Pera Müzesi


Pera Müzesi, İstanbul'un Tepebaşı semtinde bulunan sanat müzesi. 2005 yılında Suna ve İnan Kiraç Vakfı tarafından kuruldu.

Mimarı Achille Manoussos olan ve 1893 yılında inşa edilen binası, eski Bristol Oteli'dir. Binanın müzeye dönüştürülmeye karar verilmesinin ardından mimar Sinan Genim bir yenileme projesi yürütmüştür. Beş katlı olan binanın ilk iki katında müzenin kendi koleksiyonu kalıcı olarak sergilenir. Bu koleksiyonların ilki Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonudur. Aynı katta, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu da yer alır.

Üç yüzden fazla eseri içeren Oryantalist Resim Koleksiyonu'nda ise on yedinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar geçen dönemde Osmanlı kültüründen etkilenmiş Avrupalı oryantalist ressamların yapıtları yer alır. Bu koleksiyonda Türk ressam Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosu da yer alır.

2005 yılında açılan Jean Dubuffet, 2006 tarihli Rembrandt ve Henri Cartier-Bresson, 2007'de açılan JP MORGAN collected visions geçmişte yapılan önemli geçici sergilerinin örnekleridir. Müze 2008 yılında ise Joan Miró ve Josef Koudelka sergileri açtı.

Müzenin bünyesinde bulunan Pera Film ise her ay tematik film etkinlikleri düzenlemektedir. Müzede,Pera Eğitim adı altında çocuk ve gençlere yönelik eğitim ve atölyeler de düzenlenmektedir.

Koleksiyonundan örnekler

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Pera Müzesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • Pera Müzesi
  • T.C. İstanbul Valiliği (Harika İstanbul) / Pera Müzesi ve Tanıtımı


Pera Müzesi Hakkında Bilgi

Pera Müzesi

Pera Müzesi
Pera Müzesi

Pera Müzesi Hakkında Video


Pera Müzesi konusunu görüntülemektesiniz.
Pera Müzesi nedir, Pera Müzesi kimdir, Pera Müzesi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru