Sina (dağ)


Mount Sinai
Heb. הַרינַי, Arap. جبل موسى (مصر)
Musa Dağı'nın tepesinden manzara (Arapça: Jabal Musa)
28 ° 32′20 ″ s. w. 33 ° 58′29 ″ inç d / 28.539028 ° s. w. 33.974861 ° in. d / 28.539028 .; 33.974861 (G) (O) (I) Koordinatlar: 28 ° 32′20 ″ s. w. 33 ° 58′29 ″ inç d / 28.539028 ° s. w. 33.974861 ° in. d / 28.539028 .; 33.974861 (G) (O) (I) - Ülke - Mısır Mısır - Bölge - Güney Sina
Tepe yüksekliği
2285 [1] m
Bağıl yükseklik
332 m - Sina Dağı
Sina Dağı

Sinai Dağı Wikimedia Commons'da
Sina Dağı (İbranice סִינַי, Har Sinai; ayrıca Moses Dağı, Horeb Dağı) - Sina Yarımadası Mısır’da Bu dağdaki İncil'e göre, Tanrı Musa'ya göründü ve On Emir verdi.
Yahudi geleneği Sina Dağı'nın tam yerini koruyamadı. Mevcut dağ Musa'nın (Arapça: Jabal-Musa) Sina Dağı olarak gösterilmesi, 4. yüzyılın başlarına dayanan antik bir Hıristiyan geleneğidir (Sezarus'un Eusebius'u [2]). Modern zamanlarda, başka kimlik seçenekleri önerildi.
Musa Dağı'nın tepesinde Kutsal Üçlü Ortodoks Kilisesi ve küçük bir cami var. Kayanın altındaki kilisenin kuzeyinde, İncil'e göre Musa'nın kırk gün ve gece boyunca sığındığı küçük bir mağara var (Çıkış 24:18, Çıkış 33: 20-23). Dağın kuzey yamacında Peygamber İlyas ve Ortodoks mağara kilisesinin yanı sıra Bakire Ortodoks Şapeli de bulunmaktadır. [3] Aziz Catherine Manastırı kuzeyden dağın eteklerinde durmaktadır.
Tanınmış Hristiyan aziz John Climacus, ana eseri “Dağcı” olan, Sina'nın Dağındaki eseridir. Sina Dağı'na tırmanmak için.
İçindekiler
1 Mukaddes Kitapta Söz Edildi
2 Kuran'da Belirtildi
3 Tarihçe
4 Hac
5 Galeri
6 Ayrıca bkz. 7 Notlar - 8 Referanslar - İncil'de Bahsetti
İncil'de dağ bir kereye atıfta bulunur isimleri ile: Sinai [4], Tanrı'nın dağına (Çıkış 4:27, 18: 5, 24:13), Tanrı'nın Horeb dağına (Çıkış 3: 1), Horeb dağına (Çıkış 33: 6); Sina’nın olaylarına bazen “Horeb’da” [5] denir.

Sinai da sembolik anlamda şöyle ifade edilir: “Bunda bir alegori var. Bunlar iki antlaşmadır: Biri Sina Dağı'ndan, Hagar olan köleliğe doğurmak, Hagar için Arabistan'da Sina Dağı anlamına gelir ve bugünün Kudüs'üne karşılık gelir, çünkü o ve çocukları köleliktedir; ve yukarıdaki Kudüs özgürdür: O hepimizin annesidir. ”(Gal. 4: 24-4: 26)
Kuran'da Bahsetti
Sina Dağı Kuran'da birkaç kez bahsedilir:
“ Sina Dağı'na yemin ederim! (ext. Sinin) ”(At-Tin: 2)
“ Sina Dağı'nda (ext. Sain) yetişen bir ağaç yetiştirdik ve onu yiyenler için yağ ve baharat sağlıyoruz ”(Al-Muminun: 20)
Tarihçe
Sina haritasında Musa Dağı

Musa Dağı'nın tepesinde bulunan Kutsal Üçlü adına Ortodoks Yunan tapınağı. 1935'te Büyük Justinianus İmparatoru dönemine dayanan bir kilisenin kalıntılarından inşa edilmiş. [3]
Yahudi geleneği, Sina Dağı'nın (İsrail-İtalyan arkeolog E. Anati'nin bulunduğu yerdeki Kutsal Sina'yı, çok sayıda keşfettiği Harev Hararklı Harev Harbi'nin yerini belirleme konusundaki bilgisini kaybetti. türbelerin kalıntıları [6]). Anlaşılan, krallar çağında zaten unutulmuş, bu yüzden Musa Dağı'na ibadet etmenin Hristiyan ve Müslüman geleneği, doğrudan eski Yahudi geleneğiyle ilgili değildir.
Hıristiyanlar, 2. yüzyıldan kalma güney Sina'ya yerleşti. Sina Dağı da dahil olmak üzere, Exodus'un olaylarıyla bağlantılı olarak İncil'de belirtilen yerleri belirlemeye çalıştılar. Hıristiyanlar, 4. yüzyılın başlarından itibaren mevcut olan Musa dağına İncil'deki Mount Sina olarak ibadet ederler. 330'da rahipler, Kutsal İmparatoriçe Helena'nın desteğiyle, dağın eteklerinde büyüyen, Yanan Gölgelik'in yakınlarında küçük bir kilise ve bir kule inşa ettiler. 527 yılında, Büyük İmparator Justinianos, burada 11. yüzyıldan beri İskenderiye Catherine'in onuruna Aziz Catherine Manastırı adı verilen bir manastır kurdu. [3]
Hac

Ortodoks bir rahip, Musa Dağı'nı uzun bir yoldan yükseltti. Eski zamanlardan beri Sina Dağı'na hacca gitmiş. Son yıllarda, onlarca ila birkaç yüz kişi arasında bir gün, hacılar ve çoğunlukla sadece Şarm El-Şeyh tatil beldesinden gelen turistler her gün dağa tırmanıyorlar. Azize Catherine Manastırı'ndan tepeye iki yol var: kısa ve uzun, tepeden çok uzakta değiller. Kısa yol daha dik ve zordur, geleneksel bir manastır ve hac rotasıdır. Yaklaşık 3.100 adıma sahiptir ve sadece gündüz yürürken yürüyebilir, ve doğrudan Hz. Elijah Kilisesi ve Bakire Şapeli'nin önünden geçer.
Uzun yol daha yumuşaktır ve yerel Bedevilerin sunduğu deve üzerinde neredeyse en üste gitmenizi sağlar . Uzun iz boyunca, sıcak içecekler ve tatlıların satıldığı ve battaniyelerin satıldığı boş zaman çadırları kuruluyor.
Günümüzde dağın tırmanışını gün doğumunu görmek için tırmanma, turizm endüstrisinin bir ürünü. Bu durumda, bir hacıların geceleri uzun süre tırmanmaları ve kısa bir yol boyunca gündüz boyunca inmeleri tercih edilir. Fakat burada gücünüzü doğru hesaplamanız gerekir, çünkü yükseliş gibi kısa bir iniş, uzun bir süreden daha zordur. Dağda bulunan tüm tapınaklar ve şapeller genellikle kapalıdır. Özel bir düzenleme ile sadece manastırdaki eskortu veya anahtarları aldıktan sonra ziyaret edebilirsiniz. Tepedeki cami açık.
Sina'da yaklaşık 113 eski Ermeni ve 20 Gürcü eseri korunmuş.
Galeri
Hacılar ve turistler tepede güneşin doğuşuyla buluşuyor.
Kutsal Üçlü Kilisesi'nin kuzey duvarı ve yakınındaki mağara (çitle çevrili) haçlı metal ızgara.)
Sina Dağı'nın tepesinde bulunan eski bir Hıristiyan kilisesinin kalıntıları. Arka planda St Catherine dağı var. Şekil 1837.
Kısa bir yoldan St. Catherine manastırına bakış. Yolun yaklaşık dörtte biri manastıra kalır.
ayrıca
Exodus - Nebo Dağı
Catherine Dağı
Notları
↑ Peakbagger.com
Old Eski Ahit Coğrafyası 2 1 2 3 Kutsal Topraklar. İsrail, Mısır, Ürdün ve Lübnan'ın Unutulmaz Sitelerine Tarihsel Rehber / Ed. M.V. Bibikov. M., 2000. P.167,168
↑ Ref. 19: 11,18, 20, 23; 24:16; 31:18; 34: 2,4,29,32; Lev. 07:38; 25: 1; 26:46; 27:34; Num. 3: 1; 28: 6; Tesniye. 33: 2; Mahkeme 5: 5; Ps. 67: 9, 18; Neh. 9:13
↑ Örn. 17: 6; Tesniye. 1: 6; 4:10, 15; 5: 2; 9: 8; 18:16; Ben kral 8: 9; II Chr. 05:10; Malachi 3:22; Ps. 105: 19
↑ İncil'deki Sina Dağı, İsrail'in Negev Çölü'nde sona erebilir mi?
Linkler
Sina Dağı'nda, Wikimedia Commons'daki medya dosyaları var.
Khoriv ve Sinai, İncil'deki Archimandrite Nikephorus Ansiklopedisi ve Sina Dağı - makale Yahudi Elektronik Ansiklopedisi'nden - Yüksek çözünürlüklü küresel panoramalara dayanan Sina Dağı'nın tepesine sanal hac.
Lisova N. N. Kutsal Sina Dağı - Belyakov V.V. Rusya ve Sina
Guminsky V.M. Rus hacılarının gözüyle Mısır ve Sina - Panchenko K. A. Osmanlı Avuçlarında Manastırlar ve Bedeviler ve İçinde (XVI - XIX. yüzyılın ilk yarısı)
Kutsal, mitolojik ve kült dağlar ve tepeler
Eski Ahit
Ararat · Zeytin Dağı · Morya · Nebo · Sina · Zion · Megiddo
Antique
Vezüven · Helikon · Kiferon · Olympus · Parnassus · Riphean Dağları · Etna Budist
Alkhanay · Bogd Han · Büyük Bogdo · Gridhakut · Kailash · Kurama · Otgon-Tengar · Puto · Utai · Hiei · Jiuhua · Sripada · Emei
Dini
Dağ sistemleri: Himalayalar · Carmel · Kunlun · Tibet - Orta ve Güneydoğu Asya'nın Dağları: Arunachala · Burin Khan · Burhan-X Aldun · Chomolungma · Lu · Munku-Sardyk · Popa · Çin'in kutsal dağları · Süleyman-Too · Fuji · Yushan - İslami
Arafat · Beshbarmag • Hira · Savr · Ahulgo · Hristiyan Athos Golgotha · Başkalaşım Dağı · Baştan Çıkarma Dağı · Haç Dağı · Haç Dağı Grabark · Mont-Saint-Michel - Var olmayan - Kel Dağ · Ortaçağ Dağ · Meru · Hara Berezaiti - Diğer - Demavend · Kilimanjaro · Nemrut · Pidane · Rushmore · Yağışlı · Tara · Elbrus · Etjo


Синай (гора)

Случайные Статьи

Польско-срединнолитовская граница

Польско-срединнолитовская граница

Граница Польши со Срединной Литвой — государственная граница между Срединной Литвой и Польской ...
Тепловой эффект химической реакции

Тепловой эффект химической реакции

Тепловой эффект химической реакции или изменение энтальпии системы вследствие протекания химической ...
Квартерон

Квартерон

Квартеро́н (от лат. quarta — четверть) — в колониальной Америке так называли человека...
Эйдфьорд

Эйдфьорд

Норвегия Норвегия Губерния (фюльке) Хордаланн Адм. центр Эйдфьорд Население (20...