Renault FT


Rus İç Savaşı,
Polonya-Sovyet Savaşı,
Çin İç Savaşı,
İspanya İç Savaşı,
İkinci Dünya Savaşı,
Fransız-Tay Savaşı,
Türk Kurtuluş Savaşı (Fransa),
Arap-İsrail Savaşı (Mısır),
Kış Savaşı (Finlandiya)

Üretim tarihi Tasarlandığı tarih 1916 Üretici Louis Renault Üretildiği tarih Nisan 1917 - Aralık 1918 Üretim adedi ~ 3.694 (metne bakınız) Çeşitleri Char canon, Char mitrailleuse, FT 75 BS , Char signal, FT modifié 31, Six Ton Tank Model 1917, Russkiy Reno. Özellikler (Hafif tank, Renault FT) Ağırlık 6.5 ton (6.4 ton - kısa; 7.2 ton - uzun ) Uzunluk 5.00 m Genişlik 1.74 m Yükseklik 2.14 m Mürettebat 2 Zırhı 30mm Ana silahı Puteaux SA 1918 37mm tabanca veya 8mm Hotchkiss makineli tüfek. Diğer silahları 8mm Hotchkiss Makineli Tüfek Motor Renault 4 silindirli benzinli

35 hp (29 kW)
35 bg

Kaldırma kapasitesi 6hp / ton Transmisyon 4 ileri ve 1 geri Süspansiyon donanımı düşey yaylar Depo kapasitesi 95 litre (yaklaşık 8 saat) Harekat menzili 65 km (40 mil) Azami hızı 7 km / h (4.3 mph)


Renault FT, Fransız tank tarihinin devrim niteliğindeki en etkili hafif tankları arasında yer aldı. Renault FT, silahlı, tareti dönebilen ilk paletli tankdır. Ön, arka bölmesi ve taret yapısı ile bugüne kadar uzanan tankların temelini oluşturmuştur.

Tank tarihçisi Steven Zaloga'nın yorumu ile Renault FT "dünyanın ilk modern tankı" unvanına sahiptir. Renault FT-17'nin sonundaki "17" rakamı Renault'un özel kodlamasıdır. Üretim yılı olan 1917'yi temsil etmektedir.

Konu başlıkları

  • 1 Tank Hakkında
  • 2 Taret
  • 3 Üreticileri
  • 4 Servis Geçmişi
  • 5 Kaynakça

Tank Hakkında

Motor, şanzıman ve 100 lt kapasiteli yakıt tankı aracın arka kısmında bulunuyordu. Tanka 360° döndürülebilen taret takıldı. Ön taraftaki 2 kapaklı dolap yardımı ile sürücü ön tarafa yerleştirilmektedir. Bir üst bölmede taretin arka kısmında gunner / taret komutanı bulunmaktaydı.

Nispeten ön tarafa montajlı taret sebebiyle tankın ön kısmı aşırı ağırdı ve test sırasında hendeklerde çok zorlandı. Hatta bu ağırlık çamurlu arazide tanka büyük dezavantajlar sağlıyordu. Bu kusura karşılık aracın kıç kısmına ek bölüm eklendi. Aracın taşınması için bu bölme kaldırılabilmektedir.

FT-17 Tankının, zırhı 16 mm kalınlığındadır. Yatay plaka 8mm ve alt kısımda 6mm'dir. Aynı zamanda, kule 16 mm kalınlığındadır. Daha sonradan Berliet kuleleri 22mm zırh imkanı sunmuştur. Kulenin 2 kısmındada acil durum için açıklıklar bulunmaktadır. Silahı araç dışındada kullanabilmek için yapılmıştır.

Renault FT tankının diagramı

Renault FT, savaş boyunca radyatör fanı kayışı sorunlarına boğulmuş kalmıştır. Prototip ancak, 1917 yılının ilk yarısında yavaş yavaş rafine olmuştur. Sadece 1917 yılında 84 adet üretilmiş ve 1918 yılında 2697 adet teslim edilmiştir. Toplamda en az 3.177, belki de daha fazla tank üretimi yapılmıştır; bazı tahminlere göre 4.000 gibi yüksek rakamlar belirtilmektedir. Toplam teslimat; Fransız Ordusu: 3.177, ABD Ordusu: 514, İngiltere: 24, ve İtalya: 3 olmak üzere 3694 gibi olası bir üretim numarası verilmiştir.

Taret

Sadece eğitim için 150 adet dökme taret genelgesi hazırlandı. Taret örnekleri çok küçük kabul edilerek reddedildi. Berliet'in üretimi olan omnibus tareti seçildi. Yanlara perçinli plaka ve poligonal Hotchkiss 8mm makineli tüfek veya kapsamlı görüşe sahip 37mm Puteaux silahı yerleştirildi. Bu, daha sonra yuvarlak dökme kompozit bir taret ile değiştirildi. Bu taret Girod ve Ugine tank üreticileri tarafından inşa edildi. Taret, dairesel rulman oluk üzerine oturtulmuştur; böylece topçu tarafından kolayca döndürülebilmektedir. Ayrıca taret bir fren ile herhangi bir yöne kilitlenebilmektedir.

Üreticileri

FT-17 tanklarının yarısı Renault tarafından üretilmekteydi fakat firmanın iş yükündeki kaygılar sebebi ile diğer taşeron firmalara üretim hakkı verildi. Orijinal düzende üretilen 3530 tanktan, Renault: 1.850 (% 52), Berliet 800 (% 23), Somua 600 (17%), ve Delaunay-Belleville 280 (% 8 ) adet üretmiştir. Louis Renault herhangi bir telif hakkı talep etmedi. 1918 yılında üretim 7.820 adede çıkarıldığında da, kabaca aynı oranda dağıtıldı. Berliet ve Forges et aciéries Paul Girod diğer üreticilere taret verdi.

Servis Geçmişi

Renault FT-17 tankları ile ABD ordusu

Renault FT, I. Dünya savaşı yaygın olarak ve ileri aşamalarında Fransız güçleri ve Amerikan Seferi Kuvvetleri (AEF) tarafından da kullanıldı. Genç George S.Patton (33 yaşında) bu tankı bizzat sürerek öğrendi ve sürdürmek için Renault FT tanklarından oluşan ilk ABD Hafif Tank Tugayı'nın organizatörü ve komutanı oldu. 31 Mayıs 1918 tarihinde çok sayıda Renault FT tankı, yaşlı Schneider CA1 ve Saint-Chamond tankları ile birleştirilerek İkinci İnönü Muharebesi'nde kullanıldı. Renault FT tankları genellikle ağır kamyon veya özel römork yerine düz araçlarda demiryolu ile nakledildi. Estienne, başlangıçta hafif tankları bir "sürü" gibi kullanarak düşman savunmasını bastırmayı önermişti ve böylece onun stratejik vizyonunun başarıyla sonuçlandığını savaşın sonunda görmüş olduk. Sonuç olarak 1919 yılı sonuna kadar hedeflenen 12.260 Renault FT tankı (ABD versiyonu olan 4.440 adet dahil) üretildi.

I. Dünya Savaşı sonunda, Renault FT birçok ülkeye ihraç edildi(Polonya, Litvanya, Estonya, Belçika, Hollanda, İspanya, Türkiye, İran ve Japonya). Renault FT tankları genellikle önde gelen tank tipi oldu, Amerika Birleşik Devletleri gibi zırhlı birlikleri olan birçok ülke tarafından kullanıldı. Bunlar gibi birçok çatışmanın içinde yer aldı; Rus İç Savaşı, Polonya-Sovyet Savaşı, Çin İç Savaşı, Rif Savaşı, İspanya İç Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı.

Kaynakça

  • www.Tanktarihi.tr.gg - Renault FT
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_FT
  • http://de.wikipedia.org/wiki/Renault_FT-17


Renault FT Hakkında Bilgi

Renault FT

Renault FT
Renault FT

Renault FT Hakkında Video


Renault FT konusunu görüntülemektesiniz.
Renault FT nedir, Renault FT kimdir, Renault FT açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video