Ortakent, Koyulhisar


Ortakent (bucak merkezi), Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski adları, Sisorta ve Yılanlıca idi.

Köyün tarihi hakkında fazla bilgiye rastlanmamıştır. Eldeki bilgilere göre Karamanoğuları Beyliği'nin Osmanlı İmparatorluğu tarafından yıkılmasının ardından, Konya Ovası'nı terk ederek bu günkü yerleşim biriminin 2 Km. kadar kuzeyinde bulunan Melet çayı kenarındaki Yılanlıca mevkiine yerleşmiş oldukları görülmektedir. Bu bölgede aşırı yılan olması nedeniyle daha sonra şu an bulundukları yere yerleşmişlerdir.

Konu başlıkları

  • 1 Coğrafya
  • 2 Mahalle ve Mezralar
  • 3 İklim
  • 4 Ekonomi
  • 5 Altyapı bilgileri
  • 6 Tarihi eserler
  • 7 Dış bağlantılar

Coğrafya

Sivas iline 212, Koyulhisar ilçesine 38 Km. uzaklıktadır. Ortakent, Sivas-Ordu sınırlarının kesiştiği noktada bulunmaktadır.

Mahalle ve Mezralar

Merkez Ortaköy, Damatlar, Yetimler, Eskiköy, Ortamahalle, Kendirler

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ortakent nüfüsuna bağlı 2500 civarında nüfusu vardır. Köy yerleşim yerindeki olanaksızlıklar halkı göçe zorlamıştır. 1970'lerde başlayan göç furyası hızla artmış, 1980'lerin sonunda köyde genç nüfus kalmamıştır. Buna karşılık, büyük şehirlerde sıkılan insanları, yani emekli olanları, son yıllarda köye dönüş yapmaktadır. Bu nedenle yapılaşma büyük hızla devam etmekte olup yazları köyün nüfusu belirgin bir şekilde artmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır; ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Tarihi eserler

Köyün bulunduğu yerde, halk yerleşmeden önce Ermeni toplumu yaşadığından, eski ermeni mezarları olduğu ve bu mezarlarda değerli eşyalar olduğu söylenmektedir.Bu mezarlar gunumuzde yenı yerlesım alanının yaklasık 1 km'lık alanda oldugu bılınmektetır.Mezarlığın oldugu bolgeye sımdı top tepesi denmektedir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNET
  • Ortakent resmî sitesi


Ortakent, Koyulhisar Hakkında Bilgi

Ortakent, Koyulhisar

Ortakent, Koyulhisar
Ortakent, Koyulhisar

Ortakent, Koyulhisar Hakkında Video


Ortakent, Koyulhisar konusunu görüntülemektesiniz.
Ortakent, Koyulhisar nedir, Ortakent, Koyulhisar kimdir, Ortakent, Koyulhisar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru