Orientación (Prison Break bölümü)


Orientación , Prison Break dizisinin 45. bölümü olmakla beraber 3. sezonunun da ilk bölümüdür.İlk gösterimi Amerika'da FOX, Kanada'da Via Global's kanalında 17 Eylül 2007 tarihinde gerçekleşmiştir. Sezonun ilk bölümü olmasına rağmen Amerika'da 7.5 milyon izleyiciye ulaşmıştır. Fakat kendi gününde ve saatinde yayınlanmasına rağmen şu ana kadarki bölümleri arasında en az izlenen bölümlerden biridir, hem de sezon galası olmasına rağmen.


Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Bölüm Özeti

Lüks otellerden birinde, güzel ve duygusuz bir kadın, yüzündeki yara izini makyajla elinden geldiğince kapamaya çalışmaktadır.

Lincoln, Michael'ı serbest bıraktırmak için Amerikan Konsolosluğu’na gider ama konsolos vekili ona yardım edemez. Vekil, Lincoln'a Sona'nın tüm hapishanelerin en kötüsü olduğunu, sadece en azılı suçluluların oraya konduğunu söyler. Hükümetin karışmadığı Sona'dan sağ çıkan yoktur. Michael'ın Sona'ya girer girmez tanık olduğu ve mahkûmlardan birinin ölümüyle sonuçlanan kanlı dövüş bunun kanıtıdır. Bellick aşağılanır ve yerdeki çamurlu suyu içmeye zorlanır. Sapo adındaki mahkûmla kader ortaklığı eder. Michael'ın karşısına dikilen Mahone, ondan yardım ister. Mahone'un mahkemede ona tanıklık ettirmek için Michael'ın sağ kalmasına ihtiyacı vardır. Michael bunu bildiğinden Mahone'u geri çevirir.

Lincoln, konsolosluğa gittiğinde Ajan Kim'in vurulduğu suç mahallindeki çantanın kaybolduğunu öğrenir. Michael ertesi gün daha güvenli bir cezaevine nakledilecek ve bir aya kalmadan mahkemeye çıkarılacaktır. Lincoln, Sona'ya gider ve orada Sophia adında yas tutan bir dul kadın görür. Tel örgünün önünden ayrılmayan Sophia, kocasına ne olduğunu öğrenmek istemektedir. Lincoln, ziyaret ettiği Michael'a iyi haberleri verir. Michael, Sara'yı bulacağı konusunda Linc'e söz verdirir. Aynı akşam Michael, mahkûmların reisi Lechero tarafından hapishaneye intibak turuna çıkmaya zorlanır. Lechero, Michael'ın namını duymuştur ve ona cezaevinin kurallarını anlatır. Mahone da oradadır ve elleri titremektedir. Hapishaneye yeni gelmiş mahkûmlardan birinin korkudan altını ıslatması üzerine deliye dönen Lechero, Michael'ın araya girmesiyle birden tekrar sakinleşir. Eskiden şiddetli davranışlarını kontrol edemediğini ama şimdi meditasyon sayesinde parmağını tetikten çekebildiğini söyler. Yeni gelenleri kovan Lechero, Michael'ın şöhreti yüzünden başlarına dert açabileceğini, diğer mahkûmları kendi tarafına çekebileceğini düşünür.

Bellick ve Sapo'ya tuvaletler temizlettirilirken, sahneye T-Bag çıkar. T-Bag'i tutan CIA ajanı Pike, Michael'ı ziyarete gelir ve ona avukatı olmayı teklif eder. Söylediğine göre iyi bağlantıları vardır. Michael onu dinlemez ve döner gider. İçeride rastladığı Bellick, firar etmek için Michael'dan yardım ister. Tek yol tünel kazmaktır ama Sapo zemindeki kumun çok yumuşak olduğunu söyler. Tünelin çökme riski vardır. Sapo daha sonra parmaklıklardaki bir aralıktan kaçar ve firar ederken nöbetçiler tarafından vurularak öldürülür.

Michael, World isimli mahkûmun uyuşturucularını çalmakla suçlanır. Uyuşturucu, Michael'ın şiltesinin altında bulunmuştur. World öfkelenir ve Michael'dan bunun öcünü almaya yemin eder. Aslında Michael'ı Lechero tuzağa düşürmüştür. Sara'yı arayan Linc morga gider. Ama Sara'yı en son gördüğü yerin yakınlarındaki gölden çıkarılan ceset, Sara'ya ait değildir. Linc'e L.J.'den telefon gelir. L.J. Panama'dadır ve Sara'yla görüşmüştür. Babasına saat 20:30'da Garfield Price binasındaki restoranda kendisiyle buluşmasını söylerken telefon kesilir. Bellick, kendisi için küçük bir işi hallederse ona yiyecek verebileceğini söyleyen gizemli Whistler'la iş birliği yapar.

World, Michael'a meydan okur ve onunla dövüşmek istediğini söyler. Lechero'ya göre Michael hapishanenin kurallarına uymak ve dövüşü kabul etmek zorundadır. Mahkûmların birbirleriyle dertleri burada bu şekilde çözümlenmektedir. Dövüşü seyredecek kalabalık toplanırken mahkûmlardan birinin içeceği, Lechero'nun ayağına dökülür. T-Bag, o gün payına düşmüş bir bardak suyla Lechero'nun ayağını temizlemeye çalışarak onun gözüne girmeye çalışır. Dövüş başlamak üzeredir. Michael'ın yanına yaklaşan Bellick, Whistler'dan almış olduğu notlardan birini Michael'ın cebine sıkıştırır. Diğer notu da World'ün cebine sokacaktır. Silahsız, yumruk yumruğa ve ölümüne dövüş nihayet başlar. Seyircilerden biri, World'e bir şiş fırlatır. World, Michael'ı tam sırtından bıçaklayacakken araya giren Mahone tarafından boynu kırılarak öldürülür. Lechero çılgına dönmüştür. Ama Mahone, kuralları hatırlatır ve World'un elindeki şişle şike yaptığına dikkat çeker. Mahkûmların da Mahone ile aynı fikirde olduklarını gören Lechero sesini çıkaramaz.

O sırada Lincoln, L.J. ve Sara ile buluşmaya çalışmaktadır. Buluşmanın gerçekleşeceği seçkin restoranın kapısından içeri ceketi olmadığı için alınmaz. Rüşvet vererek garsonlardan birinin ceketini alan Lincoln içeri girer. Restoranda Lincoln'a yaklaşan kişi, yaralı yüzlü güzel kadındır. Flört ettiği Lincoln'dan yüz bulamayan kadın, nihayet Lincoln'ı tanıdığını açığa vurur. Oraya Michael'dan bahsetmeye gelmiştir ve Lincoln'a bir cep telefonu uzatır. Hapishanede ölenlerin cesetleri dışarı çıkarılmaktadır. Yas tutan dul Sophia teselli bulamaz bir haldedir. Ama nöbetçiler uzaklaştığı an tavırları değişir. Cesetlerin ceplerini arar ve World'ün cebinde "Versailles 1989, V. Madrid" yazılı notu bulunca gülümser. Whistler, duvardaki küçük bir çatlaktan sızan ışığa doğru bakıp dua ederken Michael da kendi cebinde o notun aynısını bulur.

Linc hapishaneye gelir ve Michael'a nakil işleminin askıya alındığını, Michael'ın Whistler adındaki birini hapisten kaçırması gerektiğini söyler. Michael'a uzattığı cep telefonundaki videoda dayak yemiş ve ağzı burnu kan içinde kalmış L.J., Sara'yla birlikte kaçırıldıklarından bahsetmektedir. Babasından onları kaçıranların isteklerini yerine getirmesini rica etmektedir. Linc'in dediğine göre, Michael'ın Whistler'ı hapisten kaçırmak için bir haftası vardır. Aksi takdirde L.J. de Sara da ölecektir.

Notlar

Başrol oyuncularından Amaury Nolasco (Fernando Sucre) sezonun ilk bölümünde yer almamıştır.

Uyarı sonu.Orientación (Prison Break bölümü) Hakkında Bilgi


Orientación (Prison Break bölümü)
Orientación (Prison Break bölümü)

Orientación (Prison Break bölümü) Hakkında Video


Orientación (Prison Break bölümü) konusunu görüntülemektesiniz.
Orientación (Prison Break bölümü) nedir, Orientación (Prison Break bölümü) kimdir, Orientación (Prison Break bölümü) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video