Hes

Esus veya Jesús (Gall. "Lord" veya "usta") Kelt mitolojisinde iki anıt ve Bellum civile Lucan'dan gelen çizgi ile bilinen bir tanrıdır. MS 1. yüzyılın Roma şairi. e. Lucan, yüce Galya tanrılarının üçlüsünü (ve kendi adlarıyla) ve onlara fedakarlık teklif etme yöntemini çağırır. Eszus, ağaca asılan kurbanları kabul etti; Taranis - hasır sepetlerde yandı; Teutat - su varilinde boğuldu Ezus ismi, eski Hint-Avrupa kökü esu ile ilişkili, yani “iyi tanrı” ya da “tanrı-usta” anlamına geliyor, İrlanda Dagdası gibi.
İkonografik tanrı türü Paris ve Trier'den gelen Altarlar, İsa'nın ağaçlarla bağlantısını onaylar, elindeki orak (balta?) İle benzerliği ağacın yanında (sakallı veya sakallı) gösterir. Onun hareketi muhtemelen, ökseotu ibadet etmenin ritüel anını yeniden yaratıyor. Boğa (Lat. Tarvos Trigaranus), sunaktaki görüntülerden de bilinen başındaki ve sırtındaki üç vinç ile İsa'nın ağacıyla ilişkilidir.
Bu tanrının en ünlü görüntülerinden biri olan Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin sunağında bulundu. - bir ağaç kesicisi olarak, bir ağaç kesicisi şeklinde. Eszus ayrıca MS birinci yüzyılın iki Gallo-Romen kabartmasında bir ağaç kesici olarak görünmektedir. e. Fransız Kelt akademisyeni Jean-Jacques Atta, doğurganlık ve hasatla ilgili bir hipostaz olduğunu düşünürken, Cernunn daha karanlık bir tarafın düzenlemesiydi - orman ve ölülerin dünyası.


Эзус

Случайные Статьи

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Алексей Алексеевич Лебедев Дата рождения: 1 августа (19 июля) 1912(1912-07-19) Место рождения...
Вьен

Вьен

Вьен (фр. Vienne [viɛn ], франкопров. Vièna) — коммуна и город во Франции, находится в рег...
Мегабанк

Мегабанк

Публичное акционерное общество Деятельность Финансовые услуги Девиз «Ви маєте плани. Ми маєм...
Гагаринский район

Гагаринский район

Гага́ринский райо́н: Гагаринский район — муниципальный район в Смоленской области России. Гага...