Rahmi Arslan


Mustafa Rahmi Arslan veya Evrenoszade Rahmi Bey (d. 28 Haziran 1874 - ö. 7 Temmuz 1947) I. Dünya Savaşı sırasında Aydın Vilayeti Valisi olarak görev yapan Türk devlet adamı.

Hayatı

Selanikli Evrenos ailesine mensup olan Rahmi Arslan, 1874'te Selanik'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Selanik'te tamamladıktan sonra İstanbul'’a giderek burada hukuk öğrenimi gördü. Öğrenim hayatının son yıllarında İttihatçılar'la olan ilişkisi nedeniyle cemiyete üye olmakla suçlanıp, bir süre hapis yattı.

II. Meşrutiyet'in ilanından sonra 1912 Nisan-Ağustos Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda Selanik mebusluğu yaptı. Bir sonraki yıl Aydın Vilayeti'ne vali olarak atandı. 1917'de İstanbul'a döndü ve savaşın bitmesinin ardından tutuklanarak Bekirağa Bölüğü'ne konuldu. İstanbul'un İngilizler tarafından işgal edilmesinden sonra diğer 144 kişi ile beraber Malta'daki Polverista kampına sürgün edildi. 1921 yılında İngiliz esirlerle yapılan mübadeleye kadar Malta'da kaldı. Türkiye'ye döndükten sonra ticaretle uğraşmaya başladı. 1934'te yürürlüğe giren Soyadı Kanunu ile birlikte Arslan soyadını aldı.

Rahmi Arslan, 7 Temmuz 1947'de İstanbul'da vefat etti ve Feriköy Mezarlığı'na defnedildi. Ölümünden 62 yıl sonra torunu Melekşah Arslan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak dedesinin kabrinin Abide-i Hürriyet'e nakledilmesini istedi. Aralık 2009'da belediye bu başvuruyu kabul etti ve Feriköy Mezarlığı'ndan alınan kemikler, Rahmi Arslan'ın eniştesi olan Mithat Şükrü Bleda'nın yanına defnedildi.

Rahmi Arslan'ın Abide-i Hürriyet'te bulunan kabri.

Rahmi Arslan'ın adına İzmir'in Buca ilçesinde 1956 yılında açılan Vali Rahmi Bey İlkokulu adında bir okul bulunmaktadır. Yine aynı ilçede Vali Rahmi Bey Mahallesi de yer almaktadır.

Kaynakça

Wikimedia Commons'ta Rahmi Arslan ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  1. ^ a b "Members of the Meclis-i Mebusan, 1912". Msu.edu. http://coursesa.matrix.msu.edu/~fisher/hst373/Meclis-iMubasan1912.htm. Erişim tarihi: 11 Ocak 2013. 
  2. ^ a b c d e f "Vali Rahmi Bey (.doc)". Valirahmibey.k12.tr. http://www.valirahmibey.k12.tr/FileUpload/op225275/File/okulun_tarihcesi.doc. Erişim tarihi: 11 Ocak 2013. 
  3. ^ a b Bardakçı, Murat (27 Aralık 2009). "İttihatçı liderin 62 yıllık vasiyeti ancak bu hafta yerine getirildi". Haberturk.com. http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/224185-ittihadci-liderin-62-yillik-vasiyeti-ancak-bu-hafta-yersne-getirildi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2013. 


Rahmi Arslan Hakkında Bilgi

Rahmi Arslan

Rahmi Arslan
Rahmi Arslan

Rahmi Arslan Hakkında Video


Rahmi Arslan konusunu görüntülemektesiniz.
Rahmi Arslan nedir, Rahmi Arslan kimdir, Rahmi Arslan açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru