Özören, AtakumÖzören
—  Köy  —
Samsun
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Merkez
Nüfus (2000)
 - Toplam 377
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55000
Samsun ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi:

Özören, Samsun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adı daha önce EĞRİBEL idi.Özören olarak değiştirildi.

Kültür

Köyün halkları arasında farklı kultür ve gelenege sahip insanlar bulunduğu için zengin bir kültürel altyapı sözkonusudur. Bunun sonucunda tadılmaya deger lezzetler ortaya cıkmıştır.Ayrıca son yıllarda yapılan geleneksel yayla şenlikleri koyümüzün görülmeye deger bir sosyal aktivesidir. Eğer bir gün köyümüze yolunuz düşerse mahallelerimizden Toramantepe'ye uğrayın. Buranın cana yakın insanlarıyla bır sıcak çay için ve o güzel manzaradan siz de payınızı alın.Öte yandan köy merkezine 3 kilometre mesafedeki dogal kaynak suyundan bir çay içmenizi tavsiye ederiz.Unutmayın yaşamak hayattan tat almaktır.

Coğrafya

Samsun merkezine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karadeniz iklimi etkisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 377
2000 370
1997 355

Ekonomi

Fındık üretimi fazladır. Ayrıca mısır ve buğday da ekilir. Yanı sıra geniş otlaklarında büyükbaş hayvancılık yapılır. Üretilen süt ve peynirler şehir merkezindeki pazarlarda satılmaktadır. Ailelerin büyük bir bölümünün geçmişte Almanya, Hollanda ve Belçika'ya giden akrabaları sayesinde özellikle yaz aylarında nüfus artar. Ayrıca yurtdışında yaşayan bu insanlar köye yazlık son derece modern evlerle hoş bir görüntü kazandırırlar.

Altyapı bilgileri

Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Adı Şehit Metin Arslantürk ilköğretim Okulu'dur. Birçok köyden buraya taşımalı eğitim yapılır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ayrıca su kaynaktan geldiği için il merkezinden çok sayıda vatandaş, içmesuyunu buradan karşılar. Ayrıca manzarası ve altyapısı pek çok köye göre avantajlı olduğu için şehir hayatından sıkılanlar, yüksek yerlerinden denizin de görülebildiği köye bungalo tipi evleriyle yeni bir çehre kazandırmaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bakkal ve tüp bayii vs gibi acil ihtiyaclar için uygun yerler de bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Özören, Atakum Hakkında Bilgi

Özören, Atakum

Özören, Atakum
Özören, Atakum

Özören, Atakum Hakkında Video


Özören, Atakum konusunu görüntülemektesiniz.
Özören, Atakum nedir, Özören, Atakum kimdir, Özören, Atakum açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video