Sat . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Robert F. Wagner, Jr.

robert f wagner jr secondary school, robert f. wagner jr. park
Robert Ferdinand Wagner, Jr. (d. 20 Nisan 1910; ö. 12 Şubat 1991), ABD'li siyasetçi. Demokratik Parti üyesi idi ve 1954 ile 1965 arasında New York Şehri belediye başkanı görevini üç dönem için üstledi.

Manhattan'da doğdu ve babası Robert F. Wagner Senato üyesi idi. Wagner, Jr. Yale Üniversitesi'nde okudu ve oradaki Scroll and Key isimli gizli cemiyetin üyesi oldu. Belediye başkanı olmadan önce 1950 ile 1953'ün arasında Manhattan ilçebayı olarak çalıştı. 1953'te belediye başkanı olarak seçilmesi, Demokratik Parti göbeğinde bir bölünme ile sonuçlandı ve Eleanor Roosevelt ile Tammany Hall başkanı Carmine DeSapio arasında bir tartışmaya patlak verdi.

Belediye başkanı mandası boyunca Wagner konutlar ve devlet okulları inşa ettirdi; City University of New York ağını oluşturdu; ve ırka, cilt rengine veya dinî inanca dayalı konut ayrımcılığına karşı çabaladı. Yüksek sayıda renkli tenli kişiyi belediye hükûmet işlerine alan ilk New York belediye başkanı oldu. Mandası ayrıca Lincoln Center for the Performing Arts'in inşa edilmesi ile işaretlendi ve Wagner, Central Park'ta William Shakespeare eserlerinin performanslarını düzenlemeye başladı. Spor dalında ise Wagner'ın mandası, Dodgers ve Giants takımlarının Batı yakasına taşınmaları ile işaretlendi. Bu takımları New York'a geri getirmeyi çalışmak için bir komisyon düzenledi. Bu komisyondan New York Mets takımı oluşturuldu.

Dördüncü manda için kendini aday olarak göstermemeye karar verdikten sonra 1968 ile 1969'un arasında İspanya'da ABD büyükelçisi olarak çalıştı. Bu sene içerisinde en sonunda dördüncü mandası için kendini aday olarak göstermeye karar verdi, ancak Demokratik Parti ön seçimlerinde Mario Procaccino'ya kaybetti. Dört sene sonra tekrar küçük bir seçim kampanyası yürüttü, ancak ön seçimlerden önce vazgeçti. 1978'de Jimmy Carter'ı II. Jan Pol'un yeni seçildiği Vatikan'da temsil etmek için Carter tarafından seçilmişti. 1991'de Wagner, 80 yaşında iken kalp yetmezliği sebebi ile Manhattan'da öldü.

New York Üniversitesi Robert F. Wagner Graduate School of Public Service'in yanı sıra Long Island City'deki Robert F. Wagner, Jr., Secondary School for Arts and Technology'nin isimleri Wagner'ın onuruna verilmiştir.

robert f wagner jr high school, robert f wagner jr high school mario, robert f wagner jr institute, robert f wagner jr middle school, robert f wagner jr park concerts, robert f wagner jr secondary, robert f wagner jr secondary school, robert f wagner jr secondary school for arts, robert f wagner jr ssat, robert f. wagner jr. park


Robert F. Wagner, Jr. Hakkında Bilgi

Robert F. Wagner, Jr.


  • user icon

    Robert F. Wagner, Jr. beatiful post thanks!

    29.10.2014


Robert F. Wagner, Jr.
Robert F. Wagner, Jr.
Robert F. Wagner, Jr. konusunu görüntülemektesiniz.
Robert F. Wagner, Jr. nedir, Robert F. Wagner, Jr. kimdir, Robert F. Wagner, Jr. açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Andreja Pejić

Andreja Pejić

Andreja Pejić Sırp Kiril alfabesinde Андреј Пејић, "Andreya Peyiç"1 şeklinde okunur; d 28 Ağustos 19...
Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange, sınırlı bir süre satışa çıkarılmış olan ve portakalla tatlandırılmış bir Coca-Cola...
Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Diyarbakır ilinin Silvan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün iklimi, karasal iklimi etki al...
Furkan Baştan

Furkan Baştan

Furkan İlker Baştan (d. 14 Eylül 1982, Samsun, Türkiye) Türk futbolcu. Kariyeri 25 Mayıs 1981’de Sa...