Maragheh

Merage (ayrıca Meraga, Maragha) İran'ın kuzey batısında, shahrestanın merkezi olan Doğu Azerbaycan'ın doğu kesiminde bir şehirdir. Sahand yanardağının (3.707 m) güneyinde, Urmia Gölü'ne akan Safi nehri vadisinde yer almaktadır.
İçindekiler 1 Tarih 2 Tarih 2 Ekonomi
3 Gözde mekanlar 4 Ünlü yerliler
5 Ayrıca bkz. 6 Notlar
7 Linkler
Tarih
Maraga antik bir şehirdir, ancak kuruluşunun kesin zamanı belirlenmemiştir. 7. yüzyılda Araplar tarafından fethedildi ve eski Farsça adı yerine Arapça, "at merası" anlamına gelen Maraga aldı [1]. VIII. Yüzyıl Ravadileri burada halifelerin valisi olarak hüküm sürdüler. 1038'de Maraga, Selçuklular tarafından yakalandı [2]. 1107'de Rabbi Akhmadil İbn İbrahim, Selçuklu Sultanı I. Muhammed'e düşmanlarla mücadelede yardım eden Maraghi'nin hükümdarı oldu. [3] Ancak 1117'de Ahmedil Bağdat'ta Nizari ajanları tarafından öldürüldü. Eski kölesi Türk Aksunkur el-Ahmedili kısa süre sonra Maraga'da iktidarı ele geçirdi (1122). [4] Maragha'nın yanında mülkleri olan Revanduz kalesini de (şimdi Irak'ta bir şehir) içeren Aksunkurid (veya Ahmadili) hanedanının kurucusu oldu. Aksunkur Arslan-Aba'nın oğlu etkili Atabek İldeğiz'e karşı savaştı. Aynı zamanda, Maraghi'nin emiri sultan tahtına ve atabek - diğerlerine bazı adayları destekledi. Bir dizi savaştan sonra, düşman güçleri Mağrî Surları'nda bir araya gelerek Arslan-Aba'nın İldeğiz oğlu Dzhikhan-Pakhlavan tarafından yenildi. Kazanan şehri kuşattı, ancak yakında bir barış anlaşması imzalandı. Ancak, 1175'te Arslan-Aba'nın ölümünden sonra Maragha tekrar kuşatıldı ve Cihan Pahlavan'a teslim edildi. Dünya şartlarına göre, şehir Aksunkurid'lere geri döndü, ancak İran Azerbaycan'ındaki etkileri önemli ölçüde azaldı.
1209'da Ildegizidler Maraga'yı işgal etti ve Aksunkur'un büyük-büyük torunu olan Sulaf-Khatun'un mülkiyeti içinde sadece Revanduz kaldı. 1221'in başında Maraga tekrar eline geçti, ancak aynı yılın 30 Martında şehir Moğol noyonları Subedei ve Jae birlikleri tarafından fırtınalandı ve yakıldı. 1225 Mayıs'ında Maragha, Jalal ad-Din'e kavga etmeden teslim oldu; Sulaf-Khatun'un kocası Hamuş, Khorezmshah'ın hizmetine geçti. [5]
Orta Doğu'daki Hulagu (1256-1260) kampanyası ve yeni bir devletin kuruluşundan sonra Maraga bir süredir Hulaguidlerin başkentiydi. 1259'da, Toskalı Nasir al-Din önderliğinde, zamanının en büyük astronomik gözlemevi haline gelen Maragha Gözlemevi'nin inşasına burada başlandı.
16. yüzyılda Mukri'nin Kürt kabilesinden hakimler tarafından kontrol edildi. 1603'te Büyük Farsça Şah I. Abbas tarafından Osmanlılardan tekrar ele geçirildi ve o zamandan beri kısa kesintilerle İran'da sıkı bir şekilde ele geçirildi. 1610'da Abbas, Mukri kabilesini isyan için katletti ve Maraga üzerinden iktidarı, liderleri 1925'teki tasfiyesine kadar her zaman Maragha eyaletinin başında duran Türk kabilesinden Mukkaddam'a aktardı. 15 Ocak 1828'de Rus-Fars savaşında şehir Rus ordusunun Nizhny Novgorod 17. ejderha alayı tarafından işgal edildi. Bununla birlikte, Türkmançay Antlaşması'nın imzalanmasından sonra, Rus birlikleri bu toprakları terk etti.
Ekonomi
Dağlar, burada tarım ve bahçecilik gelişerek kuzey rüzgarlarından Merage'ı koruyor. Şehir bağcılık ve bahçecilik bölgesinin merkezidir. Burada üretilen kuru meyveler, özellikle kuru üzüm ihraç edilmektedir. Merage bölgesinin doğurganlığı da ortaçağ yazarları tarafından not edildi: İklimi ılımandır, ancak şehrin kuzeyden Sahand Dağı tarafından kapatılması nedeniyle nemli. Birçok bahçe var. Su Sahand Dağı'ndan akan ve Urmia Gölü'ne akan Safi Nehri'nden geliyor. Tarlaları tahıl, pamuk, üzüm ve diğer meyvelerin mahsullerini verir. Alanlarının çoğunda, çok düşük fiyatlar. (Hamdallah Qazvini. Nuzkhat al-kulub, c. 1340) [6]
Bahçeciliğe ek olarak, Merage uzun zamandır fas ve halı yapmakla ünlüdür. Kömür ve yapı taşı şehrin yakınında çıkarılmaktadır. İran'da "Maragin mermeri" olarak bilinen traverten, genellikle kırmızı, yeşil damarlı sarı, pembe, yeşilimsi veya süt beyazıdır. Çoğunlukla Merag'un elli kilometre kuzeybatısındaki Hazar Shahr yakınında bulunur.
Görülecek yerler Merag'ın en önemli mimari anıtları kubbelerdir (gonbad, Pers. گنبد) - XII-XIV yüzyıllarda inşa edilmiş kule türbeleridir.
Gunbad-i Surkh (“kırmızı kubbe”, ayrıca - Gunbad-i Kermez, 1148) [7]
Gunbad-i Modawar (“yuvarlak kubbe”, ayrıca - Borj-i Modawar, “yuvarlak kule”, 563 g.H. / 1168-1169), İlkhan Khulagu'nun kız kardeşinin mezarı olarak kabul edilir [8]
Gunbad-i Kabud ("mavi kubbe"; ayrıca - Geok-Gyumbez; 593 / 1196-1197) tabut olarak kabul edilir Türbeyi süslemek için kullanılan Kur'an'dan ayetlerin bolluğu göz önüne alındığında, şüpheli olan Hıristiyan Hulagu'nun annesi tarafından [9].
Gunbad-i Ghaffariya (ayrıca - Gunbad-i Sharaffiya, 1328), emir Şems el-Din için inşa edilmiştir. 1328'de ölümüne kadar Maraghi valisi olarak görev yapan eski bir Memlük olan Karasunkur.
Joy Borge (yaklaşık 1330), taş kaide üzerine ateşlenmiş tuğladan yapılmış yuvarlak bir bina; şu anda bir harabe - Gunbad-i Surkh - Gunbad-i Modawar - Gunbad-i-Kabud - Gunbad-i-Ghaffaria
Taleb Khan tepesindeki modern şehrin üç kilometre batısında yer almaktadır Maragha Gözlemevi'nin kalıntıları. Şu anda, anıtın kalıntılarını korumak için İran Kültür Mirası ve Turizm Örgütü üzerine pirinç kubbe inşa etti Ünlü Yerliler - Ahuadi Maragai - Farsça şair [10] [11]
Abdulgadir Maraghi - Farsça bilim adamı, müzisyen, XIV yüzyılın müzik teorisyeni.
Zayn-ol-Abedin Meragei - İranlı yazar-eğitimci. Rusya'da yaklaşık 20 yıl yaşadı [12]
ayrıca
Wikimedia Commons üzerinde birleşme?
100 binden fazla nüfusu olan İran şehirlerinin listesi
Tebriz - Doğu Azerbaycan'ın doğu kesiminin merkezi
Notlar
↑ Bartold V.V. İran'ın tarihi ve coğrafi görünümü // Bartold V.V. Çalışmaları. - M: Nauka, 1971. - T. VII: Tarihi coğrafya ve İran tarihi üzerine çalışmalar. - S. 203.
J. J. Azerbaycan döneminde. İran Ansiklopedisi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2009. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
z Ryzhov K.V. Ravvadids // Ryzhov K.V. Dünyanın tüm hükümdarları. Müslüman Doğu VII-XV yüzyıllar. - M.: Veche, 2004.
↑ Ahmadili. Ansiklopedi "KOŞUCULAR". Erişim tarihi: 11 Kasım 2010.
↑ Ryzhov K.V. Aksunkurida // Ryzhov K.V. Dünyanın tüm hükümdarları. Müslüman Doğu VII-XV yüzyıllar.
↑ Hamdallah Qazvini. Kalplerin zevk. S. 49. - Doğu edebiyatı web sitesinde. Erişim tarihi: 12 Şubat 2009. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
↑ Milwright M. Gonbad-e Sorḵ. İran Ansiklopedisi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
↑ Maragha. Yuvarlak mezar kulesi. ArchNet. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
↑ Maragha. Gunbad-i Qabud ArchNet. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
↑ Auhadi Maragai Rukn-ad-din // Büyük Sovyet Ansiklopedisi: [30 ciltte] / Ch. Ed. A.M. Prohorov. - 3. baskı. - M .: Sovyet Ansiklopedisi, 1969-1978.
↑ Khaleghi-Motlagh Dj. Awḥadī Marāḡhaʾi. İran Ansiklopedisi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010. 26 Mart 2012 tarihinde orijinal kaynağından arşivlendi.
↑ Zeyn-ol-Abedin Meragei // Büyük Sovyet Ansiklopedisi: [30 ciltte] / Ch. Ed. A.M. Prohorov. - 3. baskı. - M .: Sovyet Ansiklopedisi, 1969-1978.
Linkler
Merage // Büyük Sovyet Ansiklopedisi: [30 ciltte] / Ch. Ed. A.M. Prohorov. - 3. baskı. - M .: Sovyet Ansiklopedisi, 1969-1978.
Fotoğraf Galerisi Merage (İngilizce). - Flickr hizmetinde. Erişim tarihi: 12 Şubat 2009. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
Marāgheh. Britannica Ansiklopedisi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2009. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.
Maragha. ArchNet. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.


Мераге

Случайные Статьи

Красноярский край

Красноярский край

Красноярский край Флаг Герб Административный центр Красноярск Площадь 2-й ...
Ничего себе поездочка

Ничего себе поездочка

драма / триллер Режиссёр Джон Даль Продюсер Крис Мур Джей Джей Абрамс Автор сценария Клэ...
Павлов, Геннадий Иванович

Павлов, Геннадий Иванович

Геннадий Иванович Павлов Дата рождения: 27 апреля 1932(1932-04-27) Место рождения: ...
Социализм (фильм)

Социализм (фильм)

драма Режиссёр Жан-Люк Годар Продюсер Рут Вальдбургер Автор сценария Жан-Люк Годар В&...