Pulpınar, PınarbaşıPulpınar
—  Köy  —
Kayseri
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Nüfus (2007)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=251366
 - Toplam 16
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710
Kayseri ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=251366

Pulpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Alt yapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Oğuzların Avşar boyundandır.

Köy 1800-1900 yıllarında Avşar boyunun göçerlikten yerleşik düzene geçmesiyle kurulmuştur. Köyün ilk adı Emberlerdir. Köy kurucusu Ember Ağadan alır adını.Daha sonra Köy yakınından çıkan kaynak suyundan adını almıştır ve pulpınar olarak değişmiştir. Köy iki mahalleden oluşur güneyinde sittiler ve kuzeyi emberlerdir. Sittiler mahallesi Sittioglu ailesinin Kahramanmaras`in Tanir Kasabasi ve cevresinden göcüp gelmesi ile oluşmuştur. Topal lakapli Hasan Sitti ve kardesi sittioğullarının öndegelen büyükleridir.

Köy sınırları içinde Dedeman Maden işletmeciliği faaliyet göstermektedir. Köy halkının büyük bir kısmı ilçe ve şehirde ikamet etmekte olup yaklaşık 90 hane kadar olmuştur. Köy Sittioğulları, Kaltakkıranlar, Yilmazlar, Arapağalar(kılıç)Muhacirler, Püsçüler ve Hocalar kabilelerinden oluşur.

Kültür

Avşar boyunun gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkın eskiye dayanan halada günümüzde devam eden köklü gelenek ve göreneklere sahiptir.Ölenlerin arkasından ağıt yakmaları, düğünleri (Davul zurna eşliğinde Avşar halayları), Yemekleri; Avşar Pilavı, Tarhana Çorbası, İçli Köfte, Avşar kömbesi(ekmeği) sumsuk oyunu, sinsin oyunu, okuyuntu gönderme kültür ögelerinden bazılarıdır.

Coğrafya

Kayseri iline 85 km, Pınarbaşı ilçesine 25 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Büyük Karamanlı, güneyinde Elmalı ve Artmak, batısında Halevik(Çakılkaya)ve Paşalı Doğusunda Kızılören ve Kömarmut köyleri bulunur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 16
2000 72
1997 60

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Dedeman şirketinin işlettiği maden işletmesi bulunur. Köylüler cevre köy ve sehir merkezine tasinmistir. İnsanlarının çoğu eğitimli olarak değişik il ve ülkelerde çalışmakatadır. Cevre köylerde yasayan birçok kişi burada is bulmus ve geçimini sağlamaktadir. köydeki araziler verimli toraklardan oluşmaktadır. Bu topraklar ya toprak sahipleri ya da icar(kiralama) yoluyla hepsi işlenmekte ve üretime katkıda bulunmaktadır.

Alt yapı bilgileri

Köyde ilköğretim yoktur. Taşımaçılık yoluyla Pınarbaşı ilçesindeki bölge yatılı okuluna gidilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Pulpınar, Pınarbaşı Hakkında Bilgi

Pulpınar, Pınarbaşı

Pulpınar, Pınarbaşı
Pulpınar, Pınarbaşı
Pulpınar, Pınarbaşı konusunu görüntülemektesiniz.
Pulpınar, Pınarbaşı nedir, Pulpınar, Pınarbaşı kimdir, Pulpınar, Pınarbaşı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video