Oyun çubuğu


Joystick, oyun çubuğu, Kontrol Kolu, Yönetim Kolu veya İdare Çubuğu esasen kontrol çubuğu anlamında, video oyunlarında konrol sistemini oluşturan, oyunu oynatan ve modeline göre giriş, çıkış ve algılama fonksiyonu olan kontrol aracıdır.

Klasik joystick

1980'ler tek-butonlu bir joystick
  • Klasik Joystick: Tam anlamıyla sadece 1 veya 2 Buton + yönlendirme, fonksiyonlarından oluşan kontrol araçıdır.
Commodore,Atari,famicom,Sega ve Bilgisayarlar için standar 9 pin 2 sıra Joystick konnektörü:
1. yukarı
2. aşağı
3. sol
4. sağ
5. geri
6. buton 1
7. +5VDC
8. toprak
9. opsiyonel(buton 2) Joystick direksiyon seti parçaları

İkinci Nesil Joystick

  • İkinci nesil Joystickler 2 den fazla butonlu, kusursuz ergonomik yapıları olan,yönlendirme fonksiyonu Analog'olan ve hertürlü hassas yönlendirmeyi algılayan ve en önemlisi giriş ve çıkış fonksiyonu olan konrol aracıdır
analog kontrolu nintendo;ilk önce 64 sonrada game cube uyguladı
  • Giriş ve çıkış fonksiyonları: eksiden konrol araçları sadece oyununu oynayan kişinin seçimini alıp oyuna yansıtıyor dolayısıyla sadece oyun konsolu girişleri algılıyordu ama teknoloji ile konsollarda değişti ve algılamaya cevap veren konsollar ve Joystickler geliştirildi. Bunlar algıladıkları hareketin sonucuna göre bir tepkiveriyorlar genelde titreşim denilen bu özellik oyun konsollarında ilk PlayStation (dual shock) da görüldü. Örneğin: bir arabayarışı oyununda kazayapmanız halinde Joystick kazanın şiddetine göre tepki(titreşim) gönderiyor olması.

Son Nesil Joystick

Nintendo Wii'nin konrol aracı

Son nesil joysticklere en iyi örnek Japonya'da 14 Temmuz 2008'de çıkan Nintendo 'nun Wii Motion Plus'ını örnek gösterebiliriz.Çıkış haftasında 65.000 kadar satışı olmuştur.Bu yeni nesil joystick daha karışık hareketleri yakalamayı mümkün kılmaktadır.Cihaz sadece kendi işlevselliklerinin kullanabileceği özel olarak geliştirilmiş oyunlarda (Örneğin Guitar Hero ) elverişlidir.

  • Kablosuz kontrol
  • Giriş çıkış fonksiyonu
  • Algılama fonksiyonu: Algılama fonksiyonu oyunu oynayan kişinin hareherhangi butonları veya yönlendirme çubuğunu kullanmadan yaptığı hareketi sensörlerle algılayıp oyuna yansıtması. Örn. bir golf oyununda konrol aracını golf sopası gibi kullanıp atış yapılması.


Oyun çubuğu Hakkında Bilgi


Oyun çubuğu
Oyun çubuğu

Oyun çubuğu Hakkında Video


Oyun çubuğu konusunu görüntülemektesiniz.
Oyun çubuğu nedir, Oyun çubuğu kimdir, Oyun çubuğu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video