Fri . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

René Moawad

rene moawad foundation, rene moawad
René Moawad (Arapça: رينيه معوض ,d. 1925 - ö. 22 Kasım 1989), 5-22 Kasım 1989 arasında yalnızca 17 gün görev yapmış Lübnan Cumhurbaşkanı. Bindiği aracın yakınında patlatılan bomba ile yaşamına son verilmiştir.


Beyrut'taki Saint Joseph Üniversitesi hukuk eğitimi gördü. Daha sonra bir hukuk bürosunda çalıştı. 1951'de siyasete girerek doğum yeri Zgharta'dan Lübnan Meclisi'ne aday oldu ancak bu ilk denemesinde başarılı olamadı. Buna rağmen 1957'den 1972'ye kadar beş kez Meclis2e seçildi. 1952'de, Lübnan'ın bağımsızlık sonrası seçilmiş ilk devlet başkanı olan Bişara Huri'ye karşı bir ayaklanma hazırlığında olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Huri'nin ardılı Kamil Şamun'la da görev süresinin uzatacak anayasa değişikliği konusunda ihtilafa düşğnce Lazkiye'ye sürgüne gitti.

Kamil Şamun'un ardılı olan Fuad Şehab'ın sıkı bir destekçisi oldu. 1957'de Parlamento'ya seçilen Mowad, Hukuk ile Maliye ve Bütçe komisyonlarına başkanlık etti. Fuad Şehab'ın cumhurbaşkanlığı döneminde 1961 ile 1964 arasında, Raşit Kerami hükümetinde Posta ve Telekomünikasyon Bakanlığı yaptı. 1969'da kısa bir süre yine Kerami hükümetinde Kamu Hizmetleri Bakanı olarak bulundu. Şehab'a olan yakınlığına rağmen 1970'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aynı zamanda eski dostu olan Şehab yanlısı Süleyman Franjiye'yi desteklemedi.

1980'den 9182'ye kadar Elias Sarkis hükümetinde Milli Eğitim ve Güzel Sanatlar Bakanı oldu. 1982'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Franjiye'ye karşı Beşir Cemayel'i destekledi. 1988'de Beşir Cemayel'in görev süresinin dolmasına rağmen 409 gün boyunca yeni cumhurbaşkanı seçilemedi. İç savaşı bitirecek Taif Antlaşması'ndan sonra, 4 Kasım 1989'da toplanan Lübnan Parlamentosu René Moawad'ı Cumhurbaşkanı seçti.

22 Kasım 1989'da Lübnan'ın bağımsızlığının 46. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyondan çıkan Moawad ve başkanlık heyetini taşıyan kortej geçtiği sırada, küçük bir dükkana yerleştirilen 250 kg patlayacının infilak etmesiyle beraberindeki 23 kişiyle birlikte yaşamını kaybetti. Güvenilir bir soruşturmanın yapılamadığı Moawad suikastinin faili belirsiz kaldı.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Emin Cemayel
Lübnan Cumhurbaşkanı
5 Kasım 1989 - 22 Kasım 1989
Sonra gelen:
Elias Hrawi

rene moawad, rene moawad foundation, rene moawad foundation gala, rene moawad foundation washinton dc, rene moawad garden, rene moawad garden lebanon


René Moawad Hakkında Bilgi

René Moawad


  • user icon

    René Moawad beatiful post thanks!

    29.10.2014


René Moawad
René Moawad
René Moawad konusunu görüntülemektesiniz.
René Moawad nedir, René Moawad kimdir, René Moawad açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...