Dagu Kaleleri Muharebesi (1860)

12 Ağustos - 21 Ağustos 1860 - Yer - Dagu Kalesi, Zhili Eyaleti, Qing İmparatorluğu
Sonuç - İngiliz-Fransız birliklerinin zaferi - Rakipler - İngiltere Büyük Britanya
Fransa Fransa
Qing İmparatorluğu - Komutanlar - James Grant - Charles Cousin-Montaban - Sengé Rinchen - Partilerin kuvvetleri - İngiliz ve Fransızlardan yaklaşık 8 bin kişi - bilinmiyor
Kayıplar
yaklaşık 60 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı ve yaklaşık 2 bin kişi öldü ve yaralandı

Wikimedia Commons'ta Ses, fotoğraf, video
İkinci Afyon Savaşı - Pearl River Kaleleri -
Guangzhou - Dagu (1) - Kaleler Dagu (2) - Dagu Kaleleri (3) - Zhangjiavan - Balitsiao - Pekin
Dagu kaleleri için üçüncü savaş 12-21 Ağustos 1860 arasında sürdü. Düşmanın hafife alınması nedeniyle geçen yıl utanç verici bir yenilgiye uğrayanlar, İngiliz ve Fransız bu kez meseleye askeri sanatın tüm kurallarına göre yaklaştılar ve Çin savunmasını yendiler, kıtaya daha derine inme yolunu açtılar.
İçindekiler 1 br> 2 Bir operasyon planlama - 3 İniş - 4 Savaş - 5 Sonuçlar - 6 Literatür - Arkaplan - 1859 yenilgisi Avrupa kamuoyu üzerinde güçlü bir izlenim bıraktı. Avrupa silahlarının prestijindeki düşüş, Avrupalıların Çin'deki tüm başarılarının kaybıyla tehdit etti, bu nedenle İngiliz ve Fransız hükümetleri Çin'e önemli deniz ve kara kuvvetleri göndermeye karar verdi. Nisan 1860'ta, iki gücün birleşik kuvvetleri Şanghay yakınlarındaki Zhoushan takımadalarına yoğunlaştı. Haziran ayında, birlikler Sarı Deniz kıyılarındaki orta üslere transfer edildi: Fransızlar - İngilizler Chifu'ya, İngilizler - Dalianhuang'a.
Operasyonu planlama
18 Haziran'da İngiliz komutanı James Grant ve Fransız komutanı Charles Cousin-Montaban geleceği kabul etmek için Şanghay'da bir araya geldi eylemler. Görüşleri tam tersi oldu: Fransız komutanı orduların ayrı ayrı inmesini önerdi (İngiliz - Baikhe ağzının kuzeyinde, Fransız - güney) ve aynı zamanda nehrin iki yakasında kalelere saldırırken, İngilizler her iki orduyu da kuzeyde Beitanghe nehrinin ağzına indirmeyi ve grev yapmayı teklif etti oradan Baihe'nin sol yakasında kaleleri ele geçirin. Fransızlar iniş planlarını temel almakta ısrar ettiler, ancak İngilizler, daha sonraki keşiflerin uygun olmadığı tespit edildikten sonra her iki iniş noktasının da değiştirilebileceğine dair bir rezervasyon yaptılar. zemin topçu ve arabaların inmesine izin vermeyecek, bu yüzden General Cousin-Montaban ayrı bir inişi reddetti ve İngiliz komutanıyla birlikte baş etmeye karar verdi.
Sonradan ele geçirilen Çin belgelerinden sahil savunmasına komuta eden Moğol prensi Sengarinchi'nin, Avrupa inişinin Beitan köyü bölgesinde kalelerin kuzeyinde dikileceğini doğru bir şekilde tahmin ettiği anlaşıldı. Ancak, Dagu kalesinin bir kara saldırısı durumunda duracağına ve Çin-Mançu birliklerinin bir kara savaşında Avrupalıları yeneceğine inanıyordu.
İniş
Beitan Çin ordusu tarafından terk edildi
(1 Ağustos 1860)
Beitan müttefiklerine iniş 1 Ağustos'ta başladı; birliklerin nakliyesi ve boşaltılması 12 Ağustos'a kadar devam etti. 3 Ağustos'ta 1000 Fransız piyade adamı keşif için Baikhe kalelerine doğru yürüdüler, ancak Xinke köyünde müstahkem bir kampa rastladılar ve yardımlarına gelen İngilizlerle birlikte Beitan'a döndüler ve yaklaşık 20 kişi kaybettiler. Sonraki günlerde İngiliz süvari aynı yönde birkaç ayrı keşif görevi gerçekleştirdi.
12 Ağustos'ta şafakta müttefik ordu ilerledi. Mançu süvarisinin taranmasını düşüren birlikler Sinke köyü yakınlarında müstahkem bir kamp aldı ve oraya gece yerleşti; düşman Tangu'ya çekildi. 14 Ağustos'ta Müttefikler Tangu'ya saldırdı ve onları ele geçirdi; garnizon kısmen doğudan kaleye çekildi ve kısmen yüzen bir köprüde Baikhe'nin sağ kıyısına geçti. Böylece, Baikhe'nin sol kıyısındaki kaleler Tianjin topraklarından kesildi. Müttefikler durdu, kuşatma topçularının ve askeri malzemelerin gelmesini bekledi.
Genel bir saldırı beklentisiyle General Cousin-Montaban, kalelerin sağ yakasına yönelik eski saldırı planını bağımsız olarak yapmaya karar verdi. 18 Ağustos'ta, 200 denizcinin desteğiyle bir Fransız kazıcı şirket, Çin'den yakalanan ıvır zıvırlarla Baikhe'den geçti ve Xiaoliang köyü yakınlarındaki Çinli birliklerle savaşa girdi. Fransızlar, keşif müfrezelerine yardım etmek için bir piyade taburu ve birkaç dağ silahı göndermek zorunda kaldılar ve gelişleri Çinlileri Xiaoliang'dan çıkarmayı başardılar. Doğru bankada bir kale alan Müttefikler, nehir boyunca yüzen bir köprü inşa etmeye başladılar. ) Tangu köyüne en yakın olan sol banka kalesini bombalamaya başladı. O zamana kadar, Çinliler daha önce denize bakan silahları kalenin arkasına sürükledi ve bir topçu düellouna girerken, Çin pilleri nehrin sağ yakasından ateş açtı, Fransız birliklerine ağır kayıplar verdi ve Fransızları onlarla savaşmak için 6 silah kullanmaya zorladı. Kara kuvvetlerinin yardımına denizden ateş açan 4 İngiliz ve 4 Fransız silahlı bot geldi. Sabah saat 7 civarında, saldırıya uğrayan kalede bir toz mahzeni patladı, ancak kale sadece birkaç dakika sessiz kaldı ve sonra aynı kuvvetle ateşe devam etti. . Sonunda, müttefikler duvarın tabanına girerek bir melee kaleye girmeyi başardılar. Daha sonra ortaya çıktığı gibi, bu kale, askerleri kişisel örnekle teşvik eden Baihe'nin sol bankasının savunmasının komutanıydı.
Birliklerin ağır kayıpları ve yorgunluğu nedeniyle, ertesi gün deniz kenarında bulunan bir sonraki kalenin saldırısı her iki komutan tarafından atandı, ancak hemen gerçekleştirildi. Bununla birlikte, keşif, kaleye yaklaşımların iyi güçlendirildiğini gösterdi ve bu nedenle yenilgi çekildikten sonra Çin birliklerini ele geçiren bir panik umuduyla, saldırıya hemen geçmeye karar verildi. Hesaplamanın doğru olduğu ortaya çıktı: Müttefikler konuşmak için zaman bulur bulmaz, bir sahil kalesine beyaz bir bayrak çekildi. Ertesi gün, vali Zhili, kalelerin ve doğru bankanın teslim edilmesini ve müttefik filosunun gemilerinin geçişi için Baihe Nehri'nin açılmasını kabul etti.
Sonuçlar
Baihe'de navigasyon özgürlüğü aldıktan sonra, müttefikler Tianjin'i işgal etti ve Tianjin'i işgal etti. Pekin'e daha fazla saldırı.
Edebiyat
Butakov Alexander Mikhailovich, Baron Tizengauzen Alexander Evgenievich, Afyon Savaşları. 1840-1842, 1856-1858, 1859 ve 1860'da Avrupalıların Çin'e karşı savaşlarına genel bakış


Битва за форты Дагу (1860)

Случайные Статьи

Анна-Павловна

Анна-Павловна

Анна-Павловна (нидерл. Anna Paulowna) — община и город в Нидерландах, в провинции Северная...
Белоспинный лори

Белоспинный лори

Систематика на Викивидах Изображения на Викискладе ITIS 554806 NCBI 176072 Межд...
Мартинес Сомало, Эдуардо

Мартинес Сомало, Эдуардо

Его Высокопреосвященство кардинал Эдуардо Мартинес Сомало (исп. Eduardo Martinez Somalo; род. 3...
Зенитная установка

Зенитная установка

Зенитная установка — общее название военной техники, предназначенной для ведения огня по воздуш...