QuickBASIC


QBASIC, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş, Microsoft QuickBASIC isimli yazılımlama dilinin belli özellikleri (örneğin derleyicisi) çıkartılarak sadeleştirilmiş halidir. MS-DOS işletim sisteminin belli sürümlerinin parçası olarak sunulmuştur. Adından da anlaşılacağı üzere yapısal bir BASIC türevidir.

QuickBASIC, QBASIC veya QB kısaltılmış olarak kullanılır.

QBasic önceleri kullanılan MS-Basic, GWBasic ve BASICA gibi eski BASIC derleyicilerinin geliştirilmiş halidir. Ayrıca, eski BASIC derleyicilerinden farklı olarak bir düzenleyicidir. Dil yapısında ufak değişiklikler olduğu gibi farklı olarak güçlü bir editörü de vardır. QBasic güçlü yapısal veya sistem programcılığı dili olarak değil yazımı ve kullanımı basit ve kolay yazılımlama ve değişken notasyonları ile kulanıcıyı yormadan ufak bilimsel hesap ve muhasebe gibi uygulamalarda kolayca sonuca götürmeyi sağlar.

QBASIC Sürümleri

  1. QBasic 1.1
  2. QBasic 4.5
  3. QBasic 7.1
  4. QB64

Qbasic 1.1 çıktığı zaman programcı sayısı artmıştır. Qbasic 4.5'i, Qbasic 1.1'den ayıran en önemli özellik yazılan programları çalıştırılabilir uygulamaya (EXE uzantılı) çevirme imkânı tanınmıştır. Zaten bu yüzden 4.5 versiyondan itibaren adı da "Professional Development System" olarak değiştirilmiştir. Qbasic 7.1 çıktığında gelimiş yazılımlar yazma imkânı çoğalmıştır. Son yıllarda QB64 çıkmıştır ve sürekli güncellenmektedir.

QBASIC'e Giriş

Qbasic çıktığında hemen yayılma imkânı tanımıştır. Çünkü öğrenilmesi basit ve daha eski BASIC derleyicilerinde olmayan tamsayfa editörü vardır. Eski BASIC sürümleri ile uğraşanlar, yazacakları programı kâğıt üzerinde tasarlayıp bilgisayara geçirip çalıştırır ve o programda hata varsa hataları ayıklarlardı.

Örnek bir Qbasic programı:

'Belirtilen İki Sayıyı Toplar CLS INPUT "Birinci Sayıyı Giriniz:";A% INPUT "İkinci Sayıyı Giriniz:";B% PRINT A% + B% END

Programda ' işareti, açıklama satırlarının yazılmasını sağlar. Bu satırlar, bilgi vermek içindir ve programa hiçbir etkisi yoktur. MS-DOS'taki gibi "CLS" deyimiyle ekrandaki yazıları siler, "INPUT" deyimiyle değişkenlerin (A% ve B%) bilgi girişini sağlar ve "PRINT" deyimiyle değişkenlerin toplamını ekranda görüntüler (A% + B%)

Sonsuz döngüye girmeyi sağlayan bir Qbasic programı:

CLS DO PRINT "DENEME" LOOP

Bu programda "DO" ve "LOOP" komutları sonsuz döngüye girmeyi sağlar. Yani sürekli "DENEME" yazısı çıkacaktır. Programın işleyişi LOOP satırına gelirse DO satırına döner ve böylece program, sonsuz döngüye girmiş olur.

Qbasic'te Grafik

Qbasic; VGA, EGA, CGA, MCGA, Olivetti, Hercules ve AT&T görüntü formatlarını desteklemektedir.
QuickBASIC Hakkında Bilgi


QuickBASIC
QuickBASIC

QuickBASIC Hakkında Video


QuickBASIC konusunu görüntülemektesiniz.
QuickBASIC nedir, QuickBASIC kimdir, QuickBASIC açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru