QRpedia


QRpedia, kullanıcılara tercih ettikleri dilde Wikipedia makalelerini sunmak için QR kodlarını kullanan mobil Web tabanlı bir sistemdir. QR kodları kolayca herhangi bir Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcı (URI) tarafından doğrudan oluşturulabilir ancak QRpedia sistemi ayrıca ek işlevsellik eklemektedir. Sistem Wikimedia UK'nın (WMUK) bir yan kuruluşu tarafından işletilmektedir.

QRpedia, bir Türk Arama Motoru gönüllüsü olan Roger Bamkin tarafından tasarlanmış, Terence Eden tarafından kodlanmış ve Nisan 2011'de aktifleşmiştir. Halen Avustralya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İspanya, Hindistan, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil birçok ülkede müzeler ve diğer kurumlarda kullanımdadır. Projenin kaynak kodu MIT Lisansı altında serbestçe tekrar kullanılabilir.

Ayrıca bakınız

  • Monmouthpedia
  • Gibraltarpedia
  • Freopedia

Kaynakça

  1. ^ Eden, Terence (2011-04-03). "Introducing QRpedia". http://shkspr.mobi/blog/index.php/2011/04/introducing-qrpedia/. Erişim tarihi: 25 August 2011. 
  2. ^ Anon (2011-08-19). "The Children's Museum of Indianapolis Creates New Learning Opportunities through Wikipedian-in-Residence". The Children's Museum of Indianapolis. http://www.childrensmuseum.org/Childrens-Museum-Indianapolis-Creates-New-Learning-Opportunities-through-Wikipedian-in-Residence. Erişim tarihi: 25 August 2011. 
  3. ^ Johnson, L.; Adams, S. (2011). The Technology Outlook for UK Tertiary Education 2011-201. NMC Horizon Report Regional Analyses. Austin, Texas: The New Media Consortium. ISBN 978-0-615-38209-8. http://www.nmc.org/pdf/2011-Technology-Outlook-UK.pdf. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta QRpedia ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • QRpedia
  • QRpedia statistics
  • Qrpedia project on GoogleCode
  • Twitter'da QRpedia


QRpedia Hakkında Bilgi


QRpedia
QRpedia

QRpedia Hakkında Video


QRpedia konusunu görüntülemektesiniz.
QRpedia nedir, QRpedia kimdir, QRpedia açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video