Tue . 19 Nov 2019
RU | UK | KK | BE | EN |

Rüsuhi Savaşçı

ruesuhi savaşcı 26, ruesuhi savaşcı son
Rüsuhi Savaşçı (d. 1888, İstanbul - ö. 16 Temmuz 1959, İstanbul), Türk asker. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün başyaveri.

Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdi. Ancak o sırada Harp Okulu kapalı olduğundan aynı okulda açılan talimgâha devam etti ve 1909 yılında Bağdat'ta bulunan 4. Ordu emrine atandı. Burada kısa süre kaldıktan sonra İstanbul küçükzabit (Astsubay) okuluna atandı. Burada 2 yıl görev yaptıktan sonra Beyrut Astsubay Okulu'na gönderildi. 1911 yılındaki bu görevden sonra Bahr-ı Sefid (Çanakkale Boğaz Komutanlığı) karargahında görevlendirildi. Buradan Harp Okulu takım subaylığına geçti. Ocak 1914'te Irak Cephesi Komutanlığı yaverliğine atandı. 1918 yılında İstanbul'daki Harp Okulu Bölük komutanlığında 2 yıl görev yaptı. 1920 yılında İstanbul'dan firar eden bir Kuleli sınıfı ile Ankara'ya geldi ve burada açılan Subay Namzedi Talimgâh komutanlığı emrine atandı.

Mustafa Kemal Paşa tarafından Ankara'daki Talimgah komutanlığı ziyareti sırasında başarısını takdir ederek başyaver olarak atandı. Çok iyi giyinir ve o dönemde bu durum dikkat çekerdi.

Daha sonra Ankara Merkez Komutanlığı'nda görev aldı. Cumhuriyetin ilanından sonra ilk kez 1 Kasım 1923 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Başyaverliği'ne atandı. Daha sonra 189. Alay 2. Tabur komutanlığına geçti. Burada kıta hizmeti yaptıktan sonra tekrar Cumhurbaşkanlığı yaverliğine atandı. Bir süre sonra TBMM Muhafız Taburu Komutanlığı'na tayin oldu ve buradan üçüncü defa Cumhurbaşkanlığı Başyaverliği'ne atandı. Bu defa Başyaverlikte 4 yıl kaldıktan sonra tekrar 189. Alay 1. Tabur komutanlığına atandı. Bu görevini yaklaşık 8 ay sürdürdükten sonra dördüncü defa başyaverliğe atandı. Bu görevde iken yarbay rütbesine terfi edince 1. Tümen 5. Piyade Alayı Komutan Yardımcısı oldu. 1933 yılında 3. Kolordu 2. Şube Müdürlüğü emrine verildi. Bu görevde iken 1933 yılında emekliye sevk edildi.

1941 yılında II. Dünya Savaşı döneminde Hatay Askerlik Şubesi Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 3 yıl sürdürdü. 1944 yılında Eyüp Askerlik Şube Başkanlığı'na atandı. Burada da 3 yıl görev yaptıktan sonra 1947 yılında ikinci kez emekli oldu.

16 Temmuz 1959 tarihinde İstanbul'da geçirdiği bir kalp krizi sonucunda vefat etti.

Kaynakça

ruesuhi savaşcı 26, ruesuhi savaşcı fragman, ruesuhi savaşcı son, ruesuhi savaşcı yeni


Rüsuhi Savaşçı Hakkında Bilgi

Rüsuhi Savaşçı


  • user icon

    Rüsuhi Savaşçı beatiful post thanks!

    29.10.2014


Rüsuhi Savaşçı
Rüsuhi Savaşçı
Rüsuhi Savaşçı konusunu görüntülemektesiniz.
Rüsuhi Savaşçı nedir, Rüsuhi Savaşçı kimdir, Rüsuhi Savaşçı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...