Oymayaka, Türkeli


Oymayaka, Sinop ilinin Türkeli ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 Sporcu - Yazar ve Taninmis Sahsiyetçiler
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Oymayaka Köyü cok eski bir yerlesim merkezidir. Eski adi "Coray"dir. Tarihi eski Romaya kadar dayanir. Ahmet Gökoğlu, Güllüsu`yu şöyle anlatır (Paflagonya, Kastamonu 1952): GÜLLÜSU: “Kale, Abana-Çatalzeytin Nahiyesi’nin karadan bir saat doğusunda, denizin kenarında ve Coray Köyü arazisi dahilinde, yüksekliği 15 m tahmin olunan tabii bir kayadan ibarettir. Tepesi keskincedir. Batısında parça parça kayalar vardır. Burada küçücük bir liman bulunmaktadır. Eski zamanlardan beri insanlar küçük gemilerini bu limana çektikleri için, tabii kayadan faydalanarak, orasını iskan yeri yapmışlar ve kendilerini korumuşlardır” (sayfa 160-161).

J A Cramer, ”Küçük Asya” (Asia Minor) adlı yapıtında (Oxford-Londra, MDCCCXXXII) ”Anticinolis, belki de koyun (Ginolu koyu) karşısında, 60 stadia uzaklıkta küçük bir limandır” der (sayfa 627). Cramer, Ginolu ile Hacıveli arasının da 60 stadia olduğunu yazar (stadia, 185 metrelik Roma ölçüsüdür). ”Karşı Ginolu” anlamına gelen Antikinolis’in bugünkü adını ve yerini hiçbir kaynakta bulamadık. Çatalzeytin ile Türkeli arasındaki bu yer büyük bir olasılıkla, kimi kaynaklarda “Mineo” olarak geçen Güllüsu’dur (Oymakaya Köyü-Türkeli). Eski yapıtlarda uzaklıklar ”Pied”, “mil” (mile), Lieue, “stadia” (stades) gibi ölçülerle gösteriliyor. Bu kaynaklardan aldığımız Hacıveli (Aeginetes) ve “Antikinolis”in Ginolu’ya (Cinolis) uzaklıkları eşittir (60 stades). Bu durumda Antikinolis’in yeri Güllüsu ile tam örtüşüyor.

Kültür

Köye özgü baslica yemekler; Üzümlü ve elmali Nokul, Tirit, Kulakli, Kedibatmaz, Ayrantarnasi, Mancarli ekmek, Karacaoglan Tiriti, Biberli, Keskek, Dügün Böregi, Kestane esisi, Misir cibesi, kestane kebabi, Hidirdagi orman kebap ve Cinoli kagit kebap olarak siralanabilir.

Köye özgü oyunlar; Zorbana, Yüzük, Tombala, Tavsan yakalama, Esir alma ve Celik comak olarak siralanabilir.

Sporcu - Yazar ve Taninmis Sahsiyetçiler

Haşim Özçelik; Türkelinin İlçe olmasını sağlayan Oymayaka köyünden o zaman ki Demokrat Parti İstanbul Küçükpazar İlçe başkanlığı görevini yapmış işadamıdır. 1957 yılında Demokrat Parti Kastamonu milletvekilinin Abana ile arası 1,5 km olan Bozkurt' u ilçe yapma sözünü aldığını duyar ve hemen Ankaraya gider ve rahmetli Adnan Menderes beyin huzuruna çıkarak, Abana ile Bozkurtun arasının 2 km bile olmadığından oysa Ayancıkla Türkelinin arasının 30 km olduğunu, yol bulunmadığı ve sadece deniz yoluyla ilçeye ulaşabildiklerini, denizin azgın olduğu günlerde ve kışları bu imkanında olmadığı, Bozkurtla birlikte Türkelininde İlçe yapılması gerektiği, 10 binlerce nüfusun hizmet beklediğini bildirir ve bu sözü almadan Ankara'dan ayrılmayacağını söyler. Akabinde de bu sözü Demokrat Parti lideri merhum Adnan Menderes'ten alır. Türkeli böylece Bozkurtla birlikte ilçe ilan edilir.

Pehlivanlar; Oymayaka (Coray) köyü yakin zamana kadar Il, ilce ve cevre köylerde Pehlivanlariyla taninirdi. Köyün sanli Güres tarihinde taninmis bircok namli Pehlivanlar bulunmaktadir, bunlar; Kahya Ural, Raif Ural, Arif Ural, Ismail Hakki Aslan (nam-i diger Kayiskoparan Karaoglan Pehliban), Hüseyin Aslan (nam-i diger Camdeviren Pehlivan-Camdelen olarakda bilinir). Koca Hasim, Mustafa Celikkiran (Alov Pehlivan), Korkmaz Dalkiran gibi Pehlivanlardir. Genc Nesil Pehlibanlardan ise Nahit Celikkiran ve Sinop Valilik kupasi ve Liseler arasi Serbest Güres sampiyonu ve Sinop ili karakucak bas Pehlivani Yüksel Aslan olarak sayilabilir.

Yazarlar; Hüseyin Aslan, eseri; Babam- Amcam ve Balikcilik (Güllüsunun Hazin Hikayesi). Yüksel Aslan, Eserleri; Sahte-Kar (Berlin, 2004 Baskisi. V.I.P Secirity Angels Yayinlari)Arastirma-Inceleme. Denizde Yasayanlar- Gurbette Aglayanlar, Roman. PKK Terörü nasıl önlenir (68 sayfalık Rapor). Bu raporu siyasi partilere ve KGT'ye 6-12 Kasım 2012 tarihlerinde brifing şeklinde tanıtılmış ve raporunda ki önerilerinden; Askere oy hakkı, çaykurun kaçak çay üretmesi yolundaki önerisi, Terörist ihbar hattı, Kürtç Hutbe ve vaaz gibi önerileri uygulamaya konmuştur.

Coğrafya

Sinop iline 107 km, Türkeli ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 174
1997 184

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrica Balikcilikda köyün geciminde önemli bir gelir kaynagidir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmak

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köye 2007 yilinda icme suyu sebekesi yapilmistir. Kanalizasyon]] şebekesi henüz yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Oymayaka, Türkeli Hakkında Bilgi


Oymayaka, Türkeli
Oymayaka, Türkeli

Oymayaka, Türkeli Hakkında Video


Oymayaka, Türkeli konusunu görüntülemektesiniz.
Oymayaka, Türkeli nedir, Oymayaka, Türkeli kimdir, Oymayaka, Türkeli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru