Dmitrievskoe yerleşim

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 50 ° 29′20 ″ s. w. 37 ° 00′05 ° c. d / 50.48889 ° s. w. 37.00139 ° inç d / 50,48889 .; 37.00139 (G) (O) (I) - Arkeolojik kültürler - İskit zaman orman bozkır kültürü - Saltovo-Mayak kültürü - Eski Rusça
Dmytriyevsky kasabası - Tuz-Mayak kültürünün arkeolojik kompleksi, bir kale, köyler ve mezarlık. Yerleşim Korocha Nehri'nin sağ kıyısında, Belgorod Bölgesi, Shebekinsky Bölgesi, Dmitriyevka ve Dobroe, modern köylerinin yakınında yer almaktadır.
Yerleşim, XIX yüzyılın 70'li yıllarından beri biliniyordu, ancak I. I. 1957'den 1973'e kadar anıtlar kompleksi, S. A. Pletneva önderliğinde SSCB Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü'nün keşfi tarafından araştırıldı. [1].
İçindekiler
1 Açıklama
2 Cenaze töreni
3 Konut
4 Modernite
5 Ayrıca bakınız
6 Notlar
7 Edebiyat
8 Linkler
Açıklama
Dmitrievsky kompleksi 1957, 1958, 1960-1962, 1966, 1967 yılında S. A. Pletneva başkanlığında araştırıldı. , 1970, 1972, 1973 Kalede yaklaşık 1.600 metrekarelik bir alan bulundu. m, köyde 1 - 2000 metrekare, köyde 2 - 100 metrekare, mezarlıkta - 3000 metrekareden fazla. Toplamda 20 konut açıldı (iki yerleşim yerinde, 18 köyde) [2]. Dmitrievskaya kalesi yaklaşık 50 m yüksekliğinde bir pelerin üzerine inşa edilmiş ve MÖ 1 binyıl kadar erken bir tarihte yapılmıştır. Yani, yani Demir Çağı'nın başlarında, müstahkem bir yerleşim yer alıyordu. VIII.Yüzyılda, Hazar Khaganate'in en parlak döneminde, Alans bir tebeşir blokları kalesi inşa etti. Duvar kalınlığı 4-4,5 m'ye ulaştı; yüksekliği yaklaşık olarak aynıydı. Bir tür feodal kale olan kale, bitişik güvenli olmayan yerleşimlerde (köylerde) yaşayan nüfus için tehlike durumunda bir sığınak olarak hizmet etti.
Mezar topraklarında, çoğu sert zeminde kazılan mezar mezarlarında işlenen 161 mezar bulunmaktadır. Tek ve toplu mezarlar vardır. Antik dönemde yağmalanmayan mezarlarda çeşitli silahlar, mutfak eşyaları, mücevherler buluyorlar; Burada ölen insanların anısına cenaze şöleni ve hayvan kurbanları var, bazı gömülmelere, bazen bir koşum takımı ile bir atın ritüel gömülmesi eşlik etti. Dmitrievsky mezarlığında, erkek savaşçıların ve genç kadınların mezarları, S.A.'ya göre oynayan bir kömür katmanına serildi. Pletneva, “ölümünden sonraki düğün töreninde bağlantı rolü.”
Y-kromozom haplogroup G2 ve mitokondriyal haplogrup I, Catacomb nekropolleri Dmitrievsky ve Verkhnesaltovsk-IV'ün temsilcilerinde bulundu. [3].
X yüzyılın başında. Alans'ın kalesi Pecheneg istilası sırasında yıkıldı. XII.Yüzyıla kadar Pechenegs burada ve daha sonra Polovtsy'de yaşadı. Rusichs 12. yüzyılın ikinci yarısından beri yaşıyor.
Cenaze töreni
Erkekler sırtlarına uzun süre gömüldü ve yanlarındaki kadınlar çömeldi. At eti ve kuruyemişler ritüel yiyecek olarak tercih edilmiş, mezara birçok kap yerleştirilmiştir. Dmitriy Alans arasında, yeraltı dünyasına kılıç, yay ve ok taşıyan yüksek tabakanın birçok temsilcisi vardı. [4] Konutlar: Kompleks üzerindeki tipik bir bina, anakaraya 0,8 m derinliğinde dikdörtgen bir koridorsuz hendek, evin ortasında açık ocak, işlenmiş zemine sahip yaklaşık 9 metrekarelik bir alan. En fazla sayıda bina, destek ayağı ve tahta ve tahta yapılarıdır. Baskın tip ısıtma cihazı ocaktı. Tandoor'un Dmitrievsky kompleksindeki 14 binasında bulunduğu iddia edildi. 11.6 metrekarelik bir alana sahip olan binalar hakimdir [5]

Modernite - Bugün, Dmitrievsky tepesi federal önemi olan tarihi ve kültürel mirasın bir nesnesidir, Devlet Siciline dahildir ve yasalarla korunmaktadır. Kültürel mirasın bir nesnesi olarak devlet koruması 30 Ağustos 1960 No. 1327 [6] 'nın RSFSR Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur.
Yerleşimin güney sınırının görünümü (detinets).
İnişteki detenden görünüm.
Detinin güney ucu

Detinets'in güneybatı eteklerinin görünümü.
Yerleşimin güney-doğu eteklerinin görünümü.
Yerleşimin kuzey bölümünü ana sırttan ayıran hendek.
Sırtın kuzey eteklerinde, bir hendek ile ayrılmış. br> Posad'ın doğu duvarı.
Posad'ın doğu duvarı, parça.
Sırttan Posad'ın ve çevrenin kuzey kısmına bakış . Bkz
. ayrıca
Wikimedia Commons üzerinde Dmitrievskoe yerleşim?
Krapivenskoye yerleşim | Saltovskoye yerleşim | Yutanovsky yerleşim | Nezhegolsk
Notlar
↑ Dmitrievsky arkeolojik sitesi
↑ Pletneva, 1989
↑ Afanasyev G.E., Dobrovolskaya M.V., Korobov D.S., Reshetova I. K. “Don Alans'ın kültürel, antropolojik ve genetik özgüllüğü hakkında” // E. I. Krupnov ve Kuzey Kafkasya arkeolojisinin gelişimi. M. 2014.
↑ Galkina, 2002
↑ Savitsky, 2011.
30 30 Ağustos 1960 RSFSR Bakanlar Kurulu Kararı No. 1327 “RSFSR'deki Kültürel Anıtların Korunmasının Geliştirilmesi Hakkında”.
Edebiyat
Galkina E. C. Rus Kaganatının Sırları - M:. Veche, 2002. ISBN 5-94538-010-5
Pletneva S. A. Slav-Khazar sınırında. Dmitrievsky Arkeoloji Kompleksi - M.: Nauka, 1989.
Savitsky NM Saltovo-Mayak kültürünün orman-bozkır versiyonunun konut binaları, tarihsel bilimler adayı derecesi için tez - Voronezh: Voronezh Devlet Üniversitesi, 2011.
Linkler
"Bilinmesi gereken yerler." VIII. Yüzyılda Shebekinsky semtinde bir tepe (17.06.2014) (youtube.com)
Bu makalede bilgi kaynaklarına yeterli bağlantı yok.
Bilgiler doğrulanabilir olmalı, aksi takdirde sorgulanabilir ve silinebilir.
Bu makaleyi yetkili kaynaklara bağlantılar ekleyerek düzenleyebilirsiniz.
Bu işaret 19 Aralık 2011 tarihinde ayarlanmıştır.


Дмитриевское городище

Случайные Статьи

Атака

Атака

Атака: В Викисловаре есть статья «атака» Атака — стремительное и скоординированное движение ...
Виды рода Шиповник

Виды рода Шиповник

Список видов рода Шиповник составлен на основе данных Germplasm Resources Information Network и друг...
Новиков, Андрей Владимирович (журналист)

Новиков, Андрей Владимирович (журналист)

Новиков Андрей Владимирович Род деятельности: журналист, правозащитник Дата рождения: 9...
Издательский совет Московского патриархата

Издательский совет Московского патриархата

119435, Москва, ул. Погодинская, д. 20/3, стр. 2 Тип организации: синодальный отдел Московского ...