Paşalar, Akçakoca


Paşalar, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür ve Yaşam
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Kültür ve Yaşam

Akçakocanın diğer köylerine oranla en yüksek kültür seviyesine sahip olan köyüdür. Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni harflarin öğretilmesi için Kaptan Ömer lakaplı Ömer SARIMEHMET eğitmen olarak köy sakinlerine eğitim verme görevini üstlenmiştir. Onun açtığı bu yolla 1960 yıllarda istanbula eğitime devam etme amacı ile girişimlerim gerçekleşmiştir. Bunun öncüleri de Kabataş lisesi mezunları Yaşar SÜKESOĞLU, Necdet PAZVANT, Hasan PAZVANT, Öğretmen Ali PAZVANT, Merhum Mehmet ÇAKIR(Cin Mehmet), Sadettin PAZVANT,Dr. İsmail İLHAN dır. Sonrasında Dr. ALİ ÇAKIR, Avk Cahit PAZVANT diğer kabataş mezunları İstanbul Üniversitesinde eğitim görmüşlerdir. Son yıllarda köy genç nufusunda üniversite eğitimi düzeyi yükselmektedir. Bunların başında Hacettepe Üniversitesi Yabanci Diller Eğitim Bölümünde Arş Gör olan Özlem PAZVANT, Dokuz Eylül Üniversitesi Yükseklisans mezunu Nihat ÇAKIR ve Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Derya ÇAKIR gelmektedir. 2000 yıllardan sonra Paşalar Köyünde üniversite eğitiminini tamalayan ve üniversite eğitimi alan birçok genç nesil mevcuttur. Her geçen gün sayıları katlanarak artmaktadır.

Son yıllarda köyde yaşayan gençler Köy skinlerinin düğün merasimlerinin sonunda bir seromani sergilemektedirler.

Şu Dağlar Olmasaydı OY OY Çiçekler açmasaydı OY OY Paşalar ne yapardı OY OY Şu gençlik olmasaydı OY OY

'Paşalar Gençlik' adında sosyal ve kültürel anlamda birçok faaliyet gösteren bir gençlik grubu mevcuttur. Gençler bu Grup adı altında 2012 yılı Temmuz ayında 3.sünü düzenledikleri Yaza Merhaba Partisi ni organize ettiler. Yine aynı yıl Ramazan ayında 3.sünü düzenledikleri son katılım sayısı 59 kişi olan bir İftar Yemeği ne imza attılar. Paşalar Gençlik Grubunun başında Soner Osman ÇAKIR, Önder GÜNER, Mehmet Semih SAKA ve Gökhan KAR öncülüğü yürüten şahıslardır. Paşalar köyünün merkezine 1 Km uzaklıkta karadenizin nadir bakir kalmış sahillerinden Paşalar Plajı yer almaktadır. Bir gidenin kolay kolay bir daha vaz geçemediği, ailecek güvenlice yaz tatilinin günü birlik veya çadır kurularak ya da karavan ile tatil yapılabilecek nadide bir sahile sahiptir. Sahil şeridinde biri ortalama 800 metre ve diğeri 600 metre olan diğeri aile pajı diye tabir edilen iki sahil koyuna sahip bir köydür. Karadenizin adası denebilecek Koca Kayası ve Küçük Kayası ile macera severlerin uğrak yerlerinden birine sahiptir. Koca Kaya sahilden 15 metre uzaklıkta yer almaktadır. Kayanın denizden yüksekliği 1-1.5 metre arası genişliği 7 metre ve uzunluğu 21 metre dir. İsteyenler bu kayaya sahilden ya da Kayık ve Takalarla denizden de ulaşabilir. Koca Kayanın sağ tarfında kalan Bolulur Sitesinin hemen yanında olan Kecikayası diye tabir edilen 800 m uzunluğunda bir koya da ev sahipliği yapmaktadır.Fakat Keçi Kayası diğe tabir edilen koya karadan ulaşım pek elverişli olmadığı ve yeterli yolunun olmadığı için diğer misafirler tarafından pek ziyaret edilmemektedir.

Coğrafya

Düzce iline 49 km, Akçakoca ilçesine 10 km uzaklıktadır. Köyün diğer köyler ile olan sınırı 'Kalkın Deresi ile Açma Yolu deresi belirlemektedir. Denizden ortalama 181 metre yüksekliktedir. Kışları karyağışının yoğun olduğu sıralarda Kocabayır olarak bilin yerde sürücüler büyük zorluklar yaşamaktadır. Köyün bir diğer coğrafi sorunu sahil yolunun stabil olması kış aylarında sahile ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Karadeniz sahil yolu köyün yaklaşık 600 metre uzağından geçmektedir. Bu proje sonuçlandığında köy içi yol trafiğin büyük oranda azalacağı söylenebilir. Yol üstü köyü olduğu için Paşalar Köyün de yaz aylarında trafik yoğunluğu fazladır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

1965 yılında Kalkın Köyünde ayrılarak kurulmuş olan Paşalar Köyü eski bir türk köyüdür. Köyde 9 nesildir yaşamakta olan ÇAKIROĞLU ailesi en köklü ailelerindendir.BAŞARAN, CEBECİ,GÜCÜK,KIRMACI,PAZVANT aileleri de eski köy sakinlerindendir. Köy de 93 Harbi sırasında gelmiş olan İLHAN(), SAKA(Trabzon), KALAYCI(Trabzon), SÜKESOĞLU(Rize),GÜNER(Rize), ER(Rize) BALCI(Rize), VURAL(Rize),SARIMEHMET(Rize)ve DEMİRTAŞ()aileleri yaşamaktadır. Köy sakinlerinin ortalama eğitim seviyesi yüksektir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 365
2000 320
1997 287

Ekonomi

Köyün ekonomisi fındık tarımı ve hayvancılıkla ayakta durmaktatdır. Aslında köy de çok sayıda Eski Ahşap Karadeniz evi vardır. Butik otel olarak değerlendirildiğinde büyük bir turizm gerliri sağlayacağı aşıkardır. Akaçakocanın diğer köylerine oranla hane başı fındık üretimi en yüksek olan köyüdür.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hakkı SARIMEHMET 2004 - İsmail PAZVANT 1999 - Hilmi SAKA 1994 - Nurettin PAZVANT 1989 - Mustafa PAZVANT 1984 - Mustafa KALAYCI 1965 - Osman ÇAKIROĞLU

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik,sabit telefon ve ADSL altyapısı vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet
  • Akcakoca Haber Sitesi


Paşalar, Akçakoca Hakkında Bilgi


Paşalar, Akçakoca
Paşalar, Akçakoca

Paşalar, Akçakoca Hakkında Video


Paşalar, Akçakoca konusunu görüntülemektesiniz.
Paşalar, Akçakoca nedir, Paşalar, Akçakoca kimdir, Paşalar, Akçakoca açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru