Venda, Tadeusz Appolinaria

23 Temmuz 1863 (1863-07-23) - Doğum yeri: Varşova - Ülke: Polonya, Polonya, Ölüm tarihi: 8 Eylül 1948 (1948-09-08) (85 Ölüm yeri:
d. Komorów Mazowieckie Voyvodalığı, Polonya - Ödüller ve ödüller:
Wikimedia Commons'ta Tadeusz Apolinary Wenda - Gdynia Limanı - Tadeusz Apolinary Wendy (Lehçe. Tadeusz Apolinary Wenda; 23 Temmuz 1863, Varşova - 8 Eylül 1948, d. Komoruv (şimdi Kampinos'un komünü, West Warsaw County, Mazovya Voyvodalığı, Polonya)) - Polonyalı tasarım mühendisi ve limanlar ve demiryolu hatları üreticisi.
Biyografi
Varşova Ana Okulu Fizik ve Matematik Bölümü'nde okudu, sonra 1890'da C Su ve Kara Haberleşme Mühendisleri Enstitüsü'nden mezun oldu. (Su Haberleşme şimdi Petersburg Devlet Üniversitesi) Boru Petersburg. Rusya ve Polonya Krallığında demiryolları inşaatı üzerinde çalıştı.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Vindava limanının inşasını ve Revel limanının (şimdi Tallinn) yeniden inşasını denetledi.
1918'den bağımsızlığını kazandıktan sonra Polonya'da yaşadı. Bayındırlık Bakanlığı'nda çalıştı. 1920 yılında, Versay Antlaşması temelinde Polonya, Baltık kıyılarında liman olmadan bir parça aldı. O yılın Mayıs ayında, o zamanki Askeri İşler Bakanlığı Deniz Departmanı Direktörü Amiral Kazimierz Porebski, bir askeri liman inşası için en uygun yeri bulmak üzere mühendis Tadeusz Wend'i Pomerania'ya gönderdi. Zaten Haziran 1920'de, Tadeusz Wenda ona yazdığı teftiş sonuçları hakkında bir rapor verdi:
“... bir askeri limanın (ve gerekirse ticari bir limanın) inşası için en uygun yer Gdynia ve aslında bir ova Gdansk ve Oksyva arasında, Gdansk'taki Yeni Liman'a 16 km mesafede. Bu alan aşağıdaki avantajlara sahiptir:
1. Hel Yarımadası, Gdansk'ın özgür olmadığı bir rüzgardan bile korur.
Derin su sahil yakınında bulunur, yani - 6 metre derinlikte bir çizgi denize 400 metre uzaklıkta ve
10 metre derinlikte bir çizgi var sahilden 1300-1500 m mesafe.
Sahil düşük, deniz seviyesinden 1-3 m yüksekliğe kadar yükseliyor.
Hilonia dere şeklinde bol miktarda tatlı su var.
Yakınlarda Gdynia tren istasyonu (2 km


Yol kenarında iyi toprak var ... "
1920 yazında T. Venda liman inşaatının başına atandı Gdynia'da. Projesine göre 1920-1932'de Gdynia'da bir ticaret, askeri ve balıkçı limanı inşa edildi.
Daha sonra T. Wenda, Denizcilik Bölümü inşaat ve teknik departmanı başkanı ve Gdynia Teknik Derneği başkanı olarak çalıştı. - Tarih alanında bir dizi çalışmanın yazarı. ve liman yapım teknolojileri. 1937'de 74 yaşında emekli oldu. Polonya Rönesans Nişanı Komutanının Haç'ı ile ödüllendirildi. 1948'de Varşova yakınlarındaki Comorow'da öldü. Polonya başkentinde gömüldü.
Bellek
Tadeusz Wenda'nın adı, Gdynia limanında inşa edilen kentteki ilk iskele ve caddedir.
Linkler
Wenda Tadeusz Apolinary (1864-1948) (Lehçe)


Венда, Тадеуш Апполинарий

Случайные Статьи

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Лебедев, Алексей Алексеевич (подводник)

Алексей Алексеевич Лебедев Дата рождения: 1 августа (19 июля) 1912(1912-07-19) Место рождения...
Вьен

Вьен

Вьен (фр. Vienne [viɛn ], франкопров. Vièna) — коммуна и город во Франции, находится в рег...
Мегабанк

Мегабанк

Публичное акционерное общество Деятельность Финансовые услуги Девиз «Ви маєте плани. Ми маєм...
Гагаринский район

Гагаринский район

Гага́ринский райо́н: Гагаринский район — муниципальный район в Смоленской области России. Гага...