Rodzianko, Mikhail Vladimirovich

Mikhail Vladimir Rodzianko (1859-1924) - Rus siyasetçi, 17 Ekim'de Birlik Partisi lideri (Oktobristler); Devlet Danışmanı Vekili (1906), Yargıtay Hofmeister'i (1899)

Üçüncü ve dördüncü toplantıların Devlet Duma Başkanı. 1917 Şubat Devrimi'nin liderlerinden biri olan Devlet Duma Geçici Komitesi'ne başkanlık etti.
İçindekiler
1 Biyografi
1.1 Dünya Savaşı 1.2 1.2 Mayıs 1915'te St. Petersburg'da Sanayiciler Kongresi
1.3 Devrim
1.4 Göç - 2 Aile - 3 Çalışma - 4 Not - 5 Bağlantı - Biyografi - 21 Şubat (9), 1859 [1] sn. Yekaterinoslav eyaletinin Novomoskovsk bölgesinin Popasnom'u, koruma görevlisi Albay (genel olarak emekli) Vladimir Mikhailovich Rodzianko'nun büyük bir toprak sahibi olan ailesinin ailesinde. “Milliyet (kendi ana dillerinde)” sütununda yapılan anketlerde “Küçük Rus” yazdı.
1877'de Sayfa Kolordu'ndan, Cavalier Guard alayına bırakıldığı yerden mezun oldu. 1882'de teğmen rütbesi ile rezerv girdi. Daha sonra, Yekaterinoslav eyaletinde bulunan zemstvo konseyi başkanı olan Novomoskovsky bölgesinin soylu liderinin lideri seçildi. 1903-1905'te “Yekaterinoslav Zemstvo Bülteni” bültenini düzenledi.
1906'da Rodzianko, Yekaterinoslav Zemstvo'dan Danıştay'a seçildi, ancak Devlet Duma'ya seçildikten sonra istifa etti. Octo. Mart 1911'de, A. I. Guchkov'un istifası sonrasında III Devlet Duma'nın başkanlığına seçildi. 15 Kasım 1912'de IV Devlet Duma'nın ilk toplantısında, Rodzianko tekrar başkan seçildi ve 150 oyla 251 oy aldı. Ardından Rodzianko şöyle açıkladı:
17 Ekim 1905 tarihinde Büyük Manifesto tarafından Rusya'ya verilen anayasal temsili sistemin her zaman sağlam bir destekçisi oldum ve olacağım. Vakıfların güçlendirilmesi, Rus halkının temsilinin ilk ve acil kaygısı olmalı.

Ocak 1914'ten bu yana, Duma'daki Octobrist-Zemstvo hizipinin bir üyesidir.
Rodzianko'nun Birinci Dünya Savaşı'nın patlamasının nasıl gerçekleştiğini şöyle anlatıyor: Bosna-Hersek'teki Slavların bir baskısı olan 15 Haziran'da Saraybosna'da bir vatansever Slav tarafından öldürüldü. Avusturya bunun için Sırp hükümetini suçladı. Notlar ve ültimatomlardan sonra savaş başladı ... ”[2]
Birinci Dünya Savaşı
Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcı, Nauheim'da Rodzianko'yu tedavi gördüğü yerde buldu. Yurtdışından döndükten sonra, hemen Rodzianko'yu görmek isteyen Savaş Bakanı Sukhomlinov tarafından arandığını öğrendim. Mikhail Vladimirovich, Sazonov'la buluştukları Sukhomlinov'a gitti ve savaşın patlak vermesi meselelerini tartıştı.
Birinci Dünya Savaşı sırasında, Rodzianko, İmparator Komutanı II. Cumhurbaşkanı istifa etmesini istedi: V. A. Sukhomlinov, N A. Maklakova, I. G. Shcheglovitova, Başsavcı V. K. Sabler ve Bakanlar Konseyi Başkanı I. L. Goremykin.
Nisan 1915'te Rodzianko, Rus birlikleri tarafından işgal edilen Avusturya Galiçyası'na bir gezi yaptı. program oluşturma liderlerinden biri olan aktif bloğun üyeleri, Duma ve yüksek güç arasındaki resmi arabulucu.
Mayıs 1915’te St Petersburg’da sanayici kongresi - Mikhail Rodzianko, 1910
M. V. Rodzianko, 1915 Mayıs'ında, sanayicilerin kongresi sırasında kongre sırasında hazırlanan devrimci bir konuşma hakkında sürekli bilgi aldığını yazıyor. Rodzianko kitabında, Moskova sanayicileri tarafından Kurucu Meclis'i talep eden St. Petersburg Kongresi için hazırlanan bir karardan bahsediyor. Rodzianko, bu heyecanın Bakan Maklakov'a faydalı olduğuna inanıyor. Kongre sabahı, G. E. Lvov ve Duma üyesi V. Maklakov, Rodzianko’nın evini ziyaret etti. Rodzianko'ya göre, “heyecanlandılar ve korktular”, Moskova'nın kararından korktular ve Mikhail Vladimirovich'e kongreye gitmemelerini, “olabilecek konuşmanın sorumluluğunu korkutmasını” tavsiye ettiler. Rodzianko gitmeye karar verdikten sonra, ikisi eşi Mikhail Vladimirovich’in kongreye gitme kararını etkilemek için manipüle etmeye çalıştı. Rodzianko, Protopopov ile kongreye gitti ve hatta hazırlıksız bir konuşma yaptı.
Rodzianko’nun kongrede yaptığı konuşmadan alıntı:
Bundan böyle, tüm Rus vatandaşlarının bir sloganı olmalı: “Ordu için her şey, düşman karşısında her şey, her şey yapılmalı. Rusya’nın büyüklüğüne dokunmaya cesaret edenleri tamamen ve sıkı bir şekilde ezmek için. ”
Bundan sonra, kongre, toplumsal güçlere anlayışlı davrandıklarını öğrenince, oradaki hükümete karşı iritasyon, kongre üyelerini her zaman olduğu gibi çalışmaya başladı. rejim ve kongre ile ilgili bir karar bile geçti Orijinalin karşısında [3]. 27 Nisan 1916'da, İkinci Duma'nın açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, “... ilk iki Dumas'ın hatalarına rağmen, halkın temsil edilmesinde, devlet sisteminde gerekli bir faktör olarak halkın bilincinde halk bilincinin güçlendirildiğini” ve Rusya’ya ulusal bir temsilde bulunan İmparator II. Nicholas’ın esasına [3] dikkat çekti.
Rodzianko, ana protestocuların vatanseverlik hedefleri tarafından yönlendirildiğine işaret ederken, ikinci protestocuların Rasputin’in suikastine dikkat çekti [3]. yıllar yazdı Nicholas II'ye ülkedeki durum hakkında mektup [4]. Rodzianko [5] 'a göre en yüksek izleyici kitlesi olan II. Şubat’ta, 1917’nin Nicholas II’nin aldığı ve imparatordan tavrında son derece soğuktu.
Şubat Devrimi’nde monarşiyi korumanın gerekli olduğunu düşünüyordu. 27 Şubat 1917'den bu yana, Devlet Duma Geçici Komitesi'nin başkanıydı, Komite'yi Petrosoviet'in Yürütme Komitesi'nin önderleri ile Geçici Hükümet'in bileşimi üzerine müzakere etti ve Abdikasyon Müzakerelerini telgrafla görüşerek Nicholas II ile pazarlık etti. Büyük Dük Andrei Vladimirovich bu vesileyle şunları yazdı:
Milyukov'un “İkinci Rus Devrimi Tarihinden” görebileceği gibi, bu meselelerin her ikisi de sorumlu bakanlık ve bağımlılık hakkında Devlet Duma Geçici Komitesi'nde tartışıldı. Miliukov'un yazdığı gibi komite, bir sonraki ana görevini belirledi - eski hükümetin tasfiyesi, neden 27 Şubat'ta “sorumlu bakanlığı düşünmek için çok geç oldu ve Çar'ı tamamen ve derhal ortadan kaldırmak için gerekliydi”. evrensel bir fenomen olarak verdiği vazgeçme. & lt; ... & gt;
Genel V.V. Şekerler & lt; ... & gt; Rodzianko, “abominable bir öneri” olarak kabul görüyor ve “bu vahşeti düşünen Rus halkı değil, Devlet Duma adında bir grup soygundan oluşan insan” olduğunu belirtti. Ayrıca “ordunun ve deniz kuvvetlerinin, Egemen Liderleri için kararlı bir şekilde ayakta duracaklarından” emin. ”
- Büyük Dük Andrei Vladimirovich'in notları [6].
Ekim Devrimi sırasında Petrograd'daydı, Geçici Hükümetin savunmasını örgütlemeye çalıştı ve daha sonra ayrıldı. Gönüllü Ordusunun bir parçası olan Don'da öncü [7].
Göç - 1920'de Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Krallığına göç etti; Banat Verzidets'te yaşıyordu.
24 Ocak 1924'te [8] Beodra köyünde (Yugoslavya) öldü; Aynı yılın 7 Mayıs’ında külleri Belgrad’daki Yeni Mezarlığa devredildi.
Aile
1884’ten bu yana, Senatör ve Mahkeme Başkanı İcra Kurulu Başkanı kızı Prenses Anna Nikolayevna Golitsyna (1859-1929) ile evlendi. Çocukları: Moskova Üniversitesi mezunu Mikhail (1884-1956), barışın bir adaletiydi. Yugoslavya'da sürgünde, 1946'dan beri Fransa'da, 1951'den beri - ABD'de. “Yurtdışındaki Kilise Hakkındaki Gerçek” kitabının yazarı. [9] Oğlu Piskopos Vasily (Rodzianko). (Nikolai (1888-1941)), Birinci Dünya Savaşı sırasında Kızıl Haç'ın avansın ayrılmasına yol açtı. Gönüllü Ordusunda 1. Kuban kampanyasının üyesi. Fransa'da sürgünde, Rusların yasal savunması ile meşguldü. [9]
George (1890-1918), Alexander Lyceum (1914) mezunu, personel kaptanı, Life Guards Preobrazhensky alayının şirket komutanı. 26 Ocak 1918'de Kiev'de Bolşevikler tarafından vuruldu. [10]
İşler
Devlet Duma Başkanı Mihail Vladimirovich Rodzianko ve Devlet Duma'nın 27 Ocak 1915'teki bir toplantıda kabul ettiği kararı. Petrograd: Devlet. tür., 1915.
Rodzianko MV Devlet Duma ve 1917 Şubat Devrimi // G.V. Hessenom T. 6. tarafından yayınlanan Rus Devrimi Arşivi 6. Berlin, Slowo-Verlag yayınevi, 1922. S. 5 - 80
Rodzianko M.V. İmparatorluğun çöküşü: (Rus Devlet Duma başkanının notları). - G.V. Hessen tarafından yayınlanan Rus Devrimi Arşivi. - Berlin: Slowo-Verlag. - T. XVII.
Yeniden Basım: Leningrad. Yayınevi "Surf". 1927.
Baskı: Kharkov. Interbruk. 1990. ISBN 5-7664-0500-6.
Baskı: Moskova. İskitler. 1992. ISBN 5-7206-0066-3.
Le Raspoutine: Mémoires de M. V. Rodzianko. Paris: Payot, 1927.
Yurtdışındaki Kilise Hakkındaki Gerçek: 1954'teki kişisel hatıralara ve belgelere göre
Notlar
↑ Şuna göre tarih: Rusya Devleti Devlet Duma'sı 1906-1917: ansiklopedi. M .: Rus Siyasi Ansiklopedisi, 2008, s. 525.
V M.V. Rodzianko “İmparatorluğun Çöküşü” Moskova “İskitler”, 1992 ile 96). ↑ 1 2 3 M.V. Rodzianko İmparatorluğun Çöküşü . Moskova. İskitler, 1992, s.119
M. M.V. Şubat 1917
↑ 1 2 Rodzianko M.V. = Devlet Duma ve Şubat 1917 devrimi. - G.V. Hessen tarafından yayınlanan Rus Devrimi Arşivi. - Berlin: Slowo-Verlag, 1922. - T. VI. - S. 5 - 80. - 366 s.
↑ Büyük Dük Andrei Vladimirovich'in Notları
↑ Mikhail Vladimirovich, 493 numaralı 1. Kuban (Buz) kampanyasının amblemini aldı.
to Ölüm tarihine göre : V.N. Chuvakov. Unutulmaz mezarlar. M., 2006, T. 6, kitap bir, s. 227. Birçok referans yayınında, ölüm tarihi 19 Ocak 1924 olarak belirtilmiştir.
↑ 1 2 Unutulmaz mezarlar. Yurtdışında Rusya: 1917-1997 ölüm ilanında 6 cilt. Cilt 6. Kitap 1. Pos - Skr. M.: “Pashkov Evi”, 1999. - S. 227.
↑ Volkov S. V. Rus Muhafız Görevlileri. - M., 2002. S. 421.


Rodzianko, Mikhail Vladimirovich, Rodovod'da. Atalar ve soyundan gelenler - Ekaterinoslav eyaletinden Rus İmparatorluğu Devlet Duma Üyeleri
Ben davet ediyorum
Babenko • Wozovik • Zemtsov • Lysenko • Mikhaylichenko • Novgorodtsev • Radakov • Ryzhkov • Yetenekli • Sheftel - II davet Alakozov • Teolojik • Belousov • Karavaev • Kostenko • Nagih • Nosik • Proyda • Rabinovich • Selinov - III toplantı - Alekseenko • Bergman • Gololobov • Dmitriev • Kamensky • Kuznetsov • Örnekler • MV Rodzianko • Taranenko • Tişçenko
IV buluşması
Aleksandrov • Alekseenko • Bergman • Makogon • Neyezh akov • Papchinsky • Petrovsky • M. V. Rodzianko • S. N. Rodzianko • Filatov - il Yekaterinoslav ilinden milletvekili italik olarak vurgulandı
Selefi:
Nicholas II
Tüm Rusya İmparatoru ve otokratı
Rusya İmparatorluğu Devlet Duma Geçici Komitesi Başkanı
13 Mart - 16 Mart 1917
Halef:
Georgy Evgenievich Lvov
Rusya Geçici Hükümet Bakanı olarak Başkan

Önceki:
Alexander Ivanovich Guchkov - Rusya İmparatorluğu Devlet Duma Başkanı
22 Mart 1911 - 6 Ekim 1917 > Halef:
Devlet Hükümeti tarafından geçici olarak kapatılan Devlet Duma ve Viktor Mikhailovich Chernov
Tüm Rus Kurucu Meclis Başkanı olarak


Родзянко, Михаил Владимирович

Случайные Статьи

Маура, Кармен

Маура, Кармен

Carmen García Maura Дата рождения: 15 сентября 1945({{padleft:1945|4|0}}-{{padleft:9|2|0}}-...
Ворошиловский район (Донецк)

Ворошиловский район (Донецк)

Украина Статус район Донецка Входит в Донецк Дата образования 1973 Население (20...
Moonlight Shadow

Moonlight Shadow

«Rite of Man» Выпущен 6 мая 1983 Формат 7-inch vinyl 12-inch vinyl Записан Denham ноябрь...
Коты-Воители

Коты-Воители

Эрин Хантер Жанр: Приключенческий роман-фэнтези Страна: Великобритания Великобритания ...