Periodontium


Periodontium (periodonsiyum), diş i çevreleyen ve destekleyen dokular olan periodontal membran, alveol kemiği, sement tabakası ve dişeti ni kapsayan bölgedir.

Periodontium, diş lerin çene kemiğine sabitlenmesi (ataçman, attachment), çiğneme işlevi esnasında diş üzerine gelen basınçların amortismanı, diş çevresinde biriken mikroorganizmaların derin dokulara ulaşmasının engellenmesi gibi önemli işlevlere sahiptir.

Periodontiumu oluşturan yapılar

  • Dişeti (gingiva, gum): Dişeti, ağızda dişlerin etrafındaki kemik dokuyu (alveolar kemik) örten, portakal kabuğu dokusunda, soluk gül pembe renginde fonksiyonel bir mukozadır. Dişeti iltihabına gingivitis denir.
  • Sement (cementum): Diş kök yüzeyini örten oldukça ince sarımsı pürüzlü bir orta sert tabakadır. Kök yüzeyi, dişeti çekilmesiyle eskpo olduğunda kolayca aşınarak kaybolur. Diş hassasiyetleri olarak ifade edilen hadise budur.
  • Alveol Kemiği (havalı kemik): Maksilla ve mandibulanın corpus (cisim) leri üzerinde bulunan ve diğer kemik dokuya oranla daha gevşek yapıda olan (havalı)ve dişlerin köklerini barındıran kemik dokudur.
  • Periodontal ligament (periodontal membran): Diş kökü üzerindeki sement tabakasından çıkarak alveol kemiğine uzanan çok sayıda fibroelastik fibril yapının tümü.

Periodontal Hastalık (periodontitis)

Gingivitis basit bir dişeti iltihabiyken onun daha ilerlemiş hali periodontitis olarak adlandırılır. İltihap, dişi kemiğine bağlayan periodonsiyumun derin tabakalarındaki ataçmanı bozmaya başladığı andan itibaren periodontitis olarak adlandırılır. Burada kriter ataçman kaybıdır. Olayı başlatan etmen genellikle kötü ağız hijyenidir.

Bazı ender türleri haricinde ağrısız seyreder. Gingivitisin ilk aşamalarından itibaren dişeti kanaması vardır. Yaşlı bireylerde kanama görülmeyebilir. Diş kolelerinde dental calculus (tartar, diştaşı) görülebilir.

Bu hastalık, eğer tedavi edilmezse dişin mobiletesini arttırır ve alveolüyle bağlarını kaybeden diş ağızdan kolayca düşer.

Periodontal hastalıkların tedavileri Periodontoloji Uzmanları veya Dişhekimleri tarafından yapılır.Periodontium Hakkında Bilgi


Periodontium
Periodontium

Periodontium Hakkında Video


Periodontium konusunu görüntülemektesiniz.
Periodontium nedir, Periodontium kimdir, Periodontium açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video