Osmanbeyli, Bafra


Osmanbeyli, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün eski adı LODROS’ tur. Osmanlı Dönemi’nde bir Rum köyüdür. 1910-1912 yılları arasında Piriştine’ den gelen Kamil Yavuz, o dönemin kaymakamı tarafından köye Korucu olarak tayin edilir. Amaç köyde yaşayan Rumlar hakkında istihbarat almaktır. Bu nedenle köye yerleşen ilk Türk ve Müslüman aile YAVUZ ailesidir ve TC Nüfus Müdürlüğü kayıtlarındaki hane numaraları 2’dir. Köy koruculuğu yapan Kamil Yavuz, istihbarat sağladığı gerekçesiyle Rum Çetecileri tarafından vurulup evi ateşe verilerek öldürülür. Köydeki ilk Müslüman mezar da kendisine aittir. 1922 yılında Rumlar köyden sürdürülür ve böylelikle Piriştine’ den gelen diğer Türk ve Müslüman aileler köye yerleşmeye başlar. Köyün adı OSMANBEYLİ olarak değiştirilir. Yavuz ailesinden sonra (DENİZ) BÜLBÜL, DİLEK, ÇETİN, YILDIRIM,AKMAN ve ÖZ aileleri köye yerleşir. Osmanbeyli bu nedenle Arnavut Köyü olarak bilinir. Eskiden sadece Arnavutlar yaşarken daha sonra Lazlar da yerleşmişlerdir; ancak hala köyün büyük çoğunluğu Arnavut ailelerden oluşur. Kamil Yavuz’un ölümünün ardından oğlu Bayram Yavuz köyün ilk muhtarı seçilir. İlk iş olarak Rumlardan kalan kiliseyi yıktırıp köye bir cami yaptırır. Daha sonra da devletten aldığı yardımlarla köye bir İlkokul yaptırır ve Osmanbeyli köyünün ilk ilkokulu 1949 yılında eğitim öğretime başlar.

Kültür

Köy halkının yemek çeşitlerinde daha çok hamur işleri yer alır. En meşhur börekleri Laknur,Purpeç,Fliya,Kolpiteve Kırlon' dur. Bir de olmazsa olmaz Mişoriz'i vardır. Bayram sofralarının vazgeçilmezidir.

Coğrafya

Samsun iline 42 km, Bafra ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 928
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. ancak yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köy aile doktoru vardır ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon kabloları yer altından çekilidir vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Osmanbeyli, Bafra Hakkında Bilgi


Osmanbeyli, Bafra
Osmanbeyli, Bafra

Osmanbeyli, Bafra Hakkında Video


Osmanbeyli, Bafra konusunu görüntülemektesiniz.
Osmanbeyli, Bafra nedir, Osmanbeyli, Bafra kimdir, Osmanbeyli, Bafra açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video