Extremadura

İspanya
Durum - özerk bölge
Cáceres ve Badajoz vilayetlerini içerir - İdari merkezi
Merida

En büyük şehir
Badajoz
Başkan
Guillermo Fernandez Vara
Resmi dil
İspanyolca
Nüfus (2011)
1.101 140 (13. sıra)
Yoğunluk
26.62 kişi / km² (16. sıra)
Alan
41.634 km²
(5.lik)
Zaman dilimi
UTC + 1
ISO kodu 3166-2
ES-EX
Resmi sitesi
Extremadura Wikimedia Commons'da. Koordinatlar: 39 ° c. w. 6 ° C d. / 39 ° c. w. 6 ° C d. / 39; -6 (G) (O)
Portekiz tarihi bölgesi için bkz. Estremadura
Ekstremadura (İspanyolca: Ekstremadura [e (k) stɾemaˈðuɾa], est. Estremaúra [ehtɾemaˈuɾa], fala Extremaúra) - güneyde özerk bir topluluk İspanya'nın batısı. Başkent Merida, en büyük şehir Badajoz.
İçerik
1 Etimoloji 2 Coğrafya 3 İklim 4 Tarihçe 5 Demografi 6 Şehir 7 İdari yapı
8 Politika - 9 Ekonomi - 9.1 Doğal kaynaklar Extremadura - 9.2 Gıda ürünlerinin ihracatı - 9.3 Dekoratif taş ihracatı - 9.4 Mantar ürünlerinin ihracatı - 9.5 Açık yazılım ihracatı (ücretsiz yazılım)
9.6 Yenilenebilir enerji kaynaklarının ihracatı - 9.7 Şarap yapımı - 10 Kültür - 11 Gezi yeri - 12 Notlar - 13 Bağlantılar - Etimoloji - Roma'nın fethi döneminde Aşırı Duria denilen alanı, nerede extrema «aşırı dış», Duria - «Onun günümüz nehir Douro" alanı. Uygulama. Estremadura veya Extremadura. [1]
Coğrafya - Extremadura - İspanya'nın güney batısındaki, İspanya sınırına yakın, İspanya'nın 17 özerk bölgesinden biri. İki ilden oluşur: kuzeydeki Cáceres ve güneydeki Badajoz. Bölge, Tagus ve Guadiana nehirleri arasında, batı kesiminde Sierra de Guadalupe dağlarıyla (1563 m yüksekliğe kadar) bölünmüş bir platoyu kaplar. Kuzeyde Extremadura, Kastilya ve Leon ile sınırda, batıda - Portekiz ile, güneyde - Endülüs ile, doğuda - Kastilya - La Mancha ile. Bölge 41 634 km²

Bölgenin ana nehirleri Guadiana, Tagus, Arrago, Alagon, Al-Zujar. Ekstremadura'da tarım arazilerinin sulanmasında önemli rol oynayan birçok rezervuar vardır - Embalse de Alcantara, Embalse de Valdecanas, Embalse de Garde de Sola (Embalse de Garcia de Sola) ), Embalsa de Orellana (Embalse de Orellana).
Extremadura, kıyı şeridi uzunluğu ve tatlı su rezervi bakımından ilk sırada yer almaktadır. Avrupa'nın en umut verici ve rekabetçi bölgelerinden biri. Stratejik konum: Madrid-Lizbon-Sevilla

İklim
Akdeniz'de sıcak ve kurak yazlar ve nemli soğuk kışlar. Yaz aylarında her zaman 25 ° C'nin üzerindedir, Ağustos ayında ise 45 ° C'ye ulaşır. Kışın, dağlarda sıcaklık sıfırın altına düşebilir.
Yalıtım seviyesi: yılda 3514 saat


Ana makale: Extremadura Tarihi
M.Ö. 1. yüzyılda. e. Roma imparatoru Augustus, Lusitania eyaletini (modern Extremadura bölgesini bir araya getirerek) birleştiren Vth ve Xth Roman lejyonlarının ateşlenen askerlerinin yerleşimini bu bölgelere yerleştirdi. Sermaye, ticaret yollarının koştuğu bu Roma eyaletinin stratejik merkeziydi. Sonra bu şehir denir - Emerita Augusta (en. Emerita Augusta). Bugün - Merida.
İber Yarımadası'nın kuzeyini ve güneyini kapsayan bir Roma ticaret yolu olan Via de la Plata bu bölgeden geçti. - Extremadura'nın Güney ve Orta Amerika kültürünü etkilediği için Hernan Cortes ve Francisco Pizarro gibi ünlü fatihler buradan selamladı [2].
Demografi
Nüfus: 1.108.140 kişi (2011) Şehirler: Nüfusu 10 binin üzerindeki şehirler 1 Ocak 2008 itibariyle
- Badajoz - 145.1
Navalmoral de la Mata - 15.9
Cáceres
91.0
Safra
15.4
Mary ve 55.7
Coria 11.9
Plasencia 39.8
Villafranca de los Barros 11.3
Don Benito
34.6
Olivenza
10.9
Almendralejo
31.5
Talayuela 10.2

Villanueva de la Serena 25, 3
Myahadas
10.1
İdari bölge: Başkent - Merida, en büyük şehir - Badajoz. Merkez - Nüfus, insanlar. (2010)
Alan, alan, km²
Komarki
Badajoz, Badajoz'da belediye sayısı
692 137
21.766
Badajoz, Campinia Sur, La Serena, La Sibirya, Las Vegas Altas, Llanos de Olivenza, Merida, Zafra Rio Bodion, Sierra Suroeste, Tentudia, Tierra de Barros
165
Cáceres
Cáceres | 415 083 | 19 868
Alcantara, Valensiya de Alcantara, Valle del Ambros, Valle del Herte, Vegas del Alagon, Campo Aranuelo, La Vera , Las Viluercas, Las Urdes, Los Iboras, Llanos de Cáceres, Sierra de Gata, Tahoe Salor, Traca Tierras de Granadilla, Trujillo
222
Politika
Hükümet bölge hakkında - Junta de Extremadura.
İktidar partisi - PSOE (sosyalist; Nisan 2011 itibariyle).
Ekonomi
Bugün iletişim ve altyapı yatırımları, iş geliştirme için uygun koşullar yarattı, burada önemli ticari girişimler gelişiyor. temsilcilikler. Bölgenin maden kaynaklarının zenginliği ve cesur yenilikçi ve araştırma projelerinin uygulanması, bölgeyi yeniledi ve Extremadura'yı teknik olarak gelişmiş, girişimci bir bölgeye dönüştürdü

Extremadura'nın doğal kaynakları
1.2 milyon hektar ekili toprak - 2 727 233 ha orman örtüsü.
İspanya'da koyun yetiştiriciliği için 1.lik

Hayvancılıkta 3.lik.
- İber domuz nüfusunun% 50'sinden fazlası
Proje: İber Domuzları Ulusal Merkezi.
Gıda İhracatı - Günümüzde Extremadura bölgesi zeytin arzında lider konumunu alarak ben büyük gıda tedarikçileri,. Rusya pazarına ihraç edilen başlıca gıda ürünleri:
Zeytincilik
Şarap (şişeleme, şişeleme)
Çekirdekli meyveler
İber domuz eti ürünleri
Zeytinyağı
Şekerlemeler
Endüstri domatesleri
Extremadura, araştırma projelerinin uygulanmasında yer alıyor. Tüm araştırma enstitüleri, örneğin, Extremadura Tarım ve Gıda Teknolojisi Enstitüsü (INTAEX), “La Orden-Valdesequera” Tarımsal Araştırma Merkezi veya “Las Vegas del Guadiana” Bölgesel Su Ürünleri Merkezi, en çok üretimi elde etmek için tarımsal ve gıda üretiminde yenilikçi süreçleri kullanıyor. sağlıklı gıda ürünleri

Dekoratif taş ihracatı
Bu endüstri kendini “Piedra Natural de Extremadura” markası altında dünya pazarında kurmuştur. Araştırma ve makinelere yapılan yatırımlar, mimarlara ve tasarımcılara malzeme, proses ve işleme teknikleri ile ilgili konularda kapsamlı bir çözüm sunmayı mümkün kılıyor.
Granit üretimi için İspanya'da 2. bölge, kayrak çıkarılması için İspanya'da 3. bölge
makine yapımı ve metal işleme endüstrisi. Extremadura'nın en son teknolojileri tanımadaki lider konumu sayesinde, bu endüstri kontrol edilemez bir şekilde genişliyor.
Mantar ürünlerinin ihracatı
Endüstrinin geleceği, yenilikçi süreçlere ve yeni gelişmelere katkı sağlıyor. Extremadura mantar endüstrisinin başarısını belirleyen kalite kontrol sistemleri, araştırma projeleri ve yüksek verimlilik.

Açık yazılım ihraç etme (ücretsiz yazılım)
Uluslararası düzeyde yenilikçi bir şirket olan Extremadura, açık kaynaklı araçların geliştirilmesi için bir bilgi toplumu inşa etmeyi, teknolojik yeniliği teşvik etmek. Diğer uyumsuz uygulamalara bağımlılığı azaltmak, yeni bir dijital toplumun oluşumunu gerektiren dijital özgürlüğe giden yolu hızlandıracak.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının ihracatı - güneş, rüzgar, biyokütle. Saatlerce süren güneş ışığı, ışık şiddeti, rüzgâr, alan sayısı Extremadura'yı temiz enerji alıcısına dönüştürüyor, birçok işletme zaten karlılığa ve sürdürülebilir kalkınmaya dönüşüyor.
Şarapçılık
Şarapçılık, bölgedeki ana sektörlerden biri. Şu anda, Extremadura, Badajoz eyaletinde yoğunlaşmış 90.000 hektardan fazla üzüm bağına sahiptir. Ulusal düzeyde, Extremadura İspanya'da şarap üretiminde ikinci sırada yer alan 4.5 milyon hektolitre üretiyor.
Düzenleyici Konsey'nin kurulmasıyla, D.O., Extremadura'da şarapçılık kültüründe yeni bir çağ başladı. Kısa sürede, yapı modernize edildi ve bölge 21. yüzyıla kadar yol açtı. Teknolojideki sayısız yatırım sayesinde, oenologların ve şarapçıların çalışmaları D.O. Ribera del Guadiana, İspanya'nın şarap bölgeleri arasında önemli bir yer aldı.

29.000 hektar büyük üzüm bağları D.O., üniform iklim koşullarında bulunan 6 üretim bölgesine ayrılmıştır. Buna rağmen birbirlerinden onlarca kilometre uzaktalar. Bu alanlar şunlardır: Tierra de Barros, Matanegra, Ribera alta, Ribera Baja, Cañamero ve Montánchez. Sıcak yazlar uzun süre üzümlerin hızlı bir şekilde olgunlaşmasına yol açsa bile, modern teknoloji sayesinde genç, sulu ve kaliteli bir şarap üretmeye çalışıyorlar. Bu olgun ve saf şaraplar tipik İspanyol karakterleri ile fiyat ve kalite arasındaki optimal dengeyi hayrete düşürüyor.
Kültür
Bölgenin zengin tarihi kentlerin mimarisine de yansıyor. Roma döneminden bu yana Merida, yapımların halen devam ettiği bir tiyatro olan Diana tapınağının portiko olan Guadiana Nehri'ne atılan en uzun Roma köprüsünü korudu. Bu eski tiyatroda hem Montserrat Caballe hem de José Carreras şarkı söyledi.
Aşağıdaki Extremadura şehirleri UNESCO tarafından korunuyor ve insanlığın malı olarak kabul ediliyor:
Merida
Cáceres
Guadalupe
Gözde mekanlar
Zafra: Etkileyici kale Feria'yı say. İki güzel meydan: Plaza Grande ve Plaza Chica.
Merida: Yarım Daire Roman Tiyatrosu (Teatro Romano, 2. yüzyıl). Antik bir Roma villasının kalıntıları (Casa del Anfiteatro; mozaik zemin). Roma Sanatı Müzesi (mimar Rafael Moneo) - Antik Roma bölgelerinin muhteşem heykel ve ürün koleksiyonu.
Badajoz: Çağdaş Ibero-Amerikan Sanatı Müzesi (Museo Extremeno Iberoamericano de Arte Contemporaneo; C. Museo, 2). Şehir - Müze Anıtsal Mahallesi (Barrio Anıtsal); UNESCO'nun koruması altında. Palacio de los Toledo Montezuma Sarayı (Palacio de los Toledo-Montezuma, 16. yüzyıl).
1341 yılında Alfonso XI tarafından kurulan Guadalupe Kalesi Manastırı. Katolik İspanya'da uzun zamandır en büyük ikinci (Santiago de Compostela'dan sonra) hac merkezi olmuştur.
Notlar
↑ Dünyanın Coğrafi İsimleri: Toponymic Sözlük Pospelov EM M: AST 2001
isel Kiselev A B. Bölgeler // İspanya. - SPb.: Lenizdat, 1999. - S. 160. - 10.000 kopya. - ISBN 5-289-01925-1.
Bağlantılar - Vikipedi Commons'da Extremadura?
Junta (hükümet)

Extremadura Resmi Turizm Sitesi
Extremadura Sanal Kütüphanesi
Sanal Yürüyüş
Juan Carlos Rodríguez Ibarra
İspanya'daki Extremadura lehçesinde malzeme
İspanya'nın idari bölümü
Endülüs'de Özerk topluluklar | Aragon | Asturias | Balear Adaları | Valencia | Galiçya | Kanarya Adaları | Cantabria | Kastilya-La Mancha | Kastilya-Leon | Katalonya | Madrid | Murcia | Navarra | Rioja | Bask Ülkesi | Extremadura - Özerk şehirler - Ceuta | Melilla - Egemen toprakları - Chafarinas Adaları | Peñón de Alusemas | Peñón de Velez de la Gomera


Эстремадура

Случайные Статьи

Высокое (Гурьевский городской округ)

Высокое (Гурьевский городской округ)

Высо́кое — посёлок в Гурьевском городском округе Калининградской области. Входит в состав Низов...
Ортилия

Ортилия

Orthilia Raf., 1840 Синонимы Ramischia Opiz ex Garcke — Рами́шия Типовой вид Orthili...
Жигулёвск

Жигулёвск

Жигулёвск — город в Самарской области Российской Федерации, расположенный на правом берегу среднего ...
Южная Остроботния

Южная Остроботния

Финляндия Финляндия Статус Маакунта (область) Входит в Финляндия Включает 19 общин ...