Rifatiye, Andırın


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara
Rifatiye
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Nüfus (2000)
 - Toplam 760
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46400
Kahramanmaraş ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi: Rifatiye Köyü

Rifatiye, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Rifatiye köyü eski adıyla büğeme olarak anılır ve bilinir. köyün kuruluş yılı bilinmemektedir. Çokak jandarma karakol komutanı olan rıfat bey, büğeme isminde köy olmaz der ve köye kendi ismini vererek köyün ismi rifatiye olarak kalır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi çok azda olsa bilgi verelim. meşhur alabalık tesisleri mevcut olup kendin pişir kendin ye gelenegi meşhurdur. Köyhalkınca bilinen tirşik yemegi kışın bir numaralı yemeğidir. Bunun yanında tere yağlı bulgur pilavı meşhurdur. Köyde 2 gece 2 gündüz düğünleri mevcuttur düğünlerde meşhur serçe oyunları oynanır ve çok görkemli olur. Köy yazları çok göç alan bir yerleşim yeridir. Köyün yüzde 90'ı okuma yazma bilmekte olup çogunluğunu memurlar oluşturmaktadır. Bunlar sırayla polis, ögretmen, saglık memuru, ebe, hemşire, gardiyan, uzman çavuş, hizmetli olarak görev yapmaktadırlar ve köyüün gurur kaynaklarıdır. Köyde 2 adet alabalık tesisi bulunmaktadır; bunlar Güngör albalık tesisleri ve Osman Topal (cici alabalık) tesisleri mevcuttur. Akçadağda bulunan bir de içmesiyle meşhurdur.

Rıfatiye, daha sonraki dönemlerde iki köye ayrılmıştır. Ayrılan obalar, Osmancık köyü adı altında toplanmıştır. (Hapızağzı, Leylek yuvası, Cinliler, Fenk)

Köy genellikle Kodal, Kıvrak, Duman Topal ve Topuzlar soy isimlerini taşırlar. Özellikle Hapızağzı eski bir yapıya dayanmaktadır. Köyün tamamı, 1870'li yıllarda, yakın civardaki Akifiye köyüne Çerkez topluluklarının yerleşmesinden dolayı buraya göç etmişlerdir. Köyün temeline bakarsak, eskiden Karaosmanoğulları diye anılırlarmış. Soyadı kanunu ile çeşitli soy isimleri seçmişlerdir. Karaosmanoğulları, Osmanlı döneminde, Osmanlı'ya sadık, Manisa - Aydın çevresinde bulunan Yörük - Türk boyu imiş. Maraş çevresinde Osmanlı'ya baş kaldıran bir beylik mevcutmuş. Osmanlı, Maraş çevresindeki bu beyliği yok etmek için Karaosmanoğlu Beyliği'ni bu bölgeye göç ettirmiş ve amacına ulaşmıştır.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 96 km, Andırın ilçesine 20 km ,kadirliye45km uzaklıktadır toroslarınuzantısı olan maksutoluğu-fen-akça dağbatısında olup kuzeyini tırıl dağı uzantısı arasında kalan vadide bulunmaktadır koyün merkezinde doğal kaynak suyu olup su volmu yüksektir

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ve karasal iklim hakimdir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 760
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köyün içme suyu şebekesivardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köyün Sağlık evi vardır. ve aktif konumdadır. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ayrılan osmancık köyüne altyapı ile evlere su verilmiştir ve evlerde sabit hatlı telefonlar bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Rifatiye, Andırın Hakkında Bilgi


Rifatiye, Andırın
Rifatiye, Andırın

Rifatiye, Andırın Hakkında Video


Rifatiye, Andırın konusunu görüntülemektesiniz.
Rifatiye, Andırın nedir, Rifatiye, Andırın kimdir, Rifatiye, Andırın açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru