Kıtalararası Futbol Kupası 1968

25 Eylül 1968 - Stadyum - Bombonera - Hakem - Hugo Sosa Miranda - Seyirci
25 134
Estudiantes - Manchester United
1
1
Tarih 16 Ekim 1968 - Stadyum - Eski Trafford, Manchester - Hakem
Konstantin Zetsevich
Seyirci
63 428
← 1967
1969 →
1968 Kıtalararası Futbol Kupası - 1968 sonbaharında oynanan iki maçtan oluşan bir futbol turnuvası. Avrupa Şampiyonlar Kupası 1967 / 68'in galibi İngiliz kulübü Manchester United ve Copa Libertadores 1968'in galibi Arjantinli Estudiantes ile tanıştı. Kulüpler arasındaki ilk toplantı 25 Eylül 1968'de Estadio Alberto H. Armando'da gerçekleşti. Arjantin’de. Asgari skoru 1-0 olan zafer, Estudiantes tarafından 27. dakikada Marcos Conigliaro'nun golü ile kazanıldı. İkinci ayak, üç hafta sonra 16 Ekim'de İngiltere'deki Old Trafford'da gerçekleşti. Maç 1: 1 skoruyla berabere bitti. Toplantının başındaki hesap Juan Ramon Veron tarafından açıldı ve Willy Morgan oyunun sonunda geri dönüş golü attı. Buna rağmen, Estudiantes, Intercontinental Cup'ın sahibi olduğu iki toplantının toplamını kazandı.
Bu turnuvanın her iki maçında da hakemler, oyuncuları sahadan uzaklaştırdılar. İlk maçta, Nobby Styles kırmızı kart aldı. İkinci maçta sert çatışmalardan ve kavgadan sonra, George Best ve Jose Hugo Medina sahadan çıkartıldı.
İçerik
1 İlk maç
1.1 Maçtan önce
1.2 Maç incelemesi
1.3 Maç raporu
2 Maçın özeti
2.1 Maçtan önce
2.2 Maça genel bakış
2.3 Maç raporu
3 Ayrıca bakınız
4 Notlar
5 Edebiyat
6 Bağlantılar
İlk maç
Maçtan önce
Takımların ilk maçını oynadığı La Bombonera Stadyumu

Buenos Aires'e gelmeden önce, Manchester United oyuncuları, bunlarla ilişkili insanlık dışı ve şiddeti göz önüne alarak Arjantinlilerden olumsuz bir karşılama bekledi. İskoç "Kelt" ve Arjantin "Racing" arasında e geçen yılki Kupa [1]. Endişelerine rağmen, İngiliz futbolcuları misafirperverliği ile karşılandı. Arjantinli taraf, İngilizlerin gelmesi onuruna bir polo maçı bile düzenledi [1]. Baş antrenör Matt Busby ve United oyuncularının katıldığı Manchester United takımı için resmi bir resepsiyon düzenlendi, ancak son anda Estudiantes bu etkinliğe katılmamaya karar verdi ve bu da Busby'nin memnuniyetsizliğine neden oldu [1]. br> Benfica'nın baş antrenörü Otto Gloria (1968 Avrupa Kupası finalinde kaybeden takımın antrenörü) Matt Busby'nin çok sevmediği Manchester United orta saha oyuncusu Nobby Styles “suikastçı” adlı röportajında [1]. Bu röportajdan alıntılar, Gloria’nın Stiles hakkındaki alıntılarını içeren “zalim, kötü niyetli ve kötü bir sporcu” gibi maç programında yayınlandı. Stiles, 1966 Dünya Kupası'nda Arjantin'i zafere giden yolda yenen İngiltere kadrosundaki oyunculardan biriydi; bu maç çok zordu ve İngiliz baş antrenör Alf Ramsey Arjantinli oyunculara "hayvanlar" adını verdi. Benfica antrenörünün Stiles ile ilgili sözleri de dahil olmak üzere Arjantinliler için Ramsey'in sözleriyle bir tür intikam alıyordu.
Maçın incelemesi
Marcos Conigljaro ilk maçtaki tek golünü attı. Maçın başlamasından önce, birileri attı alan kırmızı duman yayan bir duman bombasıdır. Maçın kendisi çok zordu, özellikle kaba davranışı orta saha oyuncusu Carlos Bilardo tarafından, Busby'nin söylediği şeylerle ilgili olarak şunları söyledi: “ona karşı topa sahip olmak hayatını riske atmak anlamına geliyor” [1]. Nobby Styles, başını tekmeleyen, iterek ve başıyla vuran Arjantinli oyuncuların özellikle kaba faulleriydi ve neredeyse tüm maçı engelledi ve yanıt olarak kaba bir şekilde yanıt vermedi. Ancak hakemler bile Stiles'a karşı çıktılar: örneğin, bir noktada yan hakem, yan hakemlere göre Stiles'ın Bilardo'ya çok yakın olduğu bölümdeki kuralların ihlal edildiğini bildirdi. Estudiantes oyuncularının faul yaptıktan sonra Stiles buna dayanamadı ve maçın 79. dakikasında kabaca cevap verdi, bu maçta Güney Amerikalı hakem Hugo Sosa Miranda hemen kırmızı kart gördü; bu, ikinci bacağın [1] eksik olduğu anlamına geliyordu. Bobby Charlton da dövülmüş ve dikiş gerektiren oyunlarda sakatlandı. [2] Arjantinlilerden gelen sürekli baskı taktikleri işe yaradı: İngiliz kulübü saldırı eylemlerinde kısıtlandı. Maçtaki tek gol, 28. dakikada Juan Ramon Verona takımından korner atışını Alex Stepni tarafından defansın arkasına gönderiyor. [1] - Maç raporu: 25 Eylül 1968
Estudiantes 1: 0 - Manchester United vs Conigliaro 28 '
Stadium im. Alberto H. Armando, Buenos Aires - Seyirciler: 25,134 - Hakim: Hugo Sosa Miranda - Birlesik Devletleri
Manchester United
Birlesik Devletleri:
VR 1 - 1 Alberto Jose Poletti - Def 2 - Oscar Malbernath - Def 3 - Ramon Aguirre Suarez - Def 4 - Raul Madero - Def 5 br> Jose Hugo Medina - PZ
6
Carlos Bilardo
PZ
7
Carlos Pachame
PZ
8
Nestor Tognieri
Nap
9
Felipe Ribaudo
Nap
10
Marcos Conigliaro
Nap 11

Juan Ramon Veron
Antrenör:
Osvaldo Subeldia
Manchester United :
VR
1
Alex Stepney Defans 2 | Tony Dunn
Defans 3 | Francis Burns PZ
4
Pat Krerand - Zash
5
Bill Foulkes
PZ
6
Nobby Stilleri 79 '
PZ
7 - Willie Morgan - ПЗ - 8
David Sadler - Nap - 9
Bobby Charlton - Nap
10
Denis Lowe
Nap
11 - George Best
Teknik Direktör:
Sir Matt Busby
İkinci ayak - Old Trafford Stadium, takımların ikinci ayak oynadığı
Maç öncesi
İkinci ayak dünyadaki futbol topluluğunda geniş çapta duyurulmuştur. Arjantin'den üç yüz taraftar oyuna İngiltere'ye geldi. Maç için bilet satışlarından elde edilen gelirler, o zaman İngiliz kulüpleri için rekor olan 50.000 £ (2010 fiyatlarında yaklaşık 1.27 milyon £) tutarındaydı. En pahalı maç biletleri 3 liraya mal oldu; en ucuz 10 şilin için satıldı. Manchester United taraftarları bilet almak için stadyumda sıraya girdi; birçoğu şiddetli yağmur altında beş saat geçirdi. Her iki kulüp de ısınma maçları düzenledi: Londra'daki Arsenal ile oynadığı fakirler [kaynak belirtilmedi 1716 gün] ve Manchester United Newcastle 3-1 [3] yendi. > Maçın başında, Manchester United çok sayıda atak yaparak iki maçın toplamında eşitleme yapmak için gol atmaya çalışıyor. Pat Crerand, 30 metrelik mesafeden güçlü bir şekilde kırarak ilk gol fırsatını yarattı, ancak isabeti Estudiantes Alberto Jose Poletti tarafından atıldı. İngilizler, rakibin kapısında birkaç dakika daha yarattı, ancak Poletti tüm darbeleri yansıtıyordu. 7. dakikada Juan Ramon Veron kaleye gol attı: Raul Madero ile golü atan topa Alex Stepney ile golü attı,

Juan Ramon Veron kafayla golü attı, United United golü attı. ek bir maçın atanması için üç veya iki golü kazanır. George Best 12. dakikada tehlikeli bir vuruş yaptı, ancak Poletti muhteşem bir kurtarış yaptı. Kısa süre sonra, Willy Morgan, topun başını Bobby Charlton'a fırlatan David Sadler'a sıçradı; Charlton vurdu, ancak Poletti atışını yaptı. Sonra Sadler orta sahaya girdi ve hakemden bir uyarı aldı. Veron Creranda yaptığı faulle yanıt verdi ve ayrıca bir uyarı aldı. En iyisi, Krerand ve Brian Kidd birbirleriyle aktif olarak etkileşime girerek Denis Lowe için anlar yarattı; ancak İngilizlerin baskılarına rağmen, sık sık vuruşlar ve topun Arjantinliler tarafından girmesine rağmen, United hedefleri için bir hesap açamadı. dakika, Lowe defans oyuncusu uzağa çekti ve vuruşunu yaptı, ancak Poletti darbeyi engelledi. Üç dakika sonra Low sakatlık geçirerek oyundan ayrıldı ve 44. dakikada yerini Carlo Sartori aldı. United, sahayı terk eden Lowe tarafından geride bırakıldığında, Estudiantes adeta golü attı: Marcos Conigljaro topu Oscar Malbernath adlı oyuncudan geçerek golü attı, ancak top şut direğine çarptı. Hakem ilk yarıya üç dakika ekledi, ardından takımlar arayla oynadı, ikinci yarı başladıktan kısa bir süre sonra United eşitleme şansına sahip oldu, ancak Brian Kidd en üst direkte çarptı. İkinci yarıda “hainliler” hızlı karşı saldırıların taktiklerini kullandı: örneğin, Veron uzun bir pastan sonra ağır bir şekilde Stepney’in hedefine gidebildi, ancak defans oyuncusu Tony Dunn tarafından durduruldu. Willy Morgan, Jose Hugo Medina ile çarpıştığı yerde rakibinin ceza alanına girip Arjantinli ile dirseği karşısında çarptı ve Medina formasıyla Morgan'ı yakaladı ve yere düşürdü. Bir süre sonra Medina, Dann. Faulü kullanan hakemden bir uyarı aldı. - Maçın sona ermesinden 17 dakika önce Felipe Ribaudo yerine Juan Echekopar sahaya girdi. 75. dakikada, George Best yüzüne Medine'yi vurdu ve Nestor Togneri'yi Arjantinli alanın yarısına itti. Hakem Best'i ve Medine'yi çıkardı, ardından Medine'de En İyi tükürdü ve kavga başladı; iki oyuncunun da soyunma odasına kadar eşlik etmesi gerekiyordu. İngiliz taraftarlar Medine'ye bozuk para attılar. Toplantının sonunda, Manchester United, Willy Morgan'ın vuruşundan sonra bir gol attı. Maç berabere bitti, ancak Arjantin takımı iki maçın toplamında zaferi kutladı. Son düdüğün ardından, Birleşik oyunculardan biri soyunma odasına giderken yüzünde Estudiantes'e çarptı.
Estudiantes oyuncuları, şeref turu yapmak için alanın çevresine koşmak istedi, ancak İngiliz taraftarlar standlardan nesneler fırlattılar. Arjantin'in "şeref küresi" nin çok kısa olduğu ortaya çıktı [4].
Maç raporu - 16 Ekim 1968
Manchester United 1: 1
Estudiants Morgan 89 '
Veron 7 '- Old Trafford, Manchester
Seyirciler: 63 428
Hakem: Konstantin Zetsevich
Manchester United
Manchester'da Estudiantes - Manchester United:
VR 1 Alex Stepney - Savunma - 2 - Shay Brennan - Savunma - 3 - Tony Dunn - ПЗ
4
Pat Krerand - Savunma
5 - Bill Foulkes - PZ - 6 - David Sadler - PZ - 7 - Willy Morgan - PZ - 8 - Brian Kidd - Şekerleme
9 - Bobby Charlton - Nap
10
Denis Low
43

Nap
11
George En iyi
88 '
Yedek:
Nap
12
Carlo Sartori
43 '
Baş antrenör:
Sir Matt Busby
Estudiantes:
Vol. 1
Alberto José Poletti
Savunma
2
Oscar Malbernath - Savunma
3
Ramon Aguirre Suarez - Savunma
4
Raul Madero ve Savunma
5
Jose Hugo Medina - 88 '
PZ - 6
Carlos Bilardo - PZ - 7
Carlos Pachame - PZ
8 - Nestor T Onieri - Şekerleme Napo 9 - Felipe Ribaudo - 71 'Şekerleme Napo 10
Marcos Conigliaro Şekerleme Napo 11 - Juan Ramon Veron - Yedek : Başlık Nap 12, Juan Echecopar 71 71

Antrenör:
Osvaldo Subeldia
See. ayrıca
Libertadores Cup 1968
Avrupa Şampiyonlar Kupası 1967/1968
Notlar
↑ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Tyrrell, Meek (1996), s. 81
↑ Murphy (2006), s. 123
↑ Leeds United, ligin lideri The Montreal Gazette'den Arsenal'i görevden aldı. ↑ Macchiavello, Martin. Nostalji Alá vista (Spanish), Olé (12/18/2009).

Edebiyat
Tom Tyrrell & amp; David Meek. Hamlyn, Manchester United 1878-1996 tarihini resimli. - Londra: Hamlyn, 1996. - ISBN 0-600-59074-7.
Alex Murphy. Manchester United Resmi Resimli Tarihi. - Londra: Orion Books, 2006. - ISBN 0-7528-7603-1.


RSSSF.com (İngilizce) 'de sanatçısını ve maç raporlarını
El Tiempo gazetesinde maç raporu İspanyolca)
La Nacion gazetesinde (İspanyolca) maç raporu

LinguaSport.com (İngilizce) maç raporu


Diario Hoy (İspanyolca)
Kıtalararası Kupa 1960 · 196119621963196419651966-1967-1969-19691707711972-19731974-1975-1976 1977 1978-1979 1980 1981 1982-1984 1985 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 · 1992 · 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004
Koçluk Kazananlar · Dünya Kulüpler Kupası
Futbol maçları Estudiantes Club of

Libertadores Kupa Finalleri
1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 2009
Güney Amerika Kupa finalleri
2008
Kıtalararası Kupalar
1968 • 1969 • 1970
Finaller FIFA Dünya Kupası


Güney Amerika'nın Halatı 2010 Inter-American Cup 1969
Manchester United Futbol Takımı maçları - FA Cup Finalleri
1909 · 1948 · 1957 · 1958 · 1963 · 1976 · 1977 · 1979 · 1983 · 1985 · 1990 · 1994 · 1995 · 1996 · 1999 · 2004 · 2005 · 2007 · 2016 - Futbol Ligi Kupa Finalleri - 1983 · 1991 · 1994 · 2003 · 2006 · 2009 · 2010
İngiltere Süper Kaseleri
1908 · 1911 · 1948 · 1952 · 1956 1957 1963 1965 1967 1977 1983 1985 1990 1993 1994 1996 1997 1998 1999 1999 2000 2003 2003 2004 2008 2009 2010 2011 2013 2013 2016
UEFA Şampiyonlar Ligi finalleri
1968 · 1999 · 2008 · 2009 · 2011
UEFA Kupa Galipleri Kupası finalleri
1991
UEFA Süper Kupaları 1991 · 1999 · 2008
Kıtalararası Kupaları
1968 · 1999
Dünya Kulüpler Kupası finalleri
2008
Diğer maçlar
Old Trafford'da savaş (2003) · Büfe savaşı (2004)


Межконтинентальный кубок по футболу 1968

Случайные Статьи

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Алексей Алексеевич Лебедев Дата рождения: 1 августа (19 июля) 1912(1912-07-19) Место рождения...
Вьен

Вьен

Вьен (фр. Vienne [viɛn ], франкопров. Vièna) — коммуна и город во Франции, находится в рег...
Мегабанк

Мегабанк

Публичное акционерное общество Деятельность Финансовые услуги Девиз «Ви маєте плани. Ми маєм...
Гагаринский район

Гагаринский район

Гага́ринский райо́н: Гагаринский район — муниципальный район в Смоленской области России. Гага...