Saccharomyces uvarum


Saccharomyces carlsbergensis

Saccharomyces uvarum, kromozom sayılarının karışık olmasından dolayı S. cerevisiae ve S. monacensis mayalarının bir melezi olduğu düşünülen bir maya türüdür. Biracılıkta alt fermantasyon mayası olarak tanımlanır.

1883'te Danimarka'daki Carlsberg birahanesinde Emil Christian Hansen tarafından keşfedilmiş olduğu için Saccharomyces carlsbergensis adıyla daha yayginca bilinir. Carlsberg'in sahibi J. C. Jacobsen bu yeni keşfedilen maya türünü patentlemek yerine kamu malı yapmıştır. Martinus Willem Beijerinck bu maya türünü daha çok incelemeye devam etmiş ve 1898'de S. bayanus ile aynı tür olduğunu ilan etmiştir. 2005 yılında bu iki maya türünün farklılıkları tekrar ilan edildi .

Alt fermantasyon mayaları bira imalatı sırasında fermantasyon tankının dibine çöker. Alt fermantasyon mayalarından yapılan biralara lager denir ve bu yüzden bu tür mayalar da "lager mayası" olarak adlandırılır.

Kaynakça

İngilizce Wikipedia'nın Saccharomyces uvarum maddesinin 7.08.2006 tarihli sürümü

  Carlsberg Birahanelerinin tarihçesi (İngilizce)   H. V. Nguyen & C. Gaillardin (2005) Evolutionary relationships between the former species Saccharomyces uvarum and the hybrids Saccharomyces bayanus and Saccharomyces pastorianus; reinstatement of Saccharomyces uvarum (Beijerinck) as a distinct species.FEMS Yeast Res. 5:471–483 (İngilizce)

Saccharomyces uvarum Hakkında Bilgi


Saccharomyces uvarum
Saccharomyces uvarum

Saccharomyces uvarum Hakkında Video


Saccharomyces uvarum konusunu görüntülemektesiniz.
Saccharomyces uvarum nedir, Saccharomyces uvarum kimdir, Saccharomyces uvarum açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru