Port-aux-Français


Koordinatlar: 49°21′S, 70°13′E

Port-aux-Français
Kerguelen Adaları'ndaki yeri
Koordinatlar: 49°21′G 70°13′D / 49.35°G 70.217°D / -49.35; 70.217
Ülke Fransa
Bölge Kerguelen Adaları

Port-aux-Français, Fransa'nın denizaşırı bölgesi olan ve Hint Okyanusu'nun güneyinde bulunan Kerguelen Adaları'nın başkenti olan yerleşim. Morbihan Körfezi'nin kıyısında bulunur. Kışın yaklaşık 60 sakini vardır, bu sayı yazın 120'ye kadar yükselebilir.

Yeri, hiç inşa edilmemiş olan bir pist için uygun olduğundan dolayı seçildi. 1944 yılında kurulmuştur. 1955-1957 yılları arasında Sidap adlı bir kesimhane şirketi, burada bir fokçuluk fabrikası inşa etti. 16 Aralık 1957 tarihinde adada gerçekleşen ilk evlilikten sonra fabrika açıldı. 1960'ta ise fabrika kapandı ve malzemeler 2005 yılında Réunion'a gönderildi.

Konu başlıkları

  • 1 Organizasyon
  • 2 Gelgit ölçekleri
  • 3 İklim
  • 4 Kaynakça

Organizasyon

1983 yılında Port-aux-Français

Port-aux-Français, sığ bir limana ve Marion Dufresne gibi erzak gemileri için bir iskeleye sahiptir. Yerleşim, bunlar için gereken lojistik malzemeyle birlikte bilimsel laboratuvarlara (biyoloji, jeofizik), tekink donanıma (meteoroloji, telekomünikasyon, uydu takibi vb.) ve küçük bir sağlık merkezine sahiptir.

Gelgit ölçekleri

Port-aux-Français üssü, son zamanlarda yenilenmiş üç parçalı bir donanıma sahip olan bir deniz bilimi istasyonunu barındırır. İstasyonun sahip olduğu aletler aşağıdadır:

  • İki tane gelgit ölçeği
  • Deniz seviyesini ölçen bir radar

Aletlerin işlediği veriler yerel bir sunucuya ve buradan da Argos uydu sistemi aracılığıyla saat başı internete aktarılır.

İklim

İklim grafiği

Bölgenin iklimi kutupaltı okyanusal iklimdir ve bu özelliğiyle İzlanda'nın Reykjavik kentine veya Kodiak, Alaska'ya benzemektedir.

Kaynakça

  • İngilizce Türk Arama Motoru'deki 27 Ağustos 2010 tarihli Port-aux-Français maddesi


Port-aux-Français Hakkında Bilgi


Port-aux-Français
Port-aux-Français

Port-aux-Français Hakkında Video


Port-aux-Français konusunu görüntülemektesiniz.
Port-aux-Français nedir, Port-aux-Français kimdir, Port-aux-Français açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video