yılda üç kez ben Rab Yahve'nin huzuruna çıkacaklar." "Size buyurduğum gibi, Aviv ayının belirli günlerinde yedi gün mayasız ekmek yiyerek Mayasız Ekmek Bayramı'nı kutlayacaksınız... İlk buğday biçiminde Haftalar Bayramı, yıl sonunda da Ürün Devşirme Bayramı yapacaksınız. Bütün erkekleriniz yılda üç kez İsrail'in Tanrısı ben Rab Yahve'nin huzuruna çıkacaklar."
 • Tesniye kitabı: "Aviv ayını tutun ve Tanrınız Rab'bin Fısıh Bayramı'nı kutlayın... Altı gün mayasız ekmek yiyeceksiniz... Sonra Tanrınız RAB'bin sizi kutsadığı oranda vereceğiniz gönülden sunularla O'nun için Haftalar Bayramı'nı kutlayacaksınız... Tahılınızı ve asmanızın ürününü topladıktan sonra yedi gün Çardak Bayramı'nı kutlayacaksınız... Bütün erkekleriniz yılda üç kez - Mayasız Ekmek Bayramı'nda, Haftalar Bayramı'nda ve Çardak Bayramı'nda - Tanrınız RAB'bin önünde bulunmak üzere O'nun seçeceği yere gitmeli."

Ayrıca bakınız

 • Musevi bayramları

Kaynakça

 1. ^ Çıkış 23:14-17
 2. ^ Çıkış 34:18-23
 3. ^ Tesniye 16
Yahudilik portali

şaloş regal imax, şaloş regal imax, şaloş regalim jewish holidays, şaloş regalim jewish holidays, şaloş regalimar, şaloş regalimar


Şaloş Regalim Hakkında Bilgi

Şaloş Regalim


 • user icon

  Şaloş Regalim beatiful post thanks!

  29.10.2014


Şaloş Regalim
Şaloş Regalim
Şaloş Regalim konusunu görüntülemektesiniz.
Şaloş Regalim nedir, Şaloş Regalim kimdir, Şaloş Regalim açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Fenerbahçe (kadın voleybol takımı) 1992-93 sezonu

Fenerbahçe (kadın voleybol takımı) 1992-93 sezonu

Fenerbahçe kadın voleybol takımı 1992-93 sezonunda İstanbul Birinci Ligi'nde mücadele etmiştir İç...
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları

2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları

2010 Gençlik Olimpiyatları, düzenlenen ilk Gençlik Olimpiyat Oyunlarıdır. 14-26 Ağustos 2010 tarihle...
Çapanoğlu

Çapanoğlu

Çapanoğlu şu anlamlara gelebilir: Ahmet Fuat Çapanoğlu Cevat Çapanoğlu Mustafa Çapanoğlu Münir Süle...
NGC 646

NGC 646

Koordinat: 01s 37d 21,1sn; -64º 53' 43″ NGC 646 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Suyıl...