Марцінес Самалі, Эдуарда

Яго Эксцэленцыя кардынал Эдуарда Марцінес Самалі (ісп. Eduardo Martinez Somalo; род. 31 сакавіка 1927, Баньёс-дэ-Рыа-Тобиа, Іспанія) - іспанскі куриальный кардынал і ватыканскі дыпламат. Тытулярны арцыбіскуп Тагор з 12 лістапада 1975 па 28 чэрвеня 1988. Апостальскі нунцый у Калумбіі з 12 лістапада 1975 па 5 мая 1979. З 5 мая 1979 па 28 чэрвеня 1988 г. - намеснік дзяржаўнага сакратара Святога Прастола. Прэфект Кангрэгацыі Божага і дысцыпліны сакрамэнтаў з 1 ліпеня 1988 па 21 студзеня 1992. Прэфект Кангрэгацыі па справах інстытутаў кансэкраванага жыцця і таварыстваў апостальскага жыцця з 21 студзеня 1992 па 11 лютага 2004. камерленг Святой Рымскай Царквы з 5 красавіка 1993 па 4 красавіка 2007. Кардинал- дыякан з дьяконством Сьвятога Імя Ісуса з 28 чэрвеня 1988. Кардынал-протодьякон з 29 студзеня 1996 па 9 студзеня 1999. Кардынал-святар з 9 студзеня 1999 г., з тытулам царквы pro hac vice Сьвятога Імя Ісуса.
Змест
1 Пачатак шляху
2 Дыпламат і біскуп
3 На найважнейшых пасадах у Рымскай курыі
4 Спасылкі
Пачатак шляху
Эдуарда Марцінес Самалі нарадзіўся 31 сакавіка 1927 году, у мястэчку Баньёс-дэ-Рыа-Тобиа, што ў дыяцэзіі Калахорра і Ла Кальсада, у Іспаніі.
адукацыя атрымаў у семінарыі Логроньо і Папскім Грыгарыянскім універсітэце (ліцэнцыят тэалогіі і кананічнага права), працягнуў адукацыю ў Папскай Царкоўнай акадэміі і ў Папскім Латэранскай універсітэце, дзе атрымаў дактарантуру кананічнага права.
19 сакавіка 1950 года, прысвечаны ў сьвятары , Монсіньёр Луіджы трала, тытулярным арцыбіскупам Чезаре ды Палестыны, намеснікам Рыма (будучыняй кардыналам). Пастырская праца ў курыі епархіі, і выкладчыцкая праца ў Інстытуце Марка Фабіа Квинтильяно, і працяг адукацыі ў Рыме.
Дыпламат і біскуп
1 жніўня 1956 года запрошаны на працу ў Дзяржаўны сакратарыят Ватыкана. У 1957-1970 гадах сакратар апостальскай нунцыятуры і выкладаў у Папскай Царкоўнай Акадэміі. 14 красавіка 1960 года пазаштатны таемны камергер Яго Святасці. Адказваў за іспанскі аддзел у Дзяржаўным сакратарыяце Ватыкану. У 1970 годзе дарадца апостальскай дэлегатуры ў Вялікабрытаніі. Чыноўнік у Дзяржаўным сакратарыяце Ватыкана з 1970 года па 1975 год. Таксама пастырская праца ў Рымскім шпіталі. З 14 мая 1970 года ганаровы прэлат Яго Святасці.
Абраны тытулярным арцыбіскупам Тагор і прызначаны апостальскім нунцыем у Калумбіі, з 12 лістапада 1975 года па 5 мая 1979 год. Прысвечаны ў біскупы 13 снежня 1975 г., у Ватыкане, ардынацыю здзейсніў кардынал Жан Вийо, кардынал-біскуп субурбикарной епархіі Фраскати, Дзяржаўны сакратар Апостальскай Сталіцы. Намеснік Дзяржаўнага сакратара Ватыкана з 5 траўня 1979 па 28 чэрвеня 1988.
На найважнейшых пасадах у Рымскай курыі
Збудаваны ў кардыналы-дыяканы на кансісторыі ад 28 чэрвеня 1988 года з дьяконством Сьвятога Імя Ісуса.
Прэфект Кангрэгацыі Божага і дысцыпліны сакрамэнтаў з 1 ліпеня 1988 года да 21 студзеня 1992 года. Прэфект Кангрэгацыі па справах інстытутаў кансэкраванага жыцця і таварыстваў апостальскага жыцця з 21 студзеня 1992 года па 11 лютага 2004 года. Камерленг Святой Рымскай Царквы з 5 красавіка 1993 года. Кардынал-протодьякон з 29 студзеня 1996 года па 9 студзеня 1999 год. 9 студзеня 1999 года узведзены ў годнасць кардынала-святара з захаваннем тытула.
Падаў у адстаўку з пасады прэфекта па дасягненні сталага ўзросту, 11 лютага 2004 года. Адзін з уплывовых кардыналаў у Рымскай курыі. У перыяд Sede Vacante, быў і. а. кіраўніка Ватыкана.
Удзельнічаў у канклаве 2005 года.
Пры папскім двары прымыкаў да асяродку папы Бенедыкта XVI.
31 сакавіка 2007 года кардыналу Самалі споўнілася 80 гадоў і ён страціў права ўдзельнічаць у канклаве.
4 красавіка 2007 году папа рымскі Бэнэдыкт XVI прыняў адстаўку кардынала Эдуарда Марцінес Самалі з пасады камерленг Святой Рымскай Царквы. Яго пераемнікам на гэтай пасадзе стаў Дзяржаўны сакратар Апостальскай Сталіцы кардынал Тарчызіо Бэртонэ.
Спасылкі
Інфармацыя (англ.)
Папярэднік:
Джузэпэ Капрыа
Намеснік Дзяржаўнага сакратара Святога Прастола па агульных справах
5 мая 1979 г. - 23 сакавіка 1988
Пераемнік:
Эдвард Кассиди
Папярэднік:
кардынал Пауль Аўгустын Майер
Прэфект Кангрэгацыі Божага і дысцыпліны сакрамэнтаў
1 ліпеня 1988 г. - 21 студзеня 1992
Пераемнік:
кардынал Антоніо Марыя Хавьерре Ортас
Папярэднік:
кардынал Жан Жэром Амер
Прэфект Кангрэгацыі нститутов прысвечанай жыццю і таварыстваў апостальскага жыцця
21 студзеня 1992 - 11 лютага 2004
Пераемнік:
кардынал Франц Родзе
Папярэднік:
кардынал Себастьяно Баджо
камерленг
5 красавіка 1993 - 4 красавіка 2007
Пераемнік:
кардынал Тарчызіо Бэртонэ
Папярэднік:
кардынал Дурайсами Сымон Лурдусами
кардынал-протодьякон
29 студзеня 1996 г. - 9 студзеня 1999
Пераемнік:
кардынал Піо Лагі
Нарматыўны кантроль
ISNI: 0000 0000 6259 4466 · SUDOC: 079712746 · VIAF: 89498254


Мартинес Сомало, Эдуардо

Случайные Статьи

Кварто

Кварто

Куарто (итал. Quarto) — коммуна в Италии, располагается в регионе Кампания, в провинции Не...
Уррусменди, Хосе Эусебио

Уррусменди, Хосе Эусебио

* Количество игр и голов за профессиональный клуб считается только для различных лиг нацио...
Go! Mokulele

Go! Mokulele

2009 Хабы международный аэропорт Гонолулу международный аэропорт Кона Бонусная программа ...
Саулкалне

Саулкалне

Са́улкалне (латыш. Saulkalne), — посёлок в Саласпилсском крае Латвии, расположен на правом бере...