Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı


Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı (İngilizce: Redwood National and State Park) Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinin kuzey kıyıları boyunca uzanan bir ulusal parkdır. Park etkileyici uzun ağaçların bulunduğu orman ile kaplıdır. Parkta (1968 yılında kurulmuş) Del Norte Sahili, 133.000 dönüm (540 km²) Jedediah Smith ve Prairie Creek kombineleri ile Redwoods Eyalet Parkından (1920 lerden kalma) oluşmaktadır. Tamamı Del Norte ve Humboldt ilçeleri içinde bulunan dört parkla birlikte, en az 38.982 dönüm kıyı şeridinde %45'i koruma altındaki Sekoya ağaçları bulunur. 2006 yılında 700 ila 800 yaşında olduğu değerlendirilen, 115,8 metre uzunluğunda Dünyanın en uzun ağacı olan dev sekoya burada bulunmuştur. Ağaçların yanı sıra parkta diğer yerli flora, fauna, mera, çayır ile nehirler ve dereler bulunmaktadır. Parkın 60 km. uzunluğundaki sahil şeridi de parkın dikkat çekici unsurudur. .

Ulusal parkta, en çok Kuzey Deniz aslanı, Kral somon, Kuzey benekli baykuş, Kel kartal ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Kahverengi pelikan dikkat çekmektedir.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Filmler
 • 3 Resimler
 • 4 Ayrıca bakınız
 • 5 Kaynakça
 • 6 Diğer referanslar
 • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Yerli Amerikalılar bugün park alanında yaşamalarına rağmen, yapılan arkeolojik araştırmalar neticesinde bölgeye yaklaşık 3.000 yıl önce geldikleri görülmektedir. Günümüzde Yurok, Tolowa, Karok, Chilula ve Wiyot yerli gruplarının bölge ile tarihsel bağı bulunmaktadır. 1852 yılında yapılan nüfus sayımında, Yurok yerli halkının bölgede 55 köyde 2.500 nüfusu bulunduğu belirlenmiştir. Yerli halkın yaşamlarında tekne, ev ve küçük köyler inşa etmek için bolca sekoya ağacı kullandıkları, bol tahıl ürünü tükettikleri tespit edilmiştir. Binaların yapımında yan yana konulmuş kalaslar deriyle birleştirilmiş, çatıya bakan ahşap kirişler oyulmuş ve üst kısımdan bu çentiklere çatı kalasları bağlanmıştır. Uzaktan kuş yuvasını andıran yapıların kapıları yuvarlak bir şekilde küçük olarak yapılmıştır. Çatı ağaçları sık eğimli halde bağlanmıştır.

Birleşmiş Milletler 5 Eylül 1980 yılında Redwood Ulusal Parkını UNESCO Dünya Miras Listesine ekledi ve dünya mirası olarak belirledi. Değerlendirme komitesi, parkta 4.500 yıllık 50 Prehistorik arkeolojik alan bulunduğunu kaydetti.

Filmler

Park, çok fazla sayıda filmin çekilmesinde plato olarak kullanılmıştır. Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü, Jurassic Park gibi pek çok film parkın değişik yerlerinde çekildi.

Resimler

Redwood Ulusal Parki'nda Sekoya ağaçları korusu


Ayrıca bakınız

 • ABD'deki ulusal parklar listesi

Kaynakça

 1. ^ *Redwood Ulusal ve Eyalet Parkları. "2011 Ziyaretçi Kilavuzu" (PDF). http://www.nps.gov/redw/planyourvisit/loader.cfm?csModule=security/getfile&PageID=435946.  (2 Ocak 2011).
 2. ^ "Dünyanın en dev ağacı" mailce (2 Ocak 2012)
 3. ^ *Ulusal Park Hizmetleri. "Redwood Kızılderilileri". http://www.nps.gov/history/history/online_books/redw/history1a.htm.  (2 Ocak 2011).
 4. ^ *Edward, Castillo (1998). "Redwood Kızılderilileri". Kaliforniya doğal Amerikan mirası komisyonu. http://ceres.ca.gov/nahc/califindian.html.  (2 Ocak 2011).

Diğer referanslar

 • Ulusal Park Hizmeti. "Redwood Ulusal ve Eyalet Parkları". http://www.nps.gov/redw/.  (2 Ocak 2011).
 • Redwood Ulusal ve Eyalet Parkları. "2011 Ziyaretçi Klavuzu" (PDF). http://www.nps.gov/redw/planyourvisit/loader.cfm?csModule=security/getfile&PageID=435946.  (2 Ocak 2011).
 • Kaliforniya, Redwood: Redwood Ulusal ve Eyalet Parkları için ziyaretçi klavuzu. Kaliforniya: Interior Dept., National Park Service, Division of Publications. 1997. ISBN 0-912627-61-1. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Resmi "Ulusal Park Hizmeti" websitesi (İngilizce)
 • Vikiyolculuk'da Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı gezi rehberi (İngilizce)Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı Hakkında Bilgi

Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı

Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı
Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı

Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı Hakkında Video


Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı konusunu görüntülemektesiniz.
Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı nedir, Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı kimdir, Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru