Tue . 19 Jan 2019

Open Your Heart (Madonna şarkısı)


Ünlü ABD'li pop müzik sanatçısı Madonna'nın üçüncü albümü True Blue'dan çıkan dördüncü teklidir. Şarkı, Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkı, 1990'da remiks haline "The Immaculate Collection" adlı toplama albümde yer almıştır.

Konu başlıkları

 • 1 Şarkı hakkında
  • 1.1 Canlı Performanslar
  • 1.2 Klip
 • 2 Listeler

Şarkı hakkında

Şarkı, yoğun ve profesyonel müziği yayınlanır yayınlanmaz büyük bir etki yaratmıştır. Yayınlanmasından hemen sonra, şarkı ABD listeleri olan Billboard Hot 100 listesinde 1 numaraya kadar çıkmıştır. Şarkı her ne kadar çoğu ülkede ilk 10'a girse de Avustralya listelerinde 16 numaradan yukarı çıkamayarak, Madonna'nın bu ülkede yaptığı art arda 9 top-10 şarkısının sonu olmuştur. Şarkı en başta, Madonna'nın rakibi Cyndi Lauper için yazılmıştır. Ancak şarkı ona dinletilmemiştir. Şarkı orijinal olarak İngilizce yazıldığı halde Venezuelalı rock şarkıcısı Melissa, şarkının İspanyolca versiyonunu "Abre Tu Corazón" adıyla satışa sunmuştur. Şarkı The Immaculate Collection Ve Celebration'da yer almaktadır.

Canlı Performanslar

Şarkı Who's That Girl Tour ve Blond Ambition Tour'da seslendirilmiştir. Drowned World Tour'da geçiş melodisi olarak çalınmış Sticky & Sweet Tour'da Frozen şarkısının ara sözü olarak Super Bowl 2012'de Express Yourself şarkısı ile geçiş şarkısı olarak söylenmiştir. Who's That Girl Tour'un açılış şarkısıdır. Performans klibe benzer nitelikte olmuştur. Madonna bir perdenin arkasında gölge şeklinde görünmektedir, daha sonra perde açılır ve Madonna ortaya çıkıp dans edip şarkıyı söylemeye başlamaktadır. Madonna'nın üzerinde klibinde görülen mayo bulunmaktadır. Performansı sırasında klibindede gördüğümüz çocuk oyuncu eşlik etmektedir. Blond Ambition Tour'un ikinci şarkısıdır. Bu performanstada Madonna klibe yönelik öğeler kullanmıştır. Madonna şarkıyı bir dansçı ile sergilemektedir. Drowned World Tour'da şarkı sergilenmemiş bir geçiş müziği olarak kullanılmıştır. Frozen şarkısı bittikten sonra şarkının melodisi çalınmaya başlar ve uzakdoğu kültüründe bir dansçı yükselen platform üzerinde dans etmeye başlar, müzik sona erer ve Madonna "Nobody's Perfect" şarkısı söylemeye başlar. Sticky & Sweet Tour'un 2009 ayağında Frozen performansının nakaratında duyulur. Madonna turnenin Amsterdam ayağında şarkının sözlerini unuttuğu için nakaratta Open Your Heart yerine Express Yourself şarkısını söylemiştir.

Klip

Klibi The Immaculate Collection: Video Collection ve Calebration: Video Collection'da yer almaktadır. Şarkının klibi Madonna'nın en sevilen kliplerinden bir tanesidir. Madonna klipte bir Revü kızını canlandırmaktadır. Klibin başında küçük bir çocuk revü klübüne girmek istemektedir ama gişedeki adam buna izin vermez. Bu görüntüden sonra Madonna görünür, İlk önce siyah perukla görülen Madonna, peruğunu çıkararak dans etmeye başlar. Madonna'nın klipte giydiği koni göğüs uçlu işlemeli mayo klipten sonra çok tanınmış ve moda olmuş bir kıyafettir. Madonna bu mayoyu Who's That Girl turnesinde giymiştir ve bu mayo Madonna kıyafet müzelerinin en önemli parçası olmuştur. Klibin sonunda Madonna küçük çocuğu öperek caddede koşmaya başlar ve gişedeki adam Madonna'nın arkasından italyanca "Geri dön, geri dön, hala sana ihtiyacımız var" diye bağırmaktadır. Klip birçok kadın derneğinden eleştiri almıştır. Madonna her ne kadar "kadınları kötüleme amaçlı yapılmış bir şey değil, sadece var olan bu kötü düzen ile ilgili eğlenceli birşeyler yapmak istedim" dese de bunu gösteriş tarzı tepki toplamıştır.

Listeler

Liste En Yüksek
Pozisyon
U.S. Billboard Hot 100 1
U.S. Billboard Hot 100 Airplay 1
U.S. Billboard Hot 100 Singles Sales 2
U.S. Billboard Club Play 1
U.S. Billboard Adult Contemporary 12
Avustralya 16
Belçika 4
Kanada 4
Şili 1
Fransa 24
Almanya 17
İrlanda 2
İsrail 1
İtalya 5
Japonya 1
Hollanda 7
Güney Afrika 8
İspanya 2
İngiltere 4
Birleşmiş Milletler 1


Open Your Heart (Madonna şarkısı) Hakkında Bilgi

Open Your Heart (Madonna şarkısı)


 • user icon

  Open Your Heart (Madonna şarkısı) beatiful post thanks!

  29.10.2014


Open Your Heart (Madonna şarkısı)
Open Your Heart (Madonna şarkısı)
Open Your Heart (Madonna şarkısı) konusunu görüntülemektesiniz.
Open Your Heart (Madonna şarkısı) nedir, Open Your Heart (Madonna şarkısı) kimdir, Open Your Heart (Madonna şarkısı) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...