Potemkin (zırhlı)


, belt

 • 25–3 in (630–76 mm)

  , güverte

 • 10 in (250 mm), taret
 • 5–6 in (130–150 mm)

  , casemates

 • 9 in (230 mm), kumanda kulesi

 • Potemkin (Rusça tam adı: Князь Потёмкин-Таврический / Knyaz Potyomkin-Tavricheskiy; "Knez Potemkin-Tavriçeski"), 1904 yılında suya indirilen ön-dretnot tipi Rus savaş gemisi.

  Nikolayev tersanesinde 1898-1904 yılları arasında inşa edildi. Rusya'nın Karadeniz filosunda görevliydi. İsmini 18. yy Rus generali Grigoriy Potyomkin'den almıştır.

  Gemi Potemkin Zırhlısı Ayaklanması sayesinde meşhur oldu. Haziran 1905'te zırhlının personeli subaylara karşı ayaklandı. Bu ayaklanma 1917'deki Ekim Devrimi'yle sonuçlanan süreçte önemli bir olay olarak yorumlandı. Sergey Ayzenştayn'ın filmi Potemkin Zırhlısı, konusunu bu olaydan alır.

  Konu başlıkları

  • 1 Ayaklanma
   • 1.1 Orijin
   • 1.2 Odesa'ya varış
   • 1.3 Romanya'ya seyehat
   • 1.4 Sonuç
  • 2 referans
  • 3 Kaynakça
  • 4 Dış bağlantılar

  Ayaklanma

  Orijin

  1905 yılında Karadeniz filosu sosyal demokrat organizyonu komite merkezi filodaki bütün gemilerde eş zamanlı olarak ayaklanma hazırlığını başlatıyordu.Mamafih planlanan zamanda Potemkin zırhlısı yangın tatbikatı için uzaklarda Tendra adası nda idi.Ayaklanma ikinci defa kıvılcımlanıyordu.Sözde gemiye alınan etlerde kurt var diye yemeyen tayfalara karşı misilleme olarak gözdağı veriliyordu.Sonuçta tayfalar geminin kıç tarafında toplandı.Orada yerde su geçirmeyen bir denizci muşambası bulunuyordu.Silahlı denizciler bu muşambayı çekiyorlardı.Denizciler kendi askerlerinin denizcileri infaz ettiğini sandılar. İtirazlar ve karşılıklı tartışmlar başladı.Denizciler subayların üzerlerine yürüdüler.Gemide isyan başladı.Denizciler yakaldıkları subayları öldürmeye başladılar.İsyan eden denizciler 18 subayın yedisini öldürdüler.Bunların içinde kaptan Evgeny Golikov , etlerin yenmeye uygunluğunu kontrol edip yenilmesine onay veren sağlıkcı da vardı.Sağ kalan subaylar hapis altında tutuldular.Bir denizci Grigory Vakulenchuk çok ağır şekilde yaralandı.Denizciler geminin yürütülmesi işini Afanasi Matuşenko vasıtasıyla yapıyorlardı. Bu olaylar Sergei Eistenstein in yönettiği Potemkin Zırhlısı adlı filmin çekimine kaynak oldu.

  Odesa'ya varış

  Ayni günün akşamı,isyancı gemi Odesa'ya bir kırmızı bayrak dalgalandırarak girdi.Odesa'da bir genel grev çağrısı yapılmıştı.Şehirde biraz da kargaşa vardı. Geminin varışı yoğunlaşmayaı ve teşvik ediciliği sağlıyordu.Herşeye rağmen silahlı gemicilerin karaya çıkıp işçilere yardım etmeleri ve birlikte hareketleri uygun değildi.Denizciler ve grevcilerin her ikisinin içinde karaşıklık vardı.29 Haziran 1905 de denizci Vakulenchuk un cenazesi politik göşteriye dönüştü. Gösterici kalabalığı liman alanından şehir merkezine yöneldi.Süvari birliğince üzerlerine ateş açıldığı rapor edildi.Sonraki günün akşamı Potemkin Zırhlısı İmparatorluk askeri merkezi yetkililerin bulunduğu sehrin kısmına iki top ateşi yaptı.Bir sivil öldü,şehir sınırlı bir şekilde hasar gördü.İmparatorluk ordusu sivil karışıklığı bastırmak için Odesa'ya takviye gönderdi.Hükümet Potemkin tayfalarının teslimi aksi halde zırhlının batırılması içinemir yayımladı. Karadeniz filosundan iki küçük gemi bu niyetle gönderildi.gemiler 30 Haziran 1905 de tendra Adası nda toplandı.Potemkin zırhlısı için iki seçenek vardı,ya şavaşacak ya da teslim olacaktı.Fakat üzerlerine gelen gemilere karşı sessizliğini korudu.Birleşik filodaki askerler Potemkin'e ateş açmayı red ediyorlardı. Sonuçta Georgiy Pobedonosets Potemkin'le birleşti.Üç gemi de rotasını Odesa'ya yönelttiler.

  Romanya'ya seyehat

  1 Temmuz 1905 akşamı,Zırhlı Romanya 'nın Köstence limanına yanındaki torpedo botu ile birlikte yakıt ve malzeme almak için seyrediyordu(O zaman Georgy Pobedonosts yetkilerle donatılmıştı).3 Temmuz 1905 de gemi tüm sivil dünyaya ve Avrupa'nın tüm güçlerine tayfaların çarlık Rusya'sına karşı olan savaşta kesin kararlılıklarını ilan ediyordu.Romanya yetkilileri gemiye malzeme göderilmesine izin vermeyi redediyorlardı.Aynisi Rus limanı Theodosia da 5 Temmuz 1905 de oluyordu.Gemiden çıkarma birliği ordu tarafından ateşe tutuluyordu. 8 Temmuz 1905'te Potemkin Köstence'ye tekrar geri döndü. Ve tayfalar gemiyi Romanya yetkililerine teslim ettiler.

  Sonuç

  referans

  Wikimedia Commons'ta Potemkin (zırhlı) ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

  The Telegraph , Nisan  26,2007.

  Kaynakça

  1. ^ Miramar, Knyaz Potemkin Tavricheskiy.

  Dış bağlantılar

  • Cityofart.net'te "Potemkin" hakkında detaylı bilgi  Potemkin (zırhlı) Hakkında Bilgi


  Potemkin (zırhlı)
  Potemkin (zırhlı)

  Potemkin (zırhlı) Hakkında Video


  Potemkin (zırhlı) konusunu görüntülemektesiniz.
  Potemkin (zırhlı) nedir, Potemkin (zırhlı) kimdir, Potemkin (zırhlı) açıklaması

  There are excerpts from wikipedia on this article and video  Rastgele Yazılar

  Sosyal Hesaplar

  Facebook Twitter VK
  Copyright © 2014. Türk Arama Motoru