Pianosaİklimi: Akdeniz İklimi Siyasi Adadaki ülke(ler): İtalya Demografi

Pianosa, İtalya'nın Toskana Takımadalarına bağlı küçük (yaklaşık 10 km2) ada. Adanın adı İtalyanca düzlük anlamına gelen "pianura" kelimesinden türetilmiştir çünkü adanın en yüksek noktası deniz seviyesinden sadece 22 metre yüksektir. Ada, Roma çağında Planasia olarak bilinirdi.

Pianosa'da sürekli ikamet yoktur. İtalya'da, özellikler tehlikeli Mafya üyelerinin tutulduğu çok yüksek güvenlik önlemlerine sahip cezaevi ile tanınır. Ayrıca antik çağda Roma İmparatoru Augustus'un torunu ve eski veliahtı Agrippa Postumus'nın 6 ya da 7 yılında sürgüne gönderildiği ada olarak bilinir. Postumus, bu adada idam edildiği 14 yılına kadar kalmıştır.

Pianosa yönetimsel olarak Elba ada belediyesine bağlıdır. Görüşün açık olduğu günlerde, bu adadan açık mavi deniz üzerine koyu mavi bir çizgi olarak görülebilir.

İtalya'nın Adriyatik kıyılarında, Monte Gargano'nun kuzeyine doğru Pianosa adını taşıyan daha küçük bir ada daha vardır.

Dış bağlantılar

  • Toskana hakkında Turistik bilgi, İtalyanca

Kaynak

İngilizce Türk Arama Motoru'deki 12 Ocak 2007 tarihli Pianosa maddesi Koordinatlar: 42°35′N, 10°05′EPianosa Hakkında Bilgi


Pianosa
Pianosa

Pianosa Hakkında Video


Pianosa konusunu görüntülemektesiniz.
Pianosa nedir, Pianosa kimdir, Pianosa açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video