Saturn (award, 2002)

June 10, 2002 - Venue - Los Angeles, California, USA - Awards - Best Directing by Peter Jackson - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Best actor
Tom Cruise
“Vanilla Sky”
Best Actress
Nicole Kidman
“Other”
Award Official Website
& lt; 27th
29th & gt;
The 28th Saturn Award Ceremony for Merit in Science Fiction, Fantasy and Horror Films for 2001 was held on June 10, 2002 at the St. Regis (Century City, Los Angeles) [1].
Contents
1 Winners and nominees
1.1 Movie Awards
1.2 Television Awards
1.3 DVD
1.4 Special Awards
2 See also
3 Notes
4 Links
Winners and nominees
Winners are listed first, shown in bold and in separate color.
Film awards
Categories
Winners and nominees
Best
science fiction film • • Artificial Intelligence / A.I. Artificial Intelligence • • Jurassic Park III / Jurassic Park III • • Lara Croft: Tomb Raider / Lara Croft: Tomb Raider
• Confrontation / The One
• Planet of the Apes
• Vanilla Sky / Vanilla Sky
Best Fantasy Movie
• The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
• Harry Potter and the Sorcerer's Stone Stone • • Monsters, Inc. (cartoon) / Monsters, Inc. • • The Mummy Returns • • Shrek (cartoon) / Shrek • • Spy Kids / Spy Kids
Best horror movie • • Other / The Others • • The Devil's Ridge / El espinazo del diablo • • And from hell / From Hell • • Hannibal / Hannibal • • Jeepers Creepers / Jeepers Creepers • • Thirteen Ghosts / Thirteen Ghosts
Best adventure movie, action or thriller
• Remember / Memento
• Black Hawk Down • The Wow Ride / Joy Ride • The Man Who Wasn't There • The Mulholland Drive / Mulholland Dr.
• The Brotherhood of the Wolf / Le pacte des loups
Best Actor • Tom Cruise - “Vanilla Sky” (for the role of David Ames)
• Johnny Depp - “From Hell” (for the role of Inspector Frederick Eberline)
• Anthony Hopkins - “Hannibal” (for the role of Hannibal Lecter)
• Kevin S paisy - “Planet Ka-Pak” (for the role of Proth)
• • Billy Bob Thornton - “The Man Who Was Not” (for the role of Ed Crane)
• Guy Pearce - “Remember” (for the role of Leonard Shelby)
Best Actress
• • Nicole Kidman - “Other” (for the role of Grace Stewart) • • Francis O'Connor - “Artificial Intelligence” (for the role of Monica Swinton)
• Julianne Moore - “Hannibal” (for the role of FBI agent Clarice Starling) • • Angelina Jolie - “Lara Croft: Tomb Raider” (for the role of Lara Croft)
• Naomi Watts - “Mulholland Drive” (for the role of Betty Elms / Diana Salvin)
• Kate Beckinsay l - “Intuition” (for the role of Sarah Thomas)
Best supporting actor in the film
• Ian McKellen - “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring” (for the role of Gandalf Gray)
• Robbie Coltrane - “Harry Potter and the Philosophical stone ”(for the role of Rubeus Hagrid)
• Mark Dacascos -“ Brotherhood of the Wolf ”(for the role of Mani)
• Tim Roth -“ Planet of the Apes ”(for the role of Teide)
• Jeremy Piven -“ Intuition ” (for the role of Dean Kansky)
• Eddie Murphy - “Shrek” (for voicing the Donkey)
Best supporting actress
• Fionnula Flanagan - “Other” (for the role of Mrs. Berta Mills)
• Maggie Smith - “Harry Potter and the Sorcerer's Stone” (for the role of Minerva McGonagall)
• Francis McDormand - “The Man Who Was Not” (for the role of Doris Crane)
• Monica Bellucci - “Brotherhood of the Wolf” (for the role of Sylvia)
• Helena Bonham Carter - “Planet of the Apes” (for the role of Ari)
• Cameron Diaz - “Vanilla Sky” (for the role of Julie Giani)
Best young actor or actress
• Haley Joel Osment - “Artificial Intelligence” (for the role of David)
• Daniel Radcliffe - “Harry Potter and the Philosopher's Stone” (for the role of Harry Potter)
• Emma Watson - “Harry Potter and the Philosophical Stone ”(for the role of Hermione Granger)
• Justin Long -“ Jeepers Creepers ”(for the role of Darry Jenner)
• Freddie Boat -“ The Mummy is Back ”(for the role of Alexander“ Alex ”O'Connell)
• Alakina Mann - “Others” (for the role of Anne Stewart)
Best director - • Peter Jackson for the film “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”
• Stephen Spielberg - “Artificial Intelligence”
• Chris Columbus - “Harry Potter and the Sorcerer's Stone”
• David Lynch - “Mulholland Drive”
• Alejandro Amenabar - “Other”
• Christoph Gan - “Brotherhood of the Wolf”
Best Screenplay
• St. ven Spielberg - “Artificial Intelligence”
• Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson - “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”
• Robert L. Baird, Dan Gerson - “Monster Corporation”
• Alejandro Amenabar - “Other”
• Stephanie Kabel, Christoph Gan - “Brotherhood of the Wolf”
• Ted Elliot, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. Kh. Shulman - “Shrek”
Best music
• John Williams - “Artificial Intelligence”
• Howard Shore - “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”
• Angelo Badalamenti - “Mulholland Drive”
• Joseph LoDuca - “The Brotherhood of the Wolf”
• John P awell, Harry Gregson-Williams - “Shrek”
• • Nancy Wilson - “Vanilla Sky”
Best Costumes
• Judianna Makovsky - “Harry Potter and the Sorcerer's Stone”
• Kim Barrett - “From Hell »
• Niall Dixon, Richard Taylor -“ The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring ”
• • Catherine Martin, Engus Stratay -“ Moulin Rouge! ”
• Dominic Borg -“ The Fellowship of the Wolf ”
• Collin Atwood - “Planet of the Apes”
Best Makeup
• • Greg Cannom, Wesley Wofford - “Hannibal”
• Nick Dadman, Mark Coolir, John Lambert - “Harry Potter and the Sorcerer's Stone”
• Peter Owen, Richard Taylor - " The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring »
• Eileen Seaton, Nick Dadman, Jane Walker -“ The Mummy is Back ”
• Rick Baker, John Blake -“ Planet of the Apes ”
• Michelle Burke, Camille Calvet -“ Vanilla Sky »
Best Special Effects
• Dennis Muren, Scott Farrar, Stan Winston, Michael Lantieri -“ Artificial Intelligence ”
• Robert Legato, Nick Davis, Roger Guyatt, John Richardson -“ Harry Potter and the Sorcerer's Stone ”
• Jim Mitchell, Danny Gordon Taylor, Donald Elliott, John Rosengrant - Jurassic Park III

• Jim Rigel, Randall William Cook, Rich ard Taylor, Mark Stetson - “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”
• • John Andrew Burton Jr., Daniel Jeannette, Neil Corbould, Thomas Rosseter - “The Mummy Returns”
• Arthur Windus, Val Wardlow, Hal Bertram, Nick Drew, Seb Codron - “Brotherhood of the Wolf” - Television Awards
Categories
Winners and nominees
Best television series made for broadcast television • • Buffy the Vampire Slayer / Buffy the Vampire Slayer
• Angel / Angel
• Dark Angel / Dark Angel • • Star Trek: Enterprise / Star Trek: Enterprise
• Secrets of Smallville / Smallville
• The X-Files / The XF iles
The best television series made for cable television • • At the edge of the Universe / Farscape • • Andromeda • Andromeda • The Chronicle • • The Invisible Man • • Stargate: SG-1 / Stargate SG-1 • • The Witchblade / Witchblade
The best television show
• Jack and the Beanstalk: The True Story / Jack and the Beanstalk: The Real Story
• The Mists of Avalon / The Mists of Avalon
• Earth vs. Spider / Earth vs. the Spider • • The Monkey King / The Lost Empire / The Monkey King • • The horror from the abyss / Mermaid Chronicles Part 1: She Creature • • Troglodytes / Teenage Caveman
Best TV actor
• Ben Browder - “On the edge of the Universe” (for the role of John Crichton)
• David Brianaz - “Angel” (for the role of Angel)
• Scott Bakula - “Star Trek: Enterprise” (for the role of captain Jonathan Archer)
• Tom Welling - “Smallville Secrets” (for the role of Clark Kent)
• Richard Dean Anderson - “Stargate: SG-1” (for the role of Colonel Jack O'Neill)
• Robert Patrick - “The X Files” (for the role of FBI Agent John Doggett)
Lou TV actress • • Yancy Butler - “The Witchblade” (for the role of detective Sarah Pezzini)
• Sarah Michelle Gellar - “Buffy the Vampire Slayer” (for the role of Buffy Summers)
• Jessica Alba - “Dark Angel "(For the role of Max Hevera (X5-452))
• Claudia Black -" At the Edge of the Universe "(for the role of Irene Sun)
• Christine Kreik -" Secrets of Smallville "(for the role of Lana Lang)
• Gillian Anderson - The X-Files (for the role of FBI agent Dana Scully)
Best Supporting Television Actor
• Michael Rosenbaum - Smallville Secrets (for the role of Lex Luthor)
• James Marsters “Buffy the Vampire Slayer” (for the role of Spike)
• Michael Weatherly - “The Dark Angel” (for the role of Logan Cale)
• Connor Trinnear - “Star Trek: Enterprise” (for the role of Commander Charles Tucker III)
• Anthony Simco - “On the Edge of the Universe” (for the role of Ka D'Argo)
• Christopher Judge - “Stargate: SG-1” (for the role of Til'ka)
Best Supporting Actress
• Jolene Blalock - Star Trek: Enterprise (for the role of Subcommander T'Paul)
• Alison Hannigan - “Buffy the Vampire Slayer” (for the role of Willow Rosenberg)
• Michelle Trachtenberg - “ Buffy the Vampire Slayer ”(for the role of Don Summers) • • Gigi Edgley -“ On the Edge of the Universe ”(for the role of Chiana)
• Amanda Tapping -“ Stargate: SG-1 ”(for the role of Major Samantha Carter)
• Annabeth Gish - “The X-Files” (for the role of the FBI agent Monica Reyes)
DVD
Categories
Laureates and nominees
Best DVD-ROM of the film
• Werewolf / Ginger Snaps
• Bouncer / Bruiser
• Harry - a friend who wishes you well / Harry un ami qui vous veut du bien
• Lady and the Tramp 2 / Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
• Panic / Panic • • Mr. Rats / Rat - The Best Special DVD Edition
• Shre / Shrek
• Final Fantasy: Spirits within us / Final Fantasy: The Spirits Within • • The Grinch - The Christmas Thief / How the Grinch Stole Christmas
• Lara Croft: Tomb Raider / Lara Croft: Tomb Raider
• Moulin Rouge! / Moulin Rouge!
• Planet of the Apes • The best DVD in the classic movie
• Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
• Close third degree contacts / Close Encounters of the Third Kind (1977)
• Star Trek: The Movie (directorial version) / Star Trek: The Motion Picture (1979)
• Star Wars. Episode I: The Phantom Menace / Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) • Superman / Superman (1978)
• Suspiria / Suspiria (1977)
Special Awards
Cinescape Genre Face of the Future Award
Female
Male • • Jolene Blalock - “Star Trek: Enterprise”
• James Marsters - “Buffy the Vampire Slayer”
• Lexa Doy - “Andromeda,” “Jason X ”
• Michael Rosenbaum -“ Smallville Secrets ”
• Amy Ecker -“ Angel ”
• Luke Goss -“ Blade 2 ”
• Kristin Kreik -“ Smallville Secrets ”
• Hayden Christensen - Star Wars. Episode II: Attack of the Clones »
• Tora Birch -“ Dungeon of Dragons ”,“ Ghost World ”
• Orlando Bloom -“ The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring ”
Special Award
• Anchor Bay Entertainment - One of the pioneers in DVD releases and home video entertainment. With a library of over 800 independent feature films, Anchor Bay Entertainment has been successful in releasing dramas, comedies, foreign films, children’s programming, and most prominently genre films. Their releases are often restored films with such extras as audio commentaries, new packaging, improved soundtracks and state-of-the-art enhancements. Highlights include the films of Hammer Studios, the works of Werner Herzog, Paul Verhoeven, Wim Wenders, John Woo, Monte Hellman and Sam Raimi.
Special Award (Young Filmmaker's Showcase)
• Richard Kelly - “Donnie Darko”
George Pal Award
• Samuel Z. Arkoff (posthumous) - Samuel Arkoff was one of the great pioneers in low-budget genre filmmaking in the 20th Century. He co-founded (with James H. Nicholson) American International Pictures. Several generations grew up on his memorable film productions which include: War of the Colossal Beast, Beach Blanket Bingo, Earth vs. the Spider, The Abominable Dr. Phibes, Teenage Cave Man and I Was a Teenage Werewolf. He gave fresh talent an opportunity to work. Those young filmmakers included Francis Ford Coppola and Martin Scorsese. Several of his early films have recently been remade by his son, Lou Arkoff, for the pay station Cinemax. Samuel Z. Arkoff passed away in September 2001 at age 83.
Life Career Award
• Stan Lee - Legendary editor of Marvel Comics Magazine in the 60’s. He is a writer, art director, and comic book master-mind having created (or co-created) such super-hero icons as: "The X-Men," "The Fantastic Four," "The Incredible Hulk," "Iron Man, "" Daredevil, "and" The Amazing Spider-Man. " Many of today’s top films are based on his works.
• Drew Struzan - One of the most famous and collected artists in the world. Drew is the premier movie poster illustrator working today, whose works include many of the films of Steven Spielberg ("Indiana Jones," "Back to the Future," "Hook") and George Lucas ("Stars Wars" and its successors). One of his greatest works was his album cover for Alice Cooper's “Welcome to My Nightmare.” His exceptional work spans more than a quarter-century.
President's Award
• Sherry Lansing - One of the most successful film industry leaders working today, Sherry Lansing is a producer of classic films ("Fatal Attraction," "The Accused," "School Ties") and has headed three film studios (Vice-President of Columbia Pictures, President of 20th Century Fox Productions, and currently Chairman of Paramount Pictures). She has contributed mightily to the arts and sciences of feature filmmaking. She has brought quality to feature films and proven an inspiration to a new generation of filmmakers.
See also
Oscar 2002 (main annual national film award in the USA)
Golden Globe 2002 (award of the Hollywood Foreign Press Association)
BAFTA 2002 (award of the British Academy of Film and Television Arts)
Cesar 2002 (prize of the French Academy of Motion Picture Arts and Technology)
Movie Actors Guild Award 2002 (USA film actors Guild Award)
Golden Raspberry 2002 (dubious merit in the field of cinema)
Notes
↑ A Look at the 2002 28th Annual Saturn Awards. Archived from the original on July 3, 2013.
Links
Winners and nominees of the Saturn Prize in 2002 on the IMDb website (eng.)
http://www.saturnawards.org/past.html )
Saturn Award
Movie Awards
Best science fiction movie · Best fantasy film · Best horror movie · Best adventure movie, action or thriller · Best full-length cartoon · Best foreign language movie · Best film actor · Best actress · Best supporting actress · Best supporting actress · Best young actor or Ktrisa · Best Director · Best Screenplay · Best Music · Best Editing · Best Costumes · Best Makeup · Best Special Effects
Television Awards
Best TV Series Made For Television Broadcasts · Best TV Series Made For Cable Television · Best Youth TV Series · Best television show · Best TV actor · Best TV actress · Best supporting actress · Best supporting actress · Best guest role in the television series
Awards for home video
Best DVD-edition of the film · Best e special DVD edition · The best DVD edition of the classic movie · The best DVD collection · The best DVD edition of the television series · The best DVD edition of the classic television series
Special awards
For contribution to the movie · For visionary work · For career achievements
Awards Ceremonies - 1973 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015
Academy of Science Fiction, Fantasy and Films s
horror


Сатурн (премия, 2002)

Случайные Статьи

Анна-Павловна

Анна-Павловна

Анна-Павловна (нидерл. Anna Paulowna) — община и город в Нидерландах, в провинции Северная...
Белоспинный лори

Белоспинный лори

Систематика на Викивидах Изображения на Викискладе ITIS 554806 NCBI 176072 Межд...
Мартинес Сомало, Эдуардо

Мартинес Сомало, Эдуардо

Его Высокопреосвященство кардинал Эдуардо Мартинес Сомало (исп. Eduardo Martinez Somalo; род. 3...
Зенитная установка

Зенитная установка

Зенитная установка — общее название военной техники, предназначенной для ведения огня по воздуш...