Pembe Hayat


Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ya da kısaca Pembe Hayat, LGBT bireylerin özgürlük adalet ve barışı temel değerler olarak kabul etmelerini, dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, felsefi inanç, mezhep, ekonomik statü ve bölge ayrımı yapmaksızın bütün ezilen kesimlerle dayanışmalarını teşvik etmek; hayatın her alanında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı mücadele edebilmeleri yönünde kendilerine yardımcı olacak kültür, eğitim, sanat, spor ve buna benzer faaliyetleri yürütmek ve bu yöndeki faaliyetleri maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara'da kurulmuş bir dernektir.

Dernek adını Alain Berliner'in 6 yaşındaki bir transeksüel çocuğun ailesi ve komşularının transfobik tavırlarıyla çocukça mücadelesini anlatan 1997 tarihli Ma vie en rose (Pembe Hayat) filminden alır. 20 Kasım 1998’de ABD'li trans Rita Hester'in San Francisco'daki evinde kimliği belirsiz kişilerce bıçaklanarak öldürülmesinin ardından dünyanın birçok bölgesinde düzenlenen 20 Kasım Hayatını Kaybeden Transseksüelleri Anma Günü, 2008 yılından beri Pembe Hayat tarafından da etkinliklerle anılmaktadır. 2010 yılında etkinlikler bir haftaya yayılarak adı Nefret Suçları Mağduru Trans Bireyleri Anma Haftası olarak değiştirilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ "Hakkımızda sayfası" (Türkçe). Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği resmi web sitesi. http://www.pembehayat.org/icerik.php?param=2. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. 
  2. ^ a b ""Pembe bir hayat istiyoruz"" (Türkçe). Kaos GL resmi web sitesi. 1 Temmuz 2006. http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=293. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. 
  3. ^ Çakır, Bawer (19 Kasım 2008). "Pembe Hayat Hayatını Kaybeden Transseksüelleri Anacak" (Türkçe). Ankara: Bianet. http://bianet.org/bianet/diger/110938-pembe-hayat-hayatini-kaybeden-transseksuelleri-anacak. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. 
  4. ^ "Nefret Suçları Mağduru Trans Bireyleri Anma Haftası" (Türkçe). Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği resmi sitesi. http://www.cezaevindestk.org/stkduyuru-15-nefret_suclari_magduru_trans_bireyleri_anma_bulusmasi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar

  • Resmî site
LGBT portali


Pembe Hayat Hakkında Bilgi


Pembe Hayat
Pembe Hayat

Pembe Hayat Hakkında Video


Pembe Hayat konusunu görüntülemektesiniz.
Pembe Hayat nedir, Pembe Hayat kimdir, Pembe Hayat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video