ABD Ulusal Güvenlik Konseyi

MGK olarak kısaltılmış olan Ulusal Güvenlik Konseyi, ulusal güvenlik ve dış politika ile ilgili en önemli sorunları çözme ve bu konularla ilgili tüm büyük bölümlerin eylemlerini koordine etme konusunda ABD Başkanı'na danışma organıdır.
İçindekiler
1 Tarih
2 Notlar
3 Edebiyat

4 Linkler - Tarih
Ulusal Güvenlik Konseyi, 1947'de Ulusal Güvenlik Kanunu ile kuruldu. Etkili Amerikan siyasetçilerinin ABD Dışişleri Bakanlığı'nın diplomasisinin SSCB ile ABD arasındaki gergin ilişkilerde artık kısıtlanamayacağı yönünde mahkumiyetiyle hizmet edildi [1]. Yaratılışının nihai amacı, Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri, ABD Ordusu ve Hava Kuvvetleri arasında tutarlılığı sağlamaktı.
Notlar
↑ Amerikan dış politikasının ansiklopedisi, 2. baskı. Vol. 2, New York: Scribner, 2002, Ulusal Güvenlik Konseyi, 22 Nisan 2009
Edebiyat
Ivo H. Daalder ve I.M. Oval Ofis'in Gölgesinde Destler: Ulusal Güvenlik Danışmanları ve Hizmet Ettikleri Başkanların Profilleri - JFK'dan George W. Bush Simon & amp; Schuster; 2009, ISBN 978-1-4165-5319-9.
Karl F. Inderfurth ve Loch K. Johnson, eds. “Kader Kararları: Ulusal Güvenlik Konseyi İçinde.” Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-515966-0.
David J. Rothkopf, Dünyayı Yöneten: Ulusal Güvenlik Konseyi ve İç Güvenlik Hikayesi Amerikan Gücü Mimarları, Kamu Görevlileri; 2006, ISBN 978-1-58648-423-1.
Dünyanın Merkezine Yolculuk: ABD Ulusal Güvenlik Konseyi - Arzın Merkezine Seyahat: ABD Ulusal Güvenlik Konseyi - ABD’de ABD MGK’sı - Cody M. Brown, Ulusal Güvenlik Konseyi: Cumhurbaşkanının En Güçlü Danışmanlarının Hukuki Tarihi, Ulusal Güvenlik Reformu Projesi (2008) .Bilgisayar Linkleri
Beyaz Saray web sitesinde NSC sayfası
Dış Politika dergisinde MGK’nın Hikayesi.
Resmi Ulusal Güvenlik Konseyi İnternet sitesi
Ulusal Arşivler - Beyaz Saray Ofisi, Ulusal Güvenlik Konseyi Çalışanlar Bildirileri, 1948-1961, Dwight D. Eisenhower Başkanlık Kütüphanesi
Ulusal Güvenlik İzleme Birimi (www.HLSwatch.com), MGK’nın iç güvenliği ile ilgili güncel bilgileri sunmaktadır.
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (Rusça)
Bu, Amerika Birleşik Devletleri hakkında hazırlanmış bir makaledir. Ekleyerek projeye yardımcı olabilirsiniz.


Совет национальной безопасности США

Случайные Статьи

Эквивалентность массы и энергии

Эквивалентность массы и энергии

Состояниеотпатрулирована Перейти к: навигация, поиск Эта ста...
Honda Legend

Honda Legend

Honda Legend — седан премиум-класса, выпускавшийся компанией Honda с 1984 по 2013 года. Впервые...
Регулярные клирики

Регулярные клирики

Регулярные клирики — в Католической церкви разновидность монашеского ордена, члены которого зан...
Бертрада де Монфор

Бертрада де Монфор

Бертрада де Монфор (фр. Bertrade de Montfort; ок. 1070 — 1115/1116[1], Фонтевро) — до...