Tapınak

Tapınak (Praslavl'dan. * Chormъ> gt - tapınak - “genel olarak ev” [1]) ibadet ve dini törenlere yönelik dini bir yapıdır. Tapınakların önemi genellikle gerçekleştirdikleri ritüel işlevlerden ve somutlaştırdıkları dini fikirlerden çok daha geniştir. Mimarlığın sembolizminde ve kiliselerin dekorasyonunda, evrenle ilgili fikirler ortaya çıkıyor, birçok dönemde (özellikle Avrupa’da Orta Çağ’da) kiliseler kamuya açık toplantıların yapıldığı yerdi, törenler, anı niteliğinde bir karaktere sahipti, sığınak hakkı vardı. içinde bir sunak olduğu ve Eucharistlerin kutlandığı, sunağın olmadığı ve Eucharist'lerin kutlanmadığı yapı bir şapel olarak adlandırılır.
Yahudilikte, sadece bir Kudüs Tapınağı olabilir. Bugün, Yahudilerin resmi olarak bir tapınağı yoktur ve Musevilik'teki sinagog bir tapınak değildir ve birçok bakımdan dinî işlevlerde Hristiyan kilisesine benzerdir. İslam dini, geleneksel olarak bir tapınağa sahip değildir ve birçok açıdan Müslüman cami, dinî işlevlerde Yahudi sinagoguna ve Hıristiyanlara benzerdir. chapel.

İçindekiler - 1 Hristiyanlık
2 Hindu tapınağı
3 Budist tapınağı
4 Eski Mısır Tapınakları
5 Notlar
6 Edebiyat
7 Linkler
Hristiyanlık
Ana madde: Kilise (inşaat) - Hindu tapınağı
Ana makale: Hindu tapınağı
Hindu Istsky tapınağı ayrı bir bina veya bir binanın bir parçası olabilir. Hindu tapınağının ana ayırt edici özelliği şakağın kime veya kime adandığı mırıltıların varlığıdır. Tapınağın kutsanması töreni sırasında, Tanrı, onun formlarından birinde veya bir bakiresinde, bir taş, metal veya tahta murti içinde "enkarne" olmaya davet edilir ve ibadet etmeye başlar. Tapınak genellikle Tanrı'nın formlarından birinin veya bakirelerden birinin ölümüne adanmıştır. Bu murti, diğer Tanrı veya bakire biçimlerinin “ikincil” murtilerinin kurulduğu ana tanrı olarak görünür. Ancak, aynı zamanda, birkaç cintiğin de ana tanrıların rolünü üstlendiği birçok tapınak vardır.

Mısır'ın Eski Tapınakları


Eski Mısır Tapınakları
Luksor Tapınağı, Mısır
Genellikle tapınaklar adanmış oldukları tanrıların veya kralların evi gibi. Onlarda, Mısırlılar her türlü dini ayinleri yaptılar, tanrılara teklifler verdiler, mitolojiden sahneleri çeşitli bayramlarda yeniden ürettiler ve kaos güçlerini yönlendirmeyi amaçlayan eylemlerde bulundular. Bütün bu ritüellerin, evrendeki ilahi düzen olan Maat'ı sürdürmeleri için tanrılar için gerekli olduğu düşünülmüştü. Tapınakların inşası ve bakımı için büyük kaynaklar toplayan firavunun sorumluluğuydu, tanrılara barınma ve yardım sağlama. Gerekirse, firavun ritüel görevlerinin çoğunu rahiplere devretti. Sıradan Mısırlılar ayin törenlerine katılamadılar ve tapınağın en kutsal yerlerine girmeleri yasaklandı. Bununla birlikte, tapınak, dua etmeye gelen, teklifleri yapan ve orada yaşayan tanrıdan peygamberlik yönleri almaya çalışan tüm Mısırlılar için önemli bir dini yerdi.
Tapınağın en önemli yerlerinden biri, genellikle dini imgeleri içeren kutsal alandı. ve tanrıların heykelleri. Tapınağın dışında kalan odalar büyüdü ve zamanla gittikçe daha karmaşık hale geldi, böylece Tapınak, Dynastik döneminin sonunda küçük bir tapınaktan Yeni Krallık'ta devasa bir tapınak kompleksine dönüştü (yaklaşık 1550-1070). Bu yapılar eski Mısır mimarisinin en büyük ve en sağlam yapılarına bir örnek. Tapınağın her bir parçası ve detayı Mısırlıların dini sembollerine uygun olarak yapılmıştır. Tapınağın tasarımı birkaç iç salon ve açık alanlardan oluşuyordu. Girişte şenlikli geçitlerin geçtiği yol boyunca dizilmiş devasa dikmeler vardı. Tapınağın duvarlarının arkasında çitler ve bir çok ek bina vardı. [2]
Notlar
↑ Temple - Etimolojik Sözlük - Yandex. Sözlükler
↑ Spencer 1984, s. 22, 44; Snape 1996, s. 9
“Rusya'nın Tapınakları” portalı
Vikisözlük Tapınağı -
Wikisource'daki Tapınak

Wikimedia Commons'daki Tapınak

Wikinews'deki Tapınak?
Edebiyat
Nizametdinova, R. R. Eski Doğu mimarisinde mekan fikri: Evrenin bir modeli olarak tapınak // Doğu. Afrika-Asya Toplulukları, 2011, No. 1, 117-123.
Ali-zade, A. A. Mescidi (arşiv) // İslam Ansiklopedik Sözlüğü. - M: Ansar, 2007.
Tapınak - Büyük Sovyet Ansiklopedisi'nden bir makale
Vlasov V. G. Cami // Yeni Ansiklopedik Güzel Sanatlar Sözlüğü: 10 oy - St. Petersburg: ABC classic, 2006. - T. V: L - M .. - 768 s: silt. + pp. dahil Zhukovski V.I., Koptseva N.P. Doğu Sanatı. Hindistan: Ders kitabı. ödenek .. - Krasnoyarsk: Krasnoyarsk. durumu. Univ., 2005 .-- 402 s. - ISBN 5-7638-0575-5.


Tapınak Tarihi worldtemples.ru.


Храм

Случайные Статьи

Анна-Павловна

Анна-Павловна

Анна-Павловна (нидерл. Anna Paulowna) — община и город в Нидерландах, в провинции Северная...
Белоспинный лори

Белоспинный лори

Систематика на Викивидах Изображения на Викискладе ITIS 554806 NCBI 176072 Межд...
Мартинес Сомало, Эдуардо

Мартинес Сомало, Эдуардо

Его Высокопреосвященство кардинал Эдуардо Мартинес Сомало (исп. Eduardo Martinez Somalo; род. 3...
Зенитная установка

Зенитная установка

Зенитная установка — общее название военной техники, предназначенной для ведения огня по воздуш...