Zara Yaykob

Zara Yaykob (Zara-Yakob, Yakup'un Amhara - Amidesi Tohumlu şeritte; 1399 - d. 1468 doğumlu) - Etiyopya'nın negusu (imparatoru). Tarihçesi
Etiyopya'nın en önemli yöneticilerinden biri. Tahtın adı Kuastantynos (Konstantin) I [1]. İmparatorun Oğlu David I. Oromia'nın modern Etiyopya bölgesi olan Tulk kasabasında doğdu. Babasının ölümünden sonra, ağabeyi İmparator I. Theodore I tarafından hapsedilmiştir, ancak sıraya alınmamıştır.
1434'te ilan edilen imparator 1436'da Axum'da taçlandı. Gücüne karşı komploların keşfedilmesinden sonra, bu bölgeleri kızlarına bağlı tutan birkaç valiyi devretti. Zar Yaykob saltanatı, ayrılıkçı ayaklanmalara, Müslüman komşulara karşı mücadeleye ve dini ve sapkın hareketlere karşı mücadelede gerçekleşti. Khadia kralı Mehmet'in kızı Elena'yla evlendi.
İmparator, ülke üzerindeki merkezi gücü güçlendiren, kilisede anlaşmazlıklar giderilen ve önemli toprak mülkleri kazanırken imparator tarafından kontrol edilen birkaç reform (idari, kilise vb.) Yaptı. . İmparatorun ülkedeki en üst düzey otoritesi onaylandı, aynı zamanda Zara Yaykob onu destekçilerine cömertçe dağıttı.
1445'te Zara Yaykob, Afar halkının yarattığı devlet olan Adal Sultanı olan Baglay-ad ordusunu yenerek, Etiyopya'nın güneyindeki Etiyopya'nın etkisini güçlendirdi. Sidamo halkı arasında daha sonra kuzeye, Agau ve Falash kabilelerine karşı başarısız kampanyalar yürüttü. 1456'da, gökyüzünde parlak bir ışık alarak (görünüşe göre Halley'nin kuyruklu yıldızı) bir işaret olarak Debre-Birkhan ("Işık Dağı") şehrini kurdu ve başkenti yaptı. İmparatorluğunun eteklerinde, Zara Yaykob manastırlar ve askeri yerleşimler kurar. İmparator 1453’de girişimde bulunuldu, ardından despotizmin hükümdarlığının sonuna doğru öne çıkan Zara Yaykob muhaliflerine ve eleştirilerine zulmetmeye zulmetmeye başladı. Zealous dini fanatiği Zara Yaykob, "heretik" e karşı acımasız bir terörü ortaya çıkardı ve putperestler. Etiyopya kilisesinde sahiplik yapmayan tadilatçı hareketin temsilcileri olan Stefanitlere işkence ve taşlama cezası verildi; Diğerlerinin yanı sıra, imparator kendi "Dasak'a tapınma" için dört oğlunu idam etti. Ölümünden kısa bir süre önce Zara Yaykob, eşlerinden birine komplo yapmakla suçlayarak işkence gördü ve cenazede bir ana kitle düzenlediği için oğlu Beide Maryam'ı idam etti. Ancak çatışma çözüldü ve Beide Maryam, resmi halefi olarak Zara Yaikob olarak seçildi.
Sicilyalı Pietro Rombulo başkanlığındaki Zar Yaikob tarafından gönderilen elçilikler Hindistan, Roma ve Aragon'u ziyaret etti. Ayrıca, Zar Yaykob döneminde, Etiyopya kilisesinin heyeti, Papa Eugene IV'ün davetiyesinde, Floransa Kilisesi Katedrali'ni ziyaret etti. Zara Yaykob kilise kültürü ve edebiyatını himaye etti; Ayrıca bir yazar, dini didaktik eserlerin yaratıcısı olarak da bilinir. Zar Yaykob'un yazıları arasında üç önemli teolojik tez vardır: “Işık Kitabı”, “Noel Kitabı” ve “Üçlü Kitabın.”
Boris Turaev ve Vasily Bolotov, Zar Yaykob'un saltanatını İspanyol kral Philip II ile karşılaştırdılar ve Zara Yayakob var. Bilgisayar oyunu Medeniyet IV: Etiyopya medeniyetinin lideri olarak Kılıcın Ötesinde.
Notlar
↑ Zara-Jacob, Habeş Kralı // Brockhaus ve Efron Ansiklopedik Sözlüğü: 86 cilt (82 cilt ve 4 ek) . - SPb., 1890-1907.
Edebiyat
Turaev B. a.,. Zara-Jacob, Habeş Kralı // Brockhaus ve Efron Ansiklopedik Sözlüğü: 86 cilt (82 cilt ve 4 ek). - St. Petersburg, 1890-1907.
Turaev B. A., “XIV-XVI. Yüzyılların Habeş Kronikleri”, Moskova-Leningrad 1936
Dillmann A., “Über Die Regierung, inbesondere Die Kirchenordnung des Königs Zara Jacob” , Berlin 1884.
Etiyopya İmparatoru (1270–1974)
Soy ağacı
Solomon Hanedanı
Yikuno Amlak · Salomon I · Tsynfe-Aryd IV · Hizbay-Assagyd · Kydme-Assagyd · Zhen-Assagyd · Bahyr-Assagyd · İddia-Arı · Amde-Tsyon I · Seifé-Aryd · Nyguaye-Maryam · David I · Theodros I · Yishak I · Yndryyas · Tekle-Maryam · Syruy-Iyesus · Amde-Yeyesu · Zey-Iyez I · Kuastantinos II · Amde-Ciyon II · Naod I · David II · Galaudeuos · Minas · Serze-Dingyl · Jacob · Ze-Dingyl · Jacob · Susnos · Faciledes · Johannis I · Büyük Iyasu · Tekle-Haymanot I · Teuoflos · Yostos * · David III · Iekasu II | Prensler Dönemi - Iyasu I · Johannis II · Tekle-Haimanot II · Susnyos II · Tekle-Haimanot II · Salomon II · Tekle-Giyorgis I · Iyasu III · Tekle-Giyorgis I · Hizkiyas · Tekle-Giyorgis I · Beimede II · Tekle-Guyorgis I · Salomon III · Yioas II · Tekle-Guyorgis I · Salomon III · Demetrios · Tekle-Guyorgis I · Demetrios · Iguale Tsyon · Yi As II · Gigar · Beide-Maryam III · Gigar · Iyasu IV · Gabre-Krastos · Sahle-Dyngyl · Gabre-Krastos · Sahle-Dyngyl · Johannis III · Sahle-Dyngyl · Johannis III · Sahle-Dyngyl · Johannes Dyngyl - Theodros Hanedanı - Theodros II - Zagwe Restorasyonu - Thekle-Guyorgis II - Tigray Hanedanı - Johannis IV - Süleyman Hanedanı - Menelik II · Iyasu V · Zaudit I · Haile Selassie I - İtalyan Mesleği - Victor Emmanuel III - Solomon Hanedanı - Haile Selassie I


Зэра Яыкоб

Случайные Статьи

Красноярский край

Красноярский край

Красноярский край Флаг Герб Административный центр Красноярск Площадь 2-й ...
Ничего себе поездочка

Ничего себе поездочка

драма / триллер Режиссёр Джон Даль Продюсер Крис Мур Джей Джей Абрамс Автор сценария Клэ...
Павлов, Геннадий Иванович

Павлов, Геннадий Иванович

Геннадий Иванович Павлов Дата рождения: 27 апреля 1932(1932-04-27) Место рождения: ...
Социализм (фильм)

Социализм (фильм)

драма Режиссёр Жан-Люк Годар Продюсер Рут Вальдбургер Автор сценария Жан-Люк Годар В&...