Salih Neftçi


Prof. Dr. Salih Neftçi, (d. 1947, ö. 14 Nisan 2009, Cenevre), ekonomist, yazar.


Kerkük asıllı Neftçi ailesininin iki çocuğundan biri ve iki kez Muş CHP milletvekilliği ile, Sadi Irmak hükümetinde bir süre Kültür Bakanlığı görevi yapan ve ilk kadın Meclis Başkanvekili Nermin Neftçi ile Nizamettin Neftçi 'nin oğlu olan Salih Neftçi, lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde yaptı. Üniversiteyi ODTÜ'de bitiren Neftçi, doktorasını yapmak için ABD'ye giderek buradaki Minnesota Üniversitesi'nde eğitim aldı. Hong Kong, Çin, İsviçre ve Amerika’da çeşitli üniversiteler çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Prof. Neftçi'nin yazdığı An Introduction to the Mathematics of Pricing Financial Derivatives adlı kitap, birçok Amerikan üniversitesinde zorunlu ders kitabı olarak eğitim programında yer aldı.

Londra Deutsche Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Sinan Neftçi'nin ağabeyi olan Salih Neftçi, ICMA Centre, Reading Üniversitesi'nde finans eğitimi vermekte ve Cenevre'de "FAME Certificate" finansal aktif yönetimi sertifika programını yönetmekteydi.

Prof. Neftçi, Dünya Bankası, Çin Merkez Bankası, Uluslararası Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlarla danışmanlık yaptı. Finans otoriteleri ve uluslararası ekonomist çevreler tarafından, 'Türkiye’nin uluslararası alanda yetiştirdiği en ünlü ekonomist', 'en doğru tahminlerde bulunan ekonomik araştırmacılardan biri' ve 'finansın dehası' olarak kabul edilen Neftçi, Cumhuriyet, Hürriyet, Vatan ve Star gazetelerinde köşe yazıları yazmaktaydı. Beyin tümörü tedavisi gördüğü Cenevre'deki hastanede 62 yaşında yaşamını yitirdi.

Kaynakça

  1. ^ "Dünya çapında ekonomistimiz Neftçi, kansere yenik düştü" 17 Nisan 2009, Hürriyet Gazetesi
  2. ^ "Finansın Dehasını Kaybettik" 17 Nisan 2009, Star Gazetesi

Dış bağlantılar

  • Radikal gazetesi


Salih Neftçi Hakkında Bilgi


Salih Neftçi
Salih Neftçi

Salih Neftçi Hakkında Video


Salih Neftçi konusunu görüntülemektesiniz.
Salih Neftçi nedir, Salih Neftçi kimdir, Salih Neftçi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video