Osimo AntlaşmasıOsimo Antlaşması, (İngilizce: Treaty of Osimo) 10 Kasım, 1975 tarihinde Yugoslavya ve İtalya arasında Osimo'da imzalandı. Bu antlaşma kesin bir şekilde Trieste Serbest Bölgesi'ni bölüyordu. Antlaşma, Fransızca diliinde yazıldı ve 11 Kasım, 1977 tarihinde yürürlüğe girdi.

Antlaşma, Londra'da 1954 yılında imzalanmış olan "Memorandum of Understandig " 'e (anlaşmalı memorendum) dayanıyordu. Bu antlaşma "A Bölgesi" ile ifade edilen sivil bölge yönetimini İtalya'ya ve "B Bölgesi" ile ifade edilen bölgeyi Yugoslavya'ya veriyordu. Osimo Antlaşması, bu durumu sadece kesinleştiriyordu. A Bölgesi Trieste'yi içine alıyor ve İtalya'nın Trieste Bölgesi oluyordu. Fakat Yugoslavya'ya Trieste limanına serbest giriş hakkı garantileniyordu.

İtalyan Dış İşleri Bakanı görüşmelere asla bulaşmadı. Bu antlaşma, Eugenio Carbone'nin tek imzasını taşıyordu. Daha sonra Endüstri ve Ticaret Bakanlığı Genel Diraktörü, İtalyan hükümeti adına bu antlaşmayı imzaladı. Bu antlaşma, Yugoslavya tarafından Dış İşleri Bakanı Miloš Minić tarafından imzalandı.

Kaynakça

Wikipedia'daki Almanca kaynağından elde edilmiştir.Osimo Antlaşması Hakkında Bilgi


Osimo Antlaşması
Osimo Antlaşması
Osimo Antlaşması konusunu görüntülemektesiniz.
Osimo Antlaşması nedir, Osimo Antlaşması kimdir, Osimo Antlaşması açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video