Rated R


Rated R, Barbadoslu R&B şarkıcısı Rihanna'nın 23 Kasım 2009'da Def Jam Recordings etiketiyle yayımladığı dördüncü stüdyo albümüdür. Albümün ilk single'ı "Russian Roulette", Chuck Harmony ve Ne-Yo tarafından yazıldı ve bestelendi ve 20 Ekim 2009'da piyasaya çıktı. Albümün ilk haftasında Amerika Birleşik Devletleri çapında 180.000 ila 200.000 arasında satması beklenmektedir. Bu kayıt, Rihanna'nın Parental Advisory uyarısı barındıran ilk albümüdür. Ancak, bu etiketi barındıran birçok albüm gibi bunun da düzenlenmiş baskısı mevcuttur. İngiltere'de yalnızca bu düzenlenmiş baskı dijital ortamdan satın alınabilmektedir.

Konu başlıkları

 • 1 Genel
 • 2 Kayıt
 • 3 Kapak tasarımı
 • 4 Yayımlanma
 • 5 Single'lar
 • 6 Parça listesi
 • 7 Listeler
 • 8 Yayımlanma tarihleri
 • 9 Kaynakça

Genel

Rihanna'nın önceki albümü Good Girl Gone Bad (2007), ticarî anlamda başarılı oldu ve müzik eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Albümden, "Umbrella"nın da aralarında bulunduğu ve listelerde ilk ona giren beş hit—üç ABD'de liste başı olmuş hit—yayımlandı. Rated R albümüyle ilgili olarak, Chris Brown hakkında bir şarkının yer alıp almayacağı konusunda değişik görüşler ortaya atıldı. Rihanna için daha önce de şarkılar yazmış olan Ne-Yo, "Rihanna için bir Chris Brown şarkısı" yazmayacağını ifade etti. Fakat Rihanna daha sonra Cold Case Love adlı şarkısını Chris Brown için yazdığını ifade etmiştir.Bunun nedenini "durumun şarkı söylemeyi ya da yazmayı gerektirmediğini düşünmesi" olarak açıkladı. Albümün ilk single'ının prodüktörü Chuck Harmony, ne olursa olsun "Rihanna dönüş single'ını çıkardığında insanların hemen bunun Chris Brown hakkında olacağını düşüneceklerine" inandığını ifade etti.

Akon gittikçe rahatladığını ve "kızgın bir Rihanna istemediğini" anlatırken; Ne-Yo bir röportajında "bu kez huzursuz ve neredeyse daha kızgın bir Rihanna bekleyin" dedi. Daha sonra albümün "alışılmış Rihanna'dan kesinlikle daha sinirli olduğunu" söyledi ve albümü "özgürlüğüne kavuşmuş" olarak niteledi. Rihanna ile çalışmış olan Justin Timberlake, sanatçının "biraz daha büyüdüğünü ve artık söyleyebilecek bir şeyleri olduğunu" ifade etti. Good Girl Gone Bad albümünün büyük başarısından ötürü Rihanna'nın "bir sound'a ya da akıma göre sınıflandırılmadığından" emin olarak istediğini de söyledi ve ekledi: "Son kayıtla sahneye çok sıkı girdi — şarkılar listelerde etkileyici olmak zorunda. Bence onun yaptığı en akıllıca şey daha önceden yaptığı şeylere benzemeye çalışmak yerine yol almaktır." İlk single "Russian Roulette"in prodüktörü Chuck Harmony, şarkının "albümün geri kalanının göstericisi" olmadığını ifade etti. Harmony, şarkının ve albümün "Rihanna'nın bir sanatçı olarak büyümesinin bir yansıması" olduğunu ve "onu kesinlikle başka bir seviyeye taşıyacağını" da sözlerine ekledi. Christopher "Tricky" Stewart, The-Dream ile birlikte katkıda bulundukları şarkının yüksek tempolu bir kulüp şarkısı olduğunu ifade ederken; albümün Rihanna'nın önceki çalışmalarından farklı olduğunu da söyledi.Lady GaGa Rihanna'nın bu albümündeki duruşundan dolayı çıkaracağı dördüncü stüdyo albümünde Rihanna ile düet yapmak istediğini belirtmiştir. Rihanna Lady Gaga ile çok başarılı olabiliriz demiştir. Bu ikili şu an beraber turne aşamasındadır.

Kayıt

2009 yılı başında Rihanna, albüm için şarkılar yazmaya başladı. Rihanna albüm için çeşitli söz yazarları ve yapımcılarla çalıştı. Bunlar arasında Chuck Harmony, The-Dream, Christopher "Tricky" Stewart, Chase & Status, Stargate, Demo ve Justin Timberlake yer aldı. Stargate, bu iş birliğinin kendileri için ""ödüllendirici" ve "ilham verici" olduğunu ifade ettiler. Mart 2009'da Rihanna, Adonis Shropshire ile çalışmaya başladı.

Rihanna yaz boyunca Chuck Harmony ve Ne-Yo ile birlikte şarkılar kaydetti ve söz yazımı sürecinde daha geniş rol oynadı. Çok sayıda şarkı üzerinde birlikte çalıştılar, ancak Ne-Yo hangi şarkıların albüme konulacağını bilmiyordu. Birlikte çalışırken Ne-Yo; Rihanna'nın yıllar önce çalıştığı kızla aynı olmadığını fark ettiğini ve onun şimdi daha rahat olduğunu ifade etti. Rihanna albüm için anlam taşıyan karanlık şarkılar istedi. Harmony bununla ilgili olarak "ona üç dakikalık bir şarkı değil, bir film vermek istedim." dedi. Ne-Yo ve Harmony şarkının "biraz daha karanlık ... biraz daha huysuz ... biraz daha hastalıklı" olması gerektiğini düşündüler.

Rihanna, daha sonra kayıtlara prodüksiyon ikilisi Chase & Status ile devam etti. Ekibin şarkılarından biri olan "Saxon"u dinledikten sonra Rihanna, Chase & Status ile irtibata geçti. Çünkü baterilerin duygusunu sevdi ve kendi albümü için de böyle bir şey istedi. Rihanna, ekiple birlikte gizli bir yerde birkaç hafta boyunca çalıştı. Ekim 2009'da Rihanna, Tricky Stewart ve The-Dream ile birlikte çalışmaya başladı. Ayrıca, bir MTV röportajında RJ adında yeni bir söz yazarı ile çalıştığını ifade etti. Stewart, albüm için The-Dream ile yaptığı tek şarkıdan çok memnun olduğunu söyledi, ancak daha sonra The-Dream, MTV'ye albüm için iki şarkı yaptıklarını söyledi: "Hard" ve "Rockstar 101". Soulja Boy Tell 'Em albümde bir şarkıya konuk olacağını söyledi, ancak o şarkı albüme konulmadı. Slash, "Rockstar 101" parçasında gitar çaldı. Ester Dean, "Rude Boy" şarkısının yazımına katkıda bulundu.

Kapak tasarımı

8 Ekim 2009'da Rihanna, Berlin'de üzerinde iç çamaşırı ve beyaz kürk mantoyla fotoğraflar çektirdi. Fotoğraflar moda fotoğrafçısı Ellen von Unwerth tarafından çekildi: "Rihanna albümün görünüşü için yeni bir şeyler yaratmak istiyordu." von Unwerth, Rihanna'nın çekimin her yönüyle ilgilendiğini ve sınırları genişletmeye hazır olduğunu belirtti. Albüm kapağı 27 Ekim 2009'da yayınlandı. Kapakta karamsar ve dalgın bir poz veren Rihanna; eliyle sağ gözünü kapatmakta ve her parmağında bir yüzük bulunmaktadır. Siyah-beyaz albüm kapağı, Grace Jones'un 1980 albümlerinin kapaklarıyla karşılaştırılmaktadır.

Yayımlanma

Albüm, 23 Kasım 2009'da Kuzey Amerika ve İngiltere'de yayımlandı. 15 Ekim 2009'da Rihanna, resmî web sitesinde bir resim ile birlikte bir açıklama yayınladı: "The Wait is Ova. Nov 23 09" (Bekleyiş sona eriyor. 23 Kasım 2009). Aynı hafta, sitede yorumsuz bir geri sayım saati yer aldı. Albümün ilk single'ı 20 Ekim 2009'da yayımlandı.

Single'lar

"Russian Roulette", ilk single olarak 3 Kasım 2009'da ABD'de ve 23 Kasım'da İngiltere'de piyasaya çıktı. "Russian Roulette", Billboard Hot 100 listesine yüz numaradan giriş yaptı ve listede dokuzuncu sıraya yükselerek Rihanna'nın kariyerinde ilk ona giren on ikinci şarkısı hâline geldi. Ayrıca şarkı, sekiz farklı listede ilk ona girmeyi başarırken; sanatçının Norveç'te birinci sıraya oturan ilk şarkısı oldu.

"Hard", ikinci single olarak 10 Kasım 2009'da ABD'de çeşitli radyolarda çalınmaya başladı.Klibi ise ilk kez VH1 ve MTV kanallarında 17 Aralık'da yayınlanmaya başladı. Young Jeezy vokallerinin de bulunduğu single'ın kapağı 10 Kasım'da yayınlandı. 28 Kasım 2009 tarihi itibariyle Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs listesinde on yedi numaraya yükseldi.

Parça listesi

Standart basım
No. Başlık Söz yazar(lar)ı Yapımcı(lar) Süre
1. "Mad House"   Makeba Riddick, Will Kennard, Saul Milton, Robyn Fenty Chase & Status 1:34
2. "Wait Your Turn"   James Fauntleroy II, Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen, Will Kennard, Saul Milton, Takura Tendayi, Robyn Fenty Stargate, Chase & Status 3:46
3. "Hard" (Young Jeezy ile) Terius Nash, Christopher Stewart, Robyn Fenty, Jay Jenkins The-Dream, Tricky Stewart 4:10
4. "Stupid in Love"   Shaffer Smith, Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen Stargate, Ne-Yo 4:01
5. "Rockstar 101" (Slash ile) Terius Nash, Christopher Stewart, Robyn Fenty The-Dream, Tricky Stewart 3:58
6. "Russian Roulette"   Shaffer Smith, Charles Harmon Chuck Harmony, Ne-Yo 3:47
7. "Fire Bomb"   James Fauntleroy II, Brian Kennedy, Robyn Fenty Brian Kennedy 4:17
8. "Rude Boy"   Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen, Esther Dean, Makeba Riddick, Robert Swire, Robyn Fenty Stargate, R. Swire 3:42
9. "Photographs" (will.i.am ile) William Adams, Jean Baptiste, Michael McHenry, Allan Pineda will.i.am 4:46
10. "G4L"   Will Kennard, Saul Milton, James Fauntleroy II, Robyn Fenty Chase & Status 3:59
11. "Te Amo"   Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen, James Fauntleroy II, Robyn Fenty Stargate 3:28
12. "Cold Case Love"   Justin Timberlake, Robin Tadross, James Fauntleroy II The Y's 6:04
13. "The Last Song"   James Fauntleroy II, Brian Kennedy, Ben Harrison, Robyn Fenty Brian Kennedy, Ben Harrison 4:16
Nokia Comes With Music bonus parça
No. Başlık Söz yazar(lar)ı Yapımcı(lar) Süre
14. "Hole In My Head" (Justin Timberlake ile) James Fauntleroy II The Y's 4:06
 • ABD'de iTunes Store üzerinden satın alındığında; "Wait Your Turn" ve "Russian Roulette" video klipleri de içinde gelmektedir.

Listeler

Liste (2009) Tepe
noktası
Avustralya 15
Belçika (Flanders) 31
Belçika (Valonya) 32
Hollanda 22
İrlanda 9
İsviçre 2
Ülke Sağlayıcı Derecelendirme Satış
miktarı
Birleşik Krallık BPI Altın 100.000+

Yayımlanma tarihleri

Ülke Tarih Etiket(ler) Format
Belçika 18 Kasım 2009 Def Jam Recordings CD, dijital indirme
İrlanda 20 Kasım 2009
Avustralya
Almanya
Polonya November 21, 2009
Birleşik Krallık 23 Kasım 2009 Mercury Records
Amerika Birleşik Devletleri Def Jam Recordings
Danimarka
Kanada
Brezilya 24 Kasım 2009 Universal Music Group
İspanya
Arjantin 26 Kasım 2009
Şili

Kaynakça

 1. ^ "Rihanna trägt jetzt Stacheldraht". Viva. 2009-10-22. http://www.viva.tv/Stars/NewsDetail/id/2151285. Erişim tarihi: 2009-10-26.  (Almanca)
 2. ^ "Rihanna - Russian Roulette (CD, Single, Ltd) at Discogs". Discogs.com. 2009-11-13. http://www.discogs.com/Rihanna-Russian-Roulette/release/2012446. Erişim tarihi: 2009-11-26. 
 3. ^ a b "Rihanna Teams With Ne-Yo For Ominous “Rated R” Single “Russian Roulette”". Rolling Ston. 2009-10-22. http://www.rollingstone.com/rockdaily/index.php/2009/10/20/rihanna-teams-with-ne-yo-for-ominous-rated-r-single-russian-roulette/. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 4. ^ "Rihanna reveals new single, 'Russian Roulette'". Los Angeles Times. News Corporation. October 20, 2009. http://latimesblogs.latimes.com/music_blog/2009/10/rihanna-reveals-russian-roulette.html. 
 5. ^ "ONE-DAY SALES: Boyle’s Over 600k, Lambert 200k+, Rihanna, Gaga, Shakira Debut". HitsDailyDouble. http://www.hitsdailydouble.com/news/newsPage.cgi?news07851m01. Erişim tarihi: 2009-11-25. 
 6. ^ "Good Girl Gone Bad (2007): Reviews". Metacritic. http://www.metacritic.com/music/artists/rihanna/goodgirlgonebad?q=rihanna. Erişim tarihi: 2009-11-24. 
 7. ^ a b Rodriguez, Jayson (2009-07-22). "Ne-Yo Won't Write A 'Chris Brown Bash Song' For Rihanna". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1616737/20090722/ne_yo.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 8. ^ a b c d Vena, Jocelyn (2009-10-21). "Rihanna May Have Released 'Russian Roulette' For 'Shock Value,' Producer Says". MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1624350/20091021/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 9. ^ Malkin, Marc (2009-09-14). "Rihanna: Angrier, Edgier and Ready to Roar?". E! (E! Online). http://www.eonline.com/uberblog/b143993_Rihanna__Angrier__Edgier_and_Ready_to_Roar_.html. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 10. ^ "Ne-Yo calls Rihanna “liberated”". In Touch. 2009-10-07. http://www.intouchweekly.com/2009/10/neyo_rihanna_is_liberated.php. Erişim tarihi: 2009-10-07. 
 11. ^ a b c Vena, Jocelyn (2009-10-19). "Justin Timberlake Says Rihanna's New Songs Are 'Awesome'". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1624198/20091019/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 12. ^ a b c Vena, Jocelyn (2009-04-23). "Rihanna Recording 'Inspiring' New Tracks With Producers Stargate". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1609873/20090423/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-23. 
 13. ^ Vozick-Levinson, Simon (2009-04-23). "Rihanna recording new music with Stargate". Entertainment Weekly. http://news-briefs.ew.com/2009/04/23/rihanna-stargat/. Erişim tarihi: 2009-10-23. 
 14. ^ "Rihanna's New Album Is 'Rated R'". Billboard.com. 2009-10-20. http://www.billboard.com/news/rihanna-s-new-album-is-rated-r-1004024248.story#/news/rihanna-s-new-album-is-rated-r-1004024248.story. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 15. ^ a b "Rihanna Team Promises “Big Beats and Big Bass” on Next LP". Rolling Stone. 2009-10-16. http://www.rollingstone.com/rockdaily/index.php/2009/09/22/rihanna-team-promises-big-beats-and-big-bass-on-next-lp/. Erişim tarihi: 2009-10-16. 
 16. ^ Daniels, Karu F. (2009-03-09). "Rihanna: "Easing Back Into" Recording Process". http://www.bvnewswire.com/2009/03/09/rihanna-easing-back-into-recording-process/. Erişim tarihi: 2009-10-25. 
 17. ^ Daily News Staff Writer (2009-03-09). "Back to work: Rihanna records music after alleged Chris Brown assault". Daily News. http://www.nydailynews.com/gossip/2009/03/09/2009-03-09_back_to_work_rihanna_records_music_after.html. Erişim tarihi: 2009-10-25. 
 18. ^ Roberts, Steven (2009-10-20). "Ne-Yo Says 'World Get Ready' For New Rihanna Album". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1624218/20091019/story.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-26. 
 19. ^ a b Vena, Jocelyn (2009-10-23). "Ne-Yo Says It Was 'Refreshing' working With Rihanna On New LP". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1624521/20091022/index.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-25. 
 20. ^ Vena, Jocelyn (2009-10-22). "Rihanna 'Took A Chance' With Ne-Yo For 'Russian Roulette'". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1624467/20091022/ne_yo.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-23. 
 21. ^ a b Vena, Jocelyn (2009-08-12). "Chase & Status Confirm Rihanna Collaboration". MTV UK (MTV Networks Entertainment Group). http://www.mtv.co.uk/artists/rihanna/news/141164-chase-status-confirm-rihanna-collaboration. Erişim tarihi: 2009-10-27. 
 22. ^ Vena, Jocelyn (2009-10-06). "Rihanna To Reunite With 'Umbrella' Producer Tricky Stewart This Month". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1623181/20091006/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-23. 
 23. ^ Lazerine, Devin. "Tricky Stewart: Rihanna Single Is a ‘Monster’". Rap-Up. http://www.rap-up.com/2009/10/18/tricky-stewart-rihanna-single-is-a-monster/. Erişim tarihi: 2009-10-25. 
 24. ^ a b Reid, Shaheem (2009-10-29). "Rihanna Recruits The-Dream, Young Jeezy For 'Hard' - News Story | Music, Celebrity, Artist News | MTV News". Mtv.com. http://www.mtv.com/news/articles/1625113/20091029/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-11-06. 
 25. ^ Reid, Shaheem (2009-10-30). "Soulja Boy Tell'em To Appear On Rihanna's And Chris Brown's Albums". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1625208/20091030/soulja_boy_tellem.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-30. 
 26. ^ "Ester Dean Writes for Rihanna’s Album". Rap-Up. 2009-11-05. http://www.rap-up.com/2009/11/05/ester-dean-writes-for-rihannas-album/. Erişim tarihi: 2009-11-08. 
 27. ^ McConnell, Donna (2009-10-12). "Rihanna's all fur coat and nude knickers at raunchy photoshoot for new album cover". Mail Online. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1219819/Rihannas-fur-coat-nude-knickers-photoshoot-new-album.html#ixzz0TlHY4xQr. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 28. ^ McConnell, Donna (2009-10-17). "Rihanna goes all-out for new cover". The Star. http://www.thestar.co.za/index.php?fArticleId=5206022. Erişim tarihi: 2009-10-21. 
 29. ^ a b PopEater Staff (2009-10-27). "Rihanna's 'Rated R' Album Cover Debut". PopEater.com. http://www.popeater.com/2009/10/27/rihanna-album-cover-rated-r/. Erişim tarihi: 2009-10-27. 
 30. ^ a b Kaufman, Gil (2009-10-27). "Rihanna Gets Serious On Rated R Album Cover". MTV (MTV Networks). http://www.mtv.com/news/articles/1624888/20091027/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-27. 
 31. ^ Paine, Jake (October 20, 2009). "Rihanna's Rated R Planned For November Release". HipHopDX.com. http://www.hiphopdx.com/index/news/id.9994/başlık.rihanna-s-rated-r-completed-planned-for-november-release. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 32. ^ Itzkoff, Dave (2009-10-20). "Rihanna to Release New Album in November". The New York Times. http://artsbeat.blogs.nytimes.com/2009/10/20/rihanna-to-release-new-album-in-november/. Erişim tarihi: 2009-10-26. 
 33. ^ "Rihanna tweets about new album?". The Press Association. 2009-10-14. http://www.google.com/hostednews/ukpress/article/ALeqM5iokNP4TSRbs1drn2H84XWc2jXbyA. Erişim tarihi: 2009-10-14. 
 34. ^ "Is Rihanna Releasing A New Album On November 23?". MTV. 2009-10-13. http://www.mtv.com/news/articles/1623762/20091013/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-14. 
 35. ^ "Countdown To Rihanna’s New Single (More Than Likely) On". Neon Limelight. 2009-10-17. http://neonlimelight.com/2009/10/17/countdown-to-rihannas-new-single-more-than-likely-on/. Erişim tarihi: 2009-10-17. 
 36. ^ "Is Rihanna Releasing A New Single Tomorrow?". MTV. 2009-10-19. http://www.mtv.com/news/articles/1624128/20091019/rihanna.jhtml. Erişim tarihi: 2009-10-19. 
 37. ^ Up for DiscussionPost Comment (2009-09-14). "Rihanna's 'Roulette' Lands In Hot 100's Top 10". Billboard.com. http://www.billboard.com/news/rihanna-s-roulette-lands-in-hot-100-s-top-1004042315.story#/news/rihanna-s-roulette-lands-in-hot-100-s-top-1004042315.story. Erişim tarihi: 2009-11-23. 
 38. ^ "Rihanna – Hard (ft. Young Jeezy) . Findtheshit. http://www.findtheshit.com/2009/11/10/rihanna-hard-ft-young-jeezy-artiş/. Erişim tarihi: 2009-11-23. 
 39. ^ "Hard - Jeezy". http://www.billboard.com/charts/hot-100#/song/rihanna/hard/14322972. Erişim tarihi: 2009-11-25. 
 40. ^ "Rihanna announces track list for Rated R album | News | Rihanna | Artists | Def Jam". Island Def Jam. 2009-11-02. http://www.islanddefjam.com/artist/news_single.aspx?nid=5565&artistID=7366. Erişim tarihi: 2009-11-06. 
 41. ^ a b "Rihanna - Produktdetails - Rated R - (CD)". Rihanna.de. 2009-10-30. http://www.rihanna.de/releases/detail/product/161301/0/rated-r/. Erişim tarihi: 2009-11-10. 
 42. ^ Rihanna launches new album with Nokia. Nokia.
 43. ^ Rated R pre-order. iTunes.
 44. ^ "Australian Record Industry Assocation". Ariacharts.com.au. http://www.ariacharts.com.au/pages/charts_display.asp?chart=1G50. Erişim tarihi: 2009-11-29. 
 45. ^ . ultratop.be. www.ultratop.be/nl/weekchart.asp?cat=a&year=2009&date=20091128. Erişim tarihi: 2009-11-27. 
 46. ^ . ultratop.be. www.ultratop.be/fr/weekchart.asp?cat=a&year=2009&date=20091128. Erişim tarihi: 2009-11-27. 
 47. ^ Steffen Hung (2009-03-06). "Dutch charts portal". dutchcharts.nl. http://dutchcharts.nl/weekchart.asp?cat=a&year=2009&date=20091128. Erişim tarihi: 2009-11-27. 
 48. ^ ">> IRMA << Irish Charts - Singles, Albums & Compilations >>". Irma.ie. http://www.irma.ie/aucharts.asp#albums. Erişim tarihi: 2009-11-27. 
 49. ^ http://www.bpi.co.uk/certifiedawards/Search.aspx
 50. ^ "RATED R | Music , Music Genres, Pop/Rock : JB HI-FI". Jbhifionline.com.au. http://www.jbhifionline.com.au/music/pop-rock/rated-r/469299. Erişim tarihi: 2009-11-10. 
 51. ^ "Universal Music Polska". Universalmusic.pl. http://www.universalmusic.pl/index.php?atype=item&view=1&id=6108. Erişim tarihi: 2009-11-23. 
 52. ^ "music: Rated R (2009)". hmv.com. http://hmv.com/hmvweb/displayProductDetails.do?ctx=280;1;-1;-1;-1&sku=288448. Erişim tarihi: 2009-11-24. 
 53. ^ "Brazilian release tarih". PoplineBr. http://poplinebr.virgula.uol.com.br/novembro-o-mes-dos-grandes-lancamentos-do-ano-veja-a-lista-de-discos/. Erişim tarihi: 2009-01-11. 
 54. ^ ":: Universal Music Argentina :: Rihanna :: Noticia". Universal Music. http://www.universalmusic.com.ar/noticia-RIHANNA-Presenta-su-nuevo-single-Russian-Roulette#. Erişim tarihi: 2009-10-24. 
 55. ^ "WOW - Tu Portal de Música - Rihanna regresa con Rated R". WOW. http://www.wow.cl/prontus_wow/site/artic/20091022/pags/20091022101410.html. Erişim tarihi: 2009-10-24. Rated R Hakkında Bilgi

Rated R

Rated R
Rated R

Rated R Hakkında Video


Rated R konusunu görüntülemektesiniz.
Rated R nedir, Rated R kimdir, Rated R açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru