Otto Ohlendorf


Otto Ohlendorf (d. 4 Şubat 1907 - ö. 7 Haziran 1951), Nazi Almanyası'nda SS-Gruppenführer ve SD iç tümeninin başı. II. Dünya Savaşı'nda ölüm birliklerinden olan Einsatzgruppen D grubuna komuta etmiştir.

Otto Ohlendorf çiftlik sahiplerinin oğluydu. 1925 yılında Nazi Partisi'ne katıldı. 1926 yılında SS'e üye oldu. Leipzig ve Göttingen Üniversitesi'nde ekonomi ve hukuk okudu ve 1930'da birkaç ekonomik kurumlarda dersler veriyordu. Pavia Üniversitesi'nde okudu, doktorasını kazandı; ve başarılı bir şekilde Kiel Enstitüsü, Dünya Ekonomisi araştırma müdürlüğünde çalışmış bir kariyer adamıydı. 1938'de Alman ticaret örgütü'nde Hauptgeschäftsführer oldu.

1936 yılında SS-Hauptsturmführer rütbesiyle SS bağlı SD'ye ekonomik danışman oldu. Mayıs 1936 yılında SS-Sturmbannführer rütbesine terfi. 1939 yılında SS-Standartenführer terfi etti ve Reichssicherheitshauptamt arasında 1945'e kadar bu görevde kaldı, SD başkanı olarak atadı. 1943 yılında Ministerialdirektor ve Staatssekretär (devlet sekreteri) milletvekili oldu. Buna ek olarak, 1943 yılından itibaren, Reich Bakanlığı'nın Ekonomik İşler genel müdür yardımcısı olarak atandı ve 1944 yılında Gruppenführer rütbesine terfi.

Ohlendorf, savaşın sonlarında Heinrich Himmler'in Flensburg'a uçuşuna katılanlardandı ve Lüneburg yakınlarında onunla birlikte tutuklandı.

Ohlendorf, Einsatzgruppen liderlerinin yargılanması sırasında baş sanıktı ve aynı zamanda birçok diğer savaş suçlusu zanlılarının yargılanmasında önemli bir tanık oldu. Otto Ohlendorf savaştan sonra kurulan mahkemede kendisine bağlı olan Einsatzgruppen D grubu birliklerinin 1941'de Ukrayna'nın güneyinde 90.000 yahudiyi öldürdüğünü itiraf etmiştir. Otto Ohlendorf ölüme mahkûm edildi ve kısa süre sonra, 8 Haziran 1951 tarihinde gece yarısından sonra Bavyera'daki Landsberg Hapishanesi'nde idam edildi.

Otto Ohlendorf Einsatzgruppen mahkemesinde

Kaynakça

  1. ^ Roger Manvell and Heinrich Fraenkel, Heinrich Himmler: The SS, Gestapo, His Life and Career, Greenhill Books, 2007, p. 76-78.
Otto Ohlendorf Hakkında Bilgi


Otto Ohlendorf
Otto Ohlendorf

Otto Ohlendorf Hakkında Video


Otto Ohlendorf konusunu görüntülemektesiniz.
Otto Ohlendorf nedir, Otto Ohlendorf kimdir, Otto Ohlendorf açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru