Eğitim Komisyonu

Eğitim Komisyonu (Ulusal Eğitim Komisyonu, Lehçe. Komisja Edukacji Narodowej, Latince eğitim “eğitimi” nden, Lehçe'nin tam adı. “Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca”) - 1794-17'de aydınlanma sisteminin yönetim organı. Avrupa'daki ilk milli eğitim bakanlığına benzer ilk kurum. 14 Ekim 1773'te Kral Stanislaw Augustus'un önerisiyle ve Hugo Kollontai'nin inisiyatifiyle yaratıldı. Komisyon tasfiye edilen Cizvit Tarikatının mülkiyetini devraldı ve eğitim amaçlı kullandı. Komisyonun amacı, tüm sınıflardan çocukların evrensel ve zorunlu eğitimini ve eğitim yoluyla ülkenin yeniden canlanmasını organize etmekti. Eğitim Komisyonu'nun programatik ve metodolojik kılavuzları D. Locke ve D. Hume'un ampirizm ilkelerine ve J.-J. Rousseau ve Fizyokratlar.
İçindekiler
1 Kompozisyon
2 Eğitim Reformu
3 Bağlantılar
4 Edebiyat
Kompozisyon
Komisyonun ilk kompozisyonu sekiz kişiyi içeriyordu - dört senatör ve dört milletvekili Polonya Krallığı ve Litvanya Büyük Dükalığı. İlk başkan Vilnius'un piskoposu Ignace, Jakub Masalsky, bu görevi kötüye kullanan ve askıya alındı. Daha sonra, 1776'dan itibaren komisyon, komiserler adı verilen 12 üyeden oluşuyordu. Altı yıl için seçildiler ve iki yılda bir Sejm'e rapor verdiler. Polonya eğitiminin seçkin figürleri - Hugo Kollontai, Grzegorz Piramovich, Jerome Stroynowski, Litvanya Şansölyesi Joachim Chreptovich, Adam Kazimir Czartoryski ve diğerleri Eğitim Komisyonu'nun faaliyetlerine katıldı Eğitim Reformu
Eğitim Komisyonu, birincil, ikincil ve ikincil sistemi yeniden düzenledi. eğitim, laik bir karakter kazandı, doğa bilimlerinin öğretimini genişletti, beden eğitimi öğelerini tanıttı, Lehçe öğretimi onayladı.
Konuşma Pos bölgesi on eğitim bölgesine ve Polonya ve Litvanya eğitim bölgelerine ayrılmıştır. Litvanya eyaleti, Belarus'un bir bölümünü kapsayan ve ilk bölümden sonra İngiliz Milletler Topluluğu'nda kalan dört ilçeyi içeriyordu (1772). Bazı bölgelerde eğitim, ana okul olarak adlandırılan bir yüksek okul tarafından kontrol edilmiştir; Litvanya'da, böyle bir okul Polonya'daki Jagiellonian Üniversitesi Litvanya Büyük Dükalığı Ana Okulu'ydu. Öğretmen yetiştirmek için öğretmen seminerleri kuruldu. Komisyon yeni ders kitaplarının hazırlanmasını ve yayımlanmasını organize etti. Jozef Zaluski'nin hayatı boyunca, Zaluski kütüphanesinin yönetimi Eğitim Komisyonuna devredildi.
Eğitim Komisyonu'nun faaliyetleri Litvanya ve Polonya'daki eğitim ve bilimin gelişiminde Polonya ulusal kültürünün geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı.
Linkler
Komisja Edukacji Narodowej (Ansiklopedia) WIEM) (Lehçe)
Edebiyat
Miller, I. S. Eğitim Komisyonu // Sovyet Tarih Kütüphanesi / Genel Yayın Yönetmeni E. M. Zhukov. - Moskova: Sovyet Ansiklopedisi, 1976. - T. 16: Zhang Wen-tien - Yashtukh. - S. 411. - 56.000 kopya ..
Edukacinin komisija // Visuotinė lietuvių enciklopedija. - Vilnius: Mokslo irenciklopedijų leidybos institutas, 2004. - T. V: Dis - Fatva. - S. 315. - 799 s. - 18.000 kopya. - ISBN 5-420-01532-3. (lit.)


Эдукационная комиссия

Случайные Статьи

Бичуков, Анатолий Андреевич

Бичуков, Анатолий Андреевич

24 мая 1934(1934-05-24) (81 год) Место рождения: Донецк, УССР, СССР Гражданство: СССР С...
Легари, Фарук

Легари, Фарук

Сардар Фарук Ахмад-хан Легари (29 мая 1940(19400529), Choti Zareen, Пенджаб — 20 октября 2...
Михримах Султан

Михримах Султан

Состояниеотпатрулирована Перейти к: навигация, поиск В Викип...
Жастар

Жастар

Жастар (каз. Жастар) — село в Ескельдинском районе Алматинской области Казахстана. Входит в состав А...