Ortaca, Balıkesir


Ortaca Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 Coğrafya ve İklim
 • 3 Nüfus
 • 4 Ekonomi
 • 5 Muhtarlık
 • 6 Altyapı bilgileri
 • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

93 Harbi diye anılan 1877–78 Osmanlı-Rus harbi yıllarında Kafkasyanın-Dağıstan bölgesinden göç ederek Türkiye’ye gelen Lezgi'ler tarafından kurulmuştur.

Zamanın koşulları gereği Balıkesir yakınlarında şimdiki köylerini kurarak iskân etmişler. Köyün ilk adı “Kirne’dir”. Bu isim Dağıstan’da bir derenin ismi imiş. Köyü kurdukları bölgede o dereye benzer bir dere olduğundan ve coğrafi konumunun da benzerlik arz etmesinden Köyün adını kirne koymuşlar.

Köyün adı sonradan, 1961 yılında Köy ve Kasaba isimlerinin türkçeleştirilmesi uygulaması kapsamında Kirne ismi ortaca olarak değiştirilmiştir. Sebebi ise, çevrede bulunan 7–8 köyün ortalarında bulunması ve merkez köy konumunda olmasıdır.

Köyün kuruluşu ile önceleri komşu köyler “Yabancı köylüler geldi” diye yakınlık göstermemişler ve soğuk davranmışlar. Herhalde Rusya’dan gelmiş olmaları ve lezgice konuşmaları, ilk anlarda komşu köylerin yanlış anlamalarına sebep olmuştur.

Fakat daha sonra bunların da Müslüman ve dinlerine çok bağlı dürüst, mert, gözüpek insanlar olduklarını görünce dostluklar kurmaya başlamışlar. Bunların Rus değil Dağıstanlı-Lezgi ve Şeyh Şamil’in torunları olduklarını öğrenince ilişkiler daha da gelişmiş.

Yol, su, elektrik, telefon ve kanalizasyon gibi sorunlarını halletmiş olan Ortaca Köyü halkı, genelde tarım, hayvancılık ve halıcılık gibi uğraşlarla geçimlerini sürdürmekteler. Köy halkının çoğunluğu Tarım Kredi Kooperatifine üyedir.

Kültür

Köyün gelenekleri tüm kafkas dağıstan kültürünü yansıtmakta ve el sanatlarından dağıstan halısı dokumacılığı hala devam etmektedir.köyün eski ismi "kirne"dir kirne dağıstan'da bir dere ismi olmakla beraber köyün ismi zamanın valisi tarafından 1961 yılında "ortaca" olarak değiştirilmiştir

köyde geleneksel yemekler olarak dağıstan'da olduğu gibi daha çok hamur ağırlıklıdır. isimleri ise: piçek,afar,hinkal,heşil,şüre ve haluç'dur.Bu arada "Kara"yı da unutmamak lazım.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köy, Balıkesir Merkez'e 13 km. uzaklıktadır.Ortaca köyü 39.745 enlemi ve 27.8513889 boylamı koordinatlarında yer almaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 291
1997 261

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Son yıllarda köy'den bazı girişimciler, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde "Çelmak, Ferçelik, Afacan Makas, Özen Döküm, Gençel Demir Doğrama, Göçmez İnşaat" adı altında sanayi kolunda kendilerini ispatlamışlardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Kamil Kaça
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol eskiden asfalt olup şu anda çağdışı bir durumdadır, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • Köyün Web sitesi


Ortaca, Balıkesir Hakkında Bilgi


Ortaca, Balıkesir
Ortaca, Balıkesir

Ortaca, Balıkesir Hakkında Video


Ortaca, Balıkesir konusunu görüntülemektesiniz.
Ortaca, Balıkesir nedir, Ortaca, Balıkesir kimdir, Ortaca, Balıkesir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video