Sun . 19 Nov 2019
RU | UK | KK | BE | EN |

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası


DoğrulukGörüldü

Şuraya atla: kullan, ara

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevinin bitmesi üzerine ve 2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumunda halk tarafından seçilmesi kararı alındıktan sonra AK Parti 1 Temmuz 2014'de adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğu açıklamıştır. Açıklamadan sonra daha çok Türkiye'nin büyükşehirlerinde mitingler yapılmıştır. 10 Ağustos 2014'de Recep Tayyip Erdoğan %51.8 oyla birinci çıkarak Türkiye'nin 12. cumhurbaşkanı olmuştur.

İçindekiler

 • 1 Adaylığı'nın Açıklanması ve Adaylık Süreci
  • 1.1 Logo
  • 1.2 Mitingler ve Seçilmesi
 • 2 Devralması

Adaylığı'nın Açıklanması ve Adaylık Süreci

30 Mart 2014'de yapılan yerel seçimlerinden sonra gözler Ağustos 2014'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriydi. CHP, MHP ve 14 diğer siyasi parti Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP ve 4 diğer siyasi parti Selahattin Demirtaş'ı destekledi. Recep Tayyip Edoğan'ı AK Parti ve Anavatan Partisi dekteklemiştir. 1 Temmuz 2015'de ATO Kongre merkezinde düzenlenen toplantıda yaklaşık 4 bin kişi katılırken Erdoğan'ın adaylığı Mehmet Ali Şahin tarafından açıklandı. Sloganlar, ''Milli irade, milli güç'' ve ''Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'' gibi birkaç slogan daha kullanıldı. Adaylık sürecinden 9 Ağustos 2014'e kadar Recep Tayyip Erdoğan için 55 milyon 260 bin 778 TL bağış yapıldığı öğrenildi.

Seçimde Kullanılan Logo

Logo

Logo yapılması Barack Obama'nın 2008 Başkanlık seçiminde kullandığı logoya benzetilerek yapıldığı iddia edildi. Logo'nun anlamının "tünelin ucundaki ışık" olduğu belirtildi.

Renklerin Anlamı :

 • KIRMIZI : Güneşin doğuşunu, yükselişini, sıcaklığı, samimiyeti, gücü, kararlılığı ve Türk bayrağının kırmızısını ifade ettiği öğrenildi.
 • BEYAZ : Barışı, kardeşliği, birliği, tevazuyu, iyiliği anlatır. İstikrarı, devamlılığı ve Türk bayrağındaki beyazı ifade ettiği öğrenildi.
 • KOYU MAVİ : Gökyüzünün enginliğini, hedeflerin büyüklüğünü, güvenirliliği, saygınlığı, karizmayı ve bağlılığı ifade ettiği öğrenildi.

Mitingler ve Seçilmesi

Recep Tayyip Erdoğan daha çok büyükşehirlerde mitingler yapmıştır. Mitinglerde Logo ve Erdoğan resimleri üzerinden sloganlar söylenmiştir. Recep Tayyip Erdoğan %51.8 oyla 10 Ağustos 2014'deki seçimde Türkiye'nin halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanı Seçilmesi'nin Ardından AK Parti Genel merkezinde balkon konuşması yaparak halka teşekkür etmiştir.

Devralması

Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ağustos 2014'de Cumhurbaşkanı mazbatasını dönemin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten alarak TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek, görevine resmi olarak başlamıştır.. Yemin töreninin ardından Anıtkabir'i ziyaret edenRecep Tayyip Erdoğan, burada düzenlenen törenin ardından, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen devir teslim töreniyle görevi Abdullah Gül'den devraldı. Devralırken Abdullah Gül ile Erdoğan konuşma gerçekleştirmiş ve Erdoğan, Gül'e devlet şeref madalyası takmıştır.

 1. ^ http://www.aksam.com.tr/siyaset/iste-cumhurbaskani-adaylarina-yapilan-bagis-miktari/haber-330495


Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası Hakkında Bilgi

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası


 • user icon

  Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası beatiful post thanks!

  29.10.2014


Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası
Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası
Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası konusunu görüntülemektesiniz.
Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası nedir, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası kimdir, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı kampanyası açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...