Senato Danışmanı

Senato danışmanı (lat. Senatus consultum, çoğul senatus consulta; kısaltılmış "SC") - Senato kararı; Senato tarafından kabul edilen ve yıpranan bağlanmış formüle edilmiş görüş. Eski Roma devlet hukuku terimi; Senato danışmanı, yasal protesto yokluğunda (şefaat) yetkili sulh hakeminin raporu (relatio) temelinde formüle edilmiştir.
Terim, Fransa'da 19. yüzyılda da kullanılmıştır: Konsolosluk, Birinci ve İkinci İmparatorluklar sırasında, konsolosun, imparatorun ve imparatorun iradesiyle anayasada değişiklik yapan veya tamamlayan eylemler Senato adına yayınlanmıştır.
İçindekiler
1 Hak sahipleri SC
2 Terimler
3 Anlam SC
4 Açıklama SC
5 Arşivleme ve düzenleme 6 Rezerve SCs 7 Özel SC
8 Roma İmparatorluğu'nda
9 Ayrıca bakınız 10 Edebiyat
11 Linkler
Hak sahipleri S C
Patrik agendi cum, yani rapor verme (yönlendirme), soru sorma (danışma), oy verme (discessionem facere) ve çoğunluk fikrini düzenleme (Senatus consultum facere, perscribere) hakkı:
olağanüstü sulh hakemleri arasından: Yasaların yazılması için atanan dekemvarlar (X viri legibus scribundis),
konsolosluk gücüne sahip askeri tribünler (tribuni militum consulari potestate),
diktatör,
süvari şefi,
ilişki (interrex),
şehrin başına (praefectus urbi),
ve diğeri arasında: konsolosluklara, praetorlara ve IV. yüzyıla plebe tribünlerine.
Terimler
Bağlantılı katılımla Hangisi Sulh hareket ve consultum beri o Şirketi Senato hareket olduğu gibi, bir holding Senatus Consultum başkanlık hakimler ve senatonun senatus denilen Decretum var (Mommzen, «Römicshes Staatsrecht», III, 994 s.). Cumhuriyetin eski döneminde, sulh yargıcısının katılımı baskındı: senatus-consultum'dan çıktı. Daha sonra, sulh yargıcısının değeri azalır ve decerno ve decretum terimleri hala kullanılmasına rağmen sadece Senatus sententia veya Senatus-consultum kalır ve decernere sansüre eşdeğer hale gelir. Willems'e göre, senatus decretum raporun her maddesinin ayrı ayrı oylandığı anlamına geliyor.
SC'nin önemi
Senato danışmanlarının yasaları yoktu, ancak konuşmacı ne kadar enerjik ve etkili olursa ve Senato'nun etkisi ne kadar güçlü olursa, Senato danışmanı o kadar önemliydi. Mommsen'e göre, Senato kararnamesi doğru anlamda decretum olsa da, sulh yargıcıya ve halefine mecbur kalmadı ve konuşmacının yargıcılık yılıyla sınırlı olabilir, Ağustos'tan beri senatonun rolünün kademeli olarak güçlendirilmesi ile senato danışmanları (Gaius) Cumhuriyetçi senato danışmanları özünde idari emirlerdi ve onları zaman zaman devlet yasalarını değiştirmek için kullandılar. Senato Danışmanı hukuk gücünü ancak halkın onayı için rogatio aracılığıyla önerildiğinde aldı. Senato danışmanlarının comitia'nın yaptırımı olmaksızın hukukun gücünü elde ettiği durumlar olmuştur, ancak senatonun bu şekilde gasp edilmesi Senato karşıtı partinin yasama organlarından bir protestoya neden olmuştur. Senato danışmanının icrası yasal olarak gerekli olmamasına rağmen, gerçekte, yerine getirmeme vakaları nadirdi, çünkü ömür boyu senator gücü yıllık yargıcılığın sürekliliğini kolayca kırabilir.
Devlet emirleri olarak, senato danışmanları devleti dini olarak korumak ve devlet hazinesinin haklarını ve çıkarlarını savunmak için atandı. , yayıncılar, İtalyanlar ve iller. Senato danışmanı iki yolla hazırlanmıştır: oybirliği durumunda discessio yoluyla veya anlaşmazlık halinde bireysel senatörlerin anketi yoluyla.
Açıklama SC
Her Senato danışmanı, kısa bir motivasyon göstergesi (relatio) ve bir formülle başlayan bir karardan oluşuyordu. : d (e) e (a) r (e) i (ta) c (ensuere). Sayım terimi, ayrı bir oylamaya tabi tutulan her maddeden sonra tekrarlanmıştır. Senato danışmanını hukuka dönüştürmek istendiyse, kelimeler sonunda eklendi: ut de ea re ad populum ferretur.
Cumhuriyet döneminde, senato danışmanının adı içeriğiyle belirlendi (örn. Senatus consultum de Bacchanalibus, urbe sepeliretur'daki Senatus consultum de quis, vb. .;) imparatorluk döneminde, Senatus konsorsiyumuna konuşmacı adı verildi (örn. Senatus consultum Claudianum, Juventianum, Largianum, Libonianum, vb.). Senato danışmanları Yunan topluluklarıyla temasa geçiyorlarsa, Latince metnin yanında Yunanca bir çeviri yapılmıştı.
Arşivleme ve düzenleme
Nihai baskıyı alan Senato danışmanı devlet arşivine (aerarium Saturni) aktarıldı, burada, quaestorların gözetimi altında resmi dergiye karşılık geldi. 449'dan beri plebe aedillerinin, plebe arşivlerinde saklanmak üzere senato danışmanından resmi kopyalarını almasına izin verildi.Türk veya üst düzey sulh yargıcı rapora veto uyguladığında, senato danışmanı oybirliğiyle bile olsa idari güç almamış ve Senātus auctoritas olarak adlandırılmışsa; yine de, genel kabul gören kurala göre, senato kurguyu düzenlemeyi emretti.
Hayatta Kalma SC
Cumhuriyet döneminin bütünüyle ya da parçalanmış haliyle birçok gerçek senato danışmanı günümüze ulaşmıştır. Bunların en ünlüsü:
a) Latince:
, bronz bir plakaya oyulmuş ve konsoloslar tarafından resmi olarak Teuran bölgesinin sulh hakimlerine bildirilen bir senateusconsult dan alıntıyı temsil eden Senateusconsult de Bacchanalibus'un (MÖ 186) bir parçası. Bruttias'ta (1640 yılında Calabria'da keşfedilen, şimdi Viyana'da depolanan ve Mommsen, No. 196 tarafından Corpus Inscriptionum Lat.) yayınlanan bir fragman;
Senato Danışmanı de Tiburtibus'tan (M.Ö. 159) alıntı; Yunanca Senatusconsult de Asclepiade (MÖ 87); b) Yunanca:
senatusconsult de Delphis (MÖ 198), iki senatusconsult de Thisbis (170 BC),
Prienensibus et Samiis Senatosu danışmanı (M.Ö 135); Latince çeviri ile Yunanca
: Senato danışmanı delosophis et rhetoribus (161 M., Suet tarafından bildirilen Rhet I: Gell XV, 11),
de hastis Martiis (M.Ö. 99), de provinciis konsolosluğu, üç senato danışmanı de Judaeis (M.Ö. 139, 133 ve 44) ve diğerleri.
Özel SC
Sıradan senato danışmanlarına ek olarak, kapalı kapılar ardında tutulan Senatus consulta tacita ve Gracchus döneminden alıntılanan Senatus consulta ultima vardı. iç huzursuzluk ya da açık isyan yüzünden.
Senatus consultum en üst düzey hakimler (konsoloslar, praetors, tribünler, vb.) diktatörünkine benzer özel güçler ve formülle başladı: Videant, dent operam konsolosları (praetores, vb.) Roma İmparatorluğu'nda İmparatorluk döneminde senato danışmanlarına karşı şefaat (veto), İmparator (Oratio principis) raporunda tutulan, imkansızdı. Senato danışmanının editörlüğü cumhuriyet döneminde olduğu gibi yürütüldü, ancak mevcut senatörlerin sayısından da bahsedildi. Senato danışmanlarının mülkiyeti, imparator tarafından süresiz olarak atanan ve ab actia senatus olarak adlandırılan bir yatırımcı rütbesi senatörüne emanet edildi.
Bkz. ayrıca - Senato - Acta Senatus - Oratio principis - Edebiyat
Litvinov D.A. 2. yüzyılda Roma senatosu ve senatusconsulta M.Ö. Senatusconsultum de Tiburtibus (Rusça) // IVS ANTIQVVM örneği ile dış ilişkilerdeki bazı yeterlilikler. Eski yasa. - 2006. - No. 18. - S. 73-79.
Bieling, “De differentia inter senatus auctoritatem, consultum et decretum” (Minden, 1846);
Rein, “Senatus consultum” (“Realencyclopädie” de , Pauly, T. VI, 1031);
Soltau, “Die Gültigkeit der Plebiscite” (B., 1884);
Seçim, “De Senatus consultis Romanorum” (B., 1884);
Willems , “Le Sénat de la République Romaine” (Louvain, 1878, 1883, özellikle II cilt, Sayfa 121–237);
Mommsen, “Römisches Staatsrecht” (III cilt., B., 1888, s. 994 cl. .);
Smith, “Yunan ve Roma Eski Eserleri Sözlüğü” (L., 1891, II cilt, s. 636 et seq.);
Willems, “Roma devlet yasası” (I cilt., s. 217 and f., Kiev, 1888).
Linkler
Senatuskonsult // Brockhaus ve Efron Ansiklopedik Sözlüğü: 86 ciltte (82 cilt ve 4 ek). - St.Petersburg, 1890-1907.


Сенатусконсульт

Случайные Статьи

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Алексей Алексеевич Лебедев Дата рождения: 1 августа (19 июля) 1912(1912-07-19) Место рождения...
Вьен

Вьен

Вьен (фр. Vienne [viɛn ], франкопров. Vièna) — коммуна и город во Франции, находится в рег...
Мегабанк

Мегабанк

Публичное акционерное общество Деятельность Финансовые услуги Девиз «Ви маєте плани. Ми маєм...
Гагаринский район

Гагаринский район

Гага́ринский райо́н: Гагаринский район — муниципальный район в Смоленской области России. Гага...