Чэмпіянат СССР па футболе 1984 (другая ліга, 6 зона)

У чэмпіянаце СССР сярод каманд майстроў другой лігі 1984 года прынялі ўдзел 162 калектыву
Каманды з Украіны выступалі ў 6 зоне У рамках першынства вызначаўся чэмпіён Украінскай ССР, якім стала каманда «Ніва» Ваўкавыск
У гэтым сезоне турнір праходзіў па новай формуле усе калектывы былі падзеленыя па тэрытарыяльным прынцыпе на дзве групы, гульні ў якіх праходзілі з 31 сакавіка па 4 жніўня Затым каманды якія занялі ў сваіх групах 1 - 6 месцы, разыгралі пазіцыі з першай па дванаццатую Пры гэтым каманды, якія гулялі на папярэднім этапе ў адной групе, паміж сабой не сустракаліся Ачкі, набраныя на папярэднім этапе гэтак жа захоўваліся гульні праходзілі з 15 жніўня па 16 кастрычніка па аналагічнай схеме былі вызначаны каманды з 13 па 26 месца Тут гульні прайшлі з 14 жніўня па 30 кастрычніка Як і ў мінулых сезонах, у другой лізе працягвала дзейнічаць правіла, згодна з якім, у камандах павінна быць заяўлена не больш за шэсць футбалістаў старэйшыя за 25 гадоў, гэтак жа ў абавязковым парадку на поле павінен быў знаходзіцца мінімум адзін гулец да 18 лет1
Усяго ў турніры было згуляна 482 матчы, у якіх забіта 1142 гола ў сярэднім 2,37 за гульню Лепшым бамбардзірам, другі год запар, стаў кіеўскі армеец Віктар Насташэўскі, які забіў 22 мяча Самай выніковай камандай і ўладальнікам прыза «Лалавы кубак» стала каманда СКА Адэса
Змест
1 Групавы турнір
11 1 група
12 2 група
2 Фінальны турнір
21 турнір за 1 - 12 месцы
22 Турнір за 13 - 26 месца
3 Лепшыя бамбардзіры
4 Пераходныя матчы
5 Крыніцы
6 Крыніцы
7 Спасылкі
Групавы турнирправить | кіраваць код
1 группаправить | кіраваць код
М
Каманда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
І
У
Н
П
М
Аб
1
«Ніва» Ваўкавыск
4: 0
0: 0
2: 0
2: 0
0: 1
6: 2
2: 1
0: 0
2: 0
3: 1
4: 1
2: 0
24
13
9
2
42-13
35
2
«Прыкарпацьці» Івана-Франкоўск
0: 0
3: 1
1: 1
0: 1
1: 0
1: 0
2: 1
2: 0
1: 1
0: 0
2: 0
1: 0
24
11
6
7
23 -23
28
3
СКА Кіеў
1: 1
4: 0
2: 3
0: 0
1: 1
0: 0
3: 0
2: 1
1: 0
6: 0
0: 0
2: 0
24
10
8
6
38-22
28
4
«Закарпацце» Ужгород
0: 0
2: 2
0: 2
2: 0
1: 1
2: 1
2: 1
2: 1
4: 4
3: 0
1: 0
3: 1
24
9
10
5
32-27
28
5
«Авангард» Роўна
1: 1
0: 0
3: 1
0: 0
1: 0
0: 0
2: 1
3: 0
1: 0
3: 2
1: 1
0: 0
24
9
10
5
22-21
28
6
«Тарпеда» Луцк
0: 2
1: 0
1: 0
1: 0
3: 1
1: 1
1: 0
2: 0
0: 1
2 : 1
1: 0
2: 0
24
11
5
8
20-2 0
27
7
«Букавіна» Чарнаўцы
1: 0
0: 1
2: 1
1: 1
0: 0
1 : 0
1: 0
0: 1
2: 0
1: 2
4: 0
1: 0
24
10
7
7
28-19
27
8
«Ніва» Бережаны
0: 0
2: 0
2: 1
2: 0
4: 0
2: 0
1: 0
3: 0
2: 0
3: 0
1: 0
2: 0
24
11
4
9
30-21
26
9
«Спартак» Жытомір
2: 2
2: 0
1 : 1
0: 2
1: 1
5: 0
1: 4
0: 0
3: 1
1: 0
3: 0
2: 1
24
10
6
8
32-29
26
10
«Падоле» Хмяльніцкі
1: 3
1: 0
1: 2
1: 1
1: 2
0: 1
1: 2
2: 0
1: 2
2: 1
3: 2
4: 0
24
7
3
14
28-39
17
11
«Дзясна »Чарнігаў
0: 2
0: 1
3: 5
2: 0
1: 0
1: 1
0: 0
3: 0
0: 3
3: 0
3: 1
0: 0
24
6
5
13
24-39
17
12
«Дынама» Ирпень
1: 1
1: 3
0: 0
2: 2
0: 1
1: 0
0: 4
2: 2
1: 1
3: 1
1: 1
1: 0
24
4
8
12
20-39
16
13
«Днепр» Чаркасы
0: 3
1: 2
0: 2
0: 0
1: 1
0: 0
0: 0
0: 0
1: 2
1: 2
1: 0
0: 2
24
1
7
16
7-34
9
2 группаправить | кіраваць код
М
Каманда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
І
У
Н
П
М
Аб
1
«суднабудаўнікі» Нікалаеў
3: 2
1: 0
0: 0
3: 1
0: 0
1: 0
0: 0
2: 0
1: 0
1: 1
1: 0
4: 0
24
14
6
4
33-15
34
2
«Крыўбас» Крывы Рог
1: 0
1: 1
2: 0
1: 1
0: 0
1: 0
0: 0
1: 0
2: 1
2: 1
1: 2
4: 0
24
12
8
4
33- 22
32
3
"Колас" Паўлаград
1: 2
0: 0
3: 2
3: 1
1: 0
1 : 0
1: 0
1: 0
2: 0
3: 0
6: 2
1: 0
24
13
5
6
35-23
31
4
СКА Адэса
3: 2
2: 0
0: 1
5: 0
2: 1
1: 1
2: 0
0: 0
3: 1
2: 1
4: 3
3: 0
24
13
5
6
42-24
31
5
«Крышталь» Херсон
1: 0
1: 1
4: 1
3: 2
1: 0
2: 0
1: 0
4: 3
2: 2
0: 0
1: 0
4: 1
24
11
6
7
34-33
28
6
«Наватар» Жданаў
0: 1
1: 3
0: 0
2: 2
2: 0
2: 0
1: 0
2: 1
1: 0
0: 0
2: 0
1: 2
24
9
7
8
1 9-17
25
7
«Шахцёр» Горлаўка
4: 3
3: 0
0: 2
1: 0
0: 1
3: 0
2: 2
2: 0
0: 0
1: 1
2: 1
1: 0
24
9
5
10
27-25
23
8
«Зорка» Кіраваград
0: 1
2: 3
3: 1
1: 0
2: 1
0: 1
2: 2
2: 1
2: 2
2: 1
2: 0
3: 1
24
8
7
9
31-29
23
9
«Маяк» Харкаў
0: 1
2: 2
3: 2
0: 1
1: 0
1: 0
1: 2
2: 1
0: 0
1: 0
1 : 0
2: 0
24
8
5
11
22-26
21
10
«Атлантыка» Севастопаль
0: 0
0: 2
1: 1
0: 1
4: 2
0: 0
1: 0
2: 1
2: 1
2: 0
1: 1
1: 1
24
6
9
9
23-26
21
11
«Металург» Днепрадзяржынск
1: 1
0: 1
2: 0
2: 5
1: 2
0: 2
1: 3
1 : 1
1: 2
1: 0
2: 1
2: 1
24
4
7
13
23-38
15
12
«Стаханавец» Стаханаў
0: 3
1: 1
0: 2
0: 2
0: 0
0: 0
1: 0
1: 3
0: 0
2: 0
2: 2
2: 1
24
4
7
13
21-39
15
13
«Акіян» Керч
0: 2
1: 2
1: 1
0: 0
1 : 1
0: 1
1: 0
2: 2
0: 0 0: 3
3: 2
2: 2
24
3
7
14
18-44
13
Фінальны турнирправить | кіраваць код
Турнір за 1 - 12 местаправить | кіраваць код
М
Каманда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
І
У
Н
П
М
Аб
1
«Ніва» Ваўкавыск
1: 0
1: 0
0: 0
4: 0
3: 0
1: 0
36
21
10
5
58- 18
52
2
"Колас" Паўлаград
1: 0
2: 0
4: 1
1: 0
4: 2
3 : 1
36
23
5
8
60-34
51
3
«суднабудаўнікі» Нікалаеў
-: + 2
0 : 0
2: 0
4: 1
4: 0
2: 0
36
20
9
7
51-22
49
4
СКА Адэса
2: 1
2: 0
3: 1
0: 0
3: 0
2: 0
36
19
7
10
65-37
45
5
«Закарпацце» Ужгород
2: 0
1: 1
3 : 2
1: 0
4: 0
2: 0
36
14
13
9
49-41
41
6
«Крыўбас» Крывы Рог
1: 3
1: 1
2: 2
1: 0
2: 0
1: 1
36
14
13
9
44-42
41
7
«Крышталь» Херсон
1: 0
1: 0
0: 0
3: 1
1: 0
2: 0
36
16
8
12
45-47
40
8
СКА Кіеў
1: 3
3: 1
1: 6
3: 0
2: 2
1: 1
36
13
12
11
56-48
38
9
«Прыкарпацьці» Івана-Франковс да
0: 1
0: 1
3: 1
2: 0
1: 0
0: 0
36
14
8
14
31-36
36
10
«Авангард» Роўна
2: 3
1: 3
2: 1
1: 1
1: 0
1: 0
36
12
12
12
23-43
36
11
«Тарпеда» Луцк
1: 3
0: 0
2: 1
2: 2
2: 1
2: 3
36
13
9
14
31-40
35
12
«Наватар» Жданаў
0: 2
5: 3
2: 3
1: 0
0: 0
0: 0
36
12
11
13
31-32
35
Склад пераможцы турніру, каманды Ніва Ваўкавыск
П дотык 36 гульняў, Я Заяц 35, І Паламар 35, І Панчишин 34, У Снылык 34, З Шаўчэнкі 34, А Бабенка 33, Аб Мокшак 32, А Бобарико 30, І Буловчак 29, Ю Савенка 25, І Лысык 22, У Сарокін 21, З Мурадзян 19, У Гущак 16, І Вішнеўскі 14, У Цішчанка 13, А Лех 13, І Цімашчук 12, Н Загоруйко 5, З Рудэнка 3
Старэйшы трэнер - Е Г Школьнікаў, трэнер - А Н Шыдлоўскі, начальнік каманды - Г М Кушнір
Турнір за 13 - 26 местаправить | кіраваць код
М
Каманда
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
І
У
Н
П
М
Аб
13
«Ніва» Бережаны
1: 1
2: 1
3: 1
2: 2
2: 0
3: 0
4: 0
38
17
10
11
52-32
44
14
«Букавіна» Чарнаўцы
2: 1
0: 0
2: 0
5: 0
2: 0
0: 0
2: 1
38
15
10
13
45-36
40
15
«Шахцёр» Горлаўка
1: 1
2: 1
1: 1
2: 1
1: 1
2: 0
1: 0
38
15
10
13
48-41
40
16
«Спартак» Жытомір
1: 3
1: 0
1: 0
0: 0
2: 2
1: 1
2: 1
38
14
11
13
50 -48
39
17
«Маяк» Харкаў
2: 1
0: 0
3: 0
3: 1
2: 0
2: 2
0: 0
38
14
10
14
39-35
38
18
«Зорка» Кіраваград
0 : 0
5: 1
1: 1
1: 1
3: 1
3: 2
3: 1
38
13
11
14
54-49
38
19
«Падоле» Хмяльніцкі
2: 1
1: 2
0: 0
3: 0
4: 0
4: 1
3: 1
38
13
6
19
52-57
32
20
«Дзясна» Чарнігаў
1: 1
1: 0
3: 1
2 : 1
2: 1
2: 1
3: 3
38
12
8
18
44-63
32
21
«Дынама» Ирпень
4: 3
0: 0
4: 3
0: 0
1: 2
1: 1
2: 1
38
9
13
16
40-59
31
22
«Атлантыка» Севастопаль
1: 2
3: 0
0: 5
1: 1
4: 0
0: 1
3: 0
38
9
13
16
39-49
31
23
«Стаханавец» Стаханаў
0: 0
2: 1
1: 0
3: 0
3: 1
0: 1
2: 0
38
10
9
19
37-56
29
24
«Металург» Днепрадзяржынск
2: 1
2: 1
4: 2
1: 2
1: 2
1: 0
2: 0
38
9
11
18
40-57
29
25
«Акіян» Керч
0: 0
1: 0
2: 1
2: 1
2: 1
2: 2
2: 0
38
9
10
19
38-65
28
26
«Днепр »Чаркасы
0: 1
0: 2
0: 2
2: 1
1: 0
0: 0
0: 2
38
3
9
26
11-55
15
Лепшыя бомбардирыправить | кіраваць код
Футбаліст
Каманда
Галы
У Насташэўскі
СКА Кіеў
22
Ф Васільчанка
Шахцёр Горлаўка
20
Н Кудрыцкі
Крыўбас Крывы Рог
18
П Прядун
Ніва Бережаны
18
І Яворскі
Колас Паўлаград
18
Ю Зуйков
Акіян Керч
17
У Шышкоў
Спартак Жытомір
15
Пераходныя матчиправить | кіраваць код
У пераходных гульнях прадстаўнік 6 зоны зноў не здолеў прабіцца ў першую лігу Вінніцкая «Ніва» ў сваёй групе заняла толькі другое месца і на заключны матч супраць «цаліннікі», вынік якога ўжо не мог паўплываць на размеркаванне месцаў у турнірнай табліцы , не з'явілася Камандзе было залічана тэхнічнае паражэнне Права падвысіцца ў класе ў гэтым сезоне заваявалі каманды «Крылы Саветаў» Куйбышаў, «Катайк» Абовян і «Дынама» Стаўрапаль
Источникиправить | кіраваць код
У У Гнацюк «20 чэмпіянатаў другой лігі 1971-1990» - Днепропетровск: «Редотдел облполиграфиздата», 1990 - 99 с
Л Н Раманенка «Футбол-85» - Кіеў: «Здароўе», 1985 - 120 з
Примечанияправить | кіраваць код
↑ Футбол 1984 Аб правядзенні спаборніцтваў
↑ Матч скончыўся з лікам 1: 0, але «суднабудаўнікі» атрымаў тэхнічнае паражэнне за ўдзел 6 гульцоў старэйшыя за 25 гадоў
Ссылкиправить | кіраваць код
1984 Другая ліга, 6 зона
Сезоны чэмпіянату УССР па футболе
1921
1922
1923
1924
1927
1928
1931
1932
1934
1935
1936 вясна
1937 восень
1938
1939
1940
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991 →


Чемпионат СССР по футболу 1984 (вторая лига, 6 зона)

Случайные Статьи

Атака

Атака

Атака: В Викисловаре есть статья «атака» Атака — стремительное и скоординированное движение ...
Виды рода Шиповник

Виды рода Шиповник

Список видов рода Шиповник составлен на основе данных Germplasm Resources Information Network и друг...
Новиков, Андрей Владимирович (журналист)

Новиков, Андрей Владимирович (журналист)

Новиков Андрей Владимирович Род деятельности: журналист, правозащитник Дата рождения: 9...
Издательский совет Московского патриархата

Издательский совет Московского патриархата

119435, Москва, ул. Погодинская, д. 20/3, стр. 2 Тип организации: синодальный отдел Московского ...